Ból kości i stawów. Jakie badania warto wykonać?

Ból kości i stawów. Jakie badania warto wykonać?

Ból kości i stawów może pojawić się u osób w sile wieku, a osteoporoza zwykle dotyka kobiety po menopauzie i mężczyzn po 70. roku życia. Jakie badania warto wykonać, aby skontrolować stawy i kości?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Przewlekły ból kości i stawów może pojawić się u osób w sile wieku, a najczęściej spowodowany jest zmianami zwyrodnieniowymi lub dną moczanową. To nie jedyny powód występowania bólu. Jakie mogą być inne powody?
– Inną, typową dla dojrzałych kobiet, dolegliwością bólową stawów jest RZS (reumatoidalne zapalenie stawów). Na to autoimmunologiczne schorzenie panie chorują 3 razy częściej niż mężczyźni, a szczyt zachorowań przypada na 4. i 5. dekadę życia. W przebiegu RZS oprócz bólu i obrzęku stawów rąk i stóp, rzadziej także dużych stawów (np. kolanowych lub barkowych) obserwuje się ich poranną sztywność. Rozróżnienie pomiędzy RZS a zmianami zwyrodnieniowymi jest krytyczne dla właściwego leczenia choroby. W tym celu stosuje się oznaczenie czynnika reumatoidalnego (RF). Przy podejrzeniu RZS w jego wczesnej fazie pomocne może też być oznaczenie autoprzeciwciał anty-CCP. RZS może powodować nie tylko uszkodzenie stawów, ale również innych narządów (np. mięśnia sercowego i oczu), jest też jednym z głównych czynników ryzyka osteoporozy – wyjaśnia dr Emilia Martin z sieci laboratoriów Diagnostyka.

✔ Przeczytaj również: Domowe testy diagnostyczne. Jak to działa? Gdzie kupisz bez recepty?

Osteoporoza

Osteoporoza cechuje się rozrzedzeniem tkanki kostnej i jest to bardzo podstępna choroba, gdyż często nie daje żadnych symptomów. Kto i dlaczego powinien obawiać się osteoporozy?
– Osteoporoza zwykle dotyka kobiety po menopauzie i mężczyzn po 70. roku życia, co ma związek ze spadkiem poziomu hormonów o ochronnym wpływie na kości. Zmniejszenie masy tkanki kostnej skutkuje zwiększeniem podatności na złamania i obniżeniem komfortu życia. Oceniono, że w skali świata 1 na 3 kobiety i 1 na 5 mężczyzn powyżej 50. roku życia doświadczy złamania osteoporotycznego. Takie złamania pośrednio, poprzez powikłania zakrzepowo-zatorowe, prowadzić mogą do śmierci. By ocenić zagrożenie osteoporozą warto poznać stężenia wapnia i fosforu oraz poziom witaminy D we krwi. Można też oznaczyć tzw. markery kostne (takie jak np. CTX i P1NP), które mogą być stosowane zarówno w diagnostyce osteoporozy, jak i w monitorowaniu skuteczności jej leczenia bisfosfonianami – wyjaśnia dr Emilia Martin.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Badania dla seniorów

W jesiennej kampanii profilaktycznej Diagnostyki laboratoriów medycznych pt. „Zdrowa jesień” można wykonać 17 badań w specjalnej, obniżonej o 50% cenie. Bony na badania można pobrać ze strony www.zdrowajesien.diag.pl i wykorzystać samodzielnie lub ofiarować bliskiej osobie. Akcja trwała do 30 listopada, a bony można było realizować do 31 grudnia 2018 roku.

Może Cię zainteresować: Badania laboratoryjne ratują życie, Badania dla seniorów – radzi dr Emilia Martin, Sprawdzamy stan nerek i wątroby, Tarczyca i prostata – jakie badania należy wykonać?

Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera

Magnetoterapia w domu? Dziś to możliwe. Poznaj przenośne urządzenie do domowego użytku.

Testy diagnostyczne – profilaktyka w domowym zaciszu seniora

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds