Czas oczekiwania do lekarza specjalisty – raport

Czas oczekiwania do lekarza specjalisty – raport

Polacy na wizytę u specjalisty czekają średnio ok. 3,4 miesiąca, a na pojedyncze świadczenie gwarantowane 3,7 miesiąca. Czas oczekiwania do lekarza wydłużył się o 2 tygodnie w porównaniu do ubiegłego roku.

Jak wynika z raportu Fundacji Watch Health Care, Warsaw Enterprise Institute oraz pracowni MAHTA czas oczekiwania do lekarza wydłużył się o ok. 2 tygodnie (w porównaniu z sytuacją przedstawioną w Barometrze opublikowanym w ubiegłym roku na przełomie czerwca i lipca).

Ile trzeba czekać na wizytę u lekarza?

Najdłużej czeka się na wizytę u endokrynologa – nawet 23 miesiące, długie kolejki są także do ortodonty – ponad 11 miesięcy. Na wizytę u pediatry, ginekologa, otolaryngologa, onkologa, dermatologa czy chirurga średnio czeka się ok. 2 tygodni. W porównaniu z ubiegłym rokiem ponad dwukrotnie wydłużył się okres oczekiwania na wizytę u endokrynologa (o 12,7 mies.). Dłużej niż rok temu poczekamy również na wizytę m.in. u immunologa (o 4,2 mies.) i pulmonologa (o 2,5 mies.). Największa poprawa natomiast nastąpiła w dostępie do specjalisty chorób zakaźnych (o 2,6 mies.) oraz nefrologa (o 2,4 mies.).

Średni czas oczekiwania na realizacje świadczeń zdrowotnych w kwietniu oraz maju 2018 roku

Średni czas oczekiwania na realizacje świadczeń zdrowotnych w kwietniu oraz maju 2018 roku

Niepokojąco wygląda również średni czas oczekiwania na pojedyncze gwarantowane świadczenia zdrowotne. Zgodnie z wynikami Barometru w kwietniu i maju 2018 roku wyniósł on 3,7 miesiąca (ok. 16 tygodni). Oznacza to, że od ostatniego badania czas oczekiwania wzrósł o około 0,5 miesiąca.

Zmiana przeciętnego czasu oczekiwania na gwarantowane świadczenia zdrowotne w Polsce

Zmiana przeciętnego czasu oczekiwania na gwarantowane świadczenia zdrowotne w Polsce

Barometr WHC to projekt Fundacji Watch Health Care, który ma na celu monitorowanie zmian w zakresie dostępu do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych. Z pełnymi wynikami najnowszej edycji Barometru WHC można zapoznać się na stronie www.korektorzdrowia.pl/barometr.

Źródło: „Barometr Fundacji Watch Health Care nr 18/18/06/2018”, www.korektorzdrowia.pl
Autor raportu: MAHTA Sp. z o.o.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds