„KOPERTA ŻYCIA” DLA WROCŁAWIAN

W lipcu we Wrocławiu ruszyła Koperta Życia. Czym jest koperta życia, w jaki sposób wrocławianie będą mogli z niej skorzystać i apel inicjatora przedsięwzięcia Jacka Sutryka do seniorów.

Drodzy Państwo,

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu w lipcu tego roku rozpoczął projekt społeczny o nazwie „Koperta życia” skierowany do osób starszych, samotnych, przewlekle chorych oraz niepełnosprawnych. Chcemy uświadomić mieszkańców miasta o znaczeniu posiadania, w ogólnie dostępnym miejscu, szczegółowych informacji dotyczących ich stanu zdrowia. „Koperta życia” ma ułatwić służbom medycznym udzielenie pomocy pacjentowi. W praktyce oznacza to nie tylko nieocenioną pomoc w podjęciu szybkiej akcji ratującej życie, ale i zwiększenie codziennego poczucia bezpieczeństwa.
Zestaw „Koperty życia” składa się z „Karty informacyjnej” przeznaczonej do uzupełnienia wraz z woreczkiem foliowym z zamknięciem strunowym oraz magnesu (za pomocą którego przymocowujemy „Kopertę życia” do lodówki) lub naklejki (alternatywa dla osób, które nie mają możliwości przyczepienia magnesu do lodówki). Naklejka informuje służby medyczne o istnieniu „Karty informacyjnej” wewnątrz lodówki, bo właśnie to konkretne urządzenie znajduje się w większości gospodarstw domowych.
„Karta informacyjna” zawiera numery telefonów alarmowych oraz informacje dotyczące danych osobowych, przebytych chorób, przyjmowanych leków, wszelkich uczuleń, kontaktów do najbliższych. Chcemy, aby na karcie obowiązkowo znalazł się także podpis lekarza prowadzącego. W czasach kiedy każda starsza osoba gromadzi rozbudowaną dokumentację medyczną w formie papierowej, może dojść do sytuacji, że będzie ona trudna do odnalezienia bądź po prostu może się zgubić. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia nie zawsze też pamiętamy o wszystkich ważnych informacjach, które należy przekazać pracownikom służb ratunkowych. Wtedy dane zamieszczone w „Karcie informacyjnej” mogą uratować nam życie.
W przypadku zmiany sytuacji zdrowotnej właściciel karty musi ją wymienić na nową, np. poprzez pobranie ze strony internetowej MOPS we Wrocławiu pod adresem: www.mops.wroclaw.pl i następnie ponowne jej wypełnienie.
„Koperty życia” chcemy rozpropagować wśród jak największej liczby seniorów w stolicy Dolnego Śląska. Popularyzowanie akcji wpisuje się w politykę senioralną miasta, której podstawowe założenia zawarliśmy w „Gminnym programie wspierania osób w podeszłym wieku, niepełnosprawnych oraz niesamodzielnych na lata 2014-2018”. Chcemy i musimy o pamiętać o Seniorach.
– Dla wrocławskich seniorów przygotowaliśmy łącznie 50 tysięcy „Kopert życia”. Kolportażem zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Na terenie Wrocławia „Koperty życia” będą dostarczane z pomocą Wrocławskich Rad Osiedli, Klubów Seniora czy przy okazji organizowanych eventów dla seniorów przez miasto Wrocław, w tym tradycyjnych już „Dni Seniora”. Od lipca br. można o nie pytać także podczas zajęć sportowo-rekreacyjnych prowadzonych w ramach projektu „Wrocławski Trener Senioralny” – dodaje Anna Józefiak-Materna, dyrektor MOPS we Wrocławiu.
Zdecyduj się na kopertę życia!
Jacek Sutryk – Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia

 

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds