Miniaturowy Poznań  – dla niewidomych

„Niewidomi widzą rękami”  – i to właśnie dla nich powstają odlane w brązie makiety, przedstawiające ważne z punktu historycznego i turystycznego miejsca z mapy Poznania. Obecnie istnieje już kilka miejsc, w których zlokalizowano te wyjątkowe rzeźby. Niewidomi i niedowidzący mogą, dzięki dokładnemu odwzorowaniu wszystkich budowli, „zobaczyć” szczegółowe rozplanowanie obiektów na danym terenie oraz poznać kształty, porównać wielkość poszczególnych elementów usadowionych na makiecie i, co najważniejsze, „widzieć” otaczający świat.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Stary Rynek

Pierwsza makieta o wymiarach 80 x 80 cm została ustawiona na Starym Rynku i umożliwia zapoznanie się właśnie z tą częścią miasta. O kształcie Starego Rynku decyduje Ratusz, zbudowany przez Jana Babtisto Quadro z Lugano, będący zabytkiem klasy zerowej UNESCO. To on jest centralnym miejscem rzeźby. Jednak pozostałe elementy otoczenia dodają tylko „smaku” makiecie, na której można dotknąć: urokliwe kamieniczki okalające rynek, budynek wagi miejskiej, odwach, pałace Mielżyńskich i Działyńskich, domki budnicze z podcieniami, pomnik Bamberki, cztery fontanny: Prozerpiny, Marsa, Apollina i Neptuna, pręgierz oraz pomnik św. Jana Nepomucena.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Trójwymiarowa Arena Euro

Przed wejściem na Stadion Miejski INEA przy ul. Bułgarskiej (Arena Euro 2012) znajduje się makieta tego znanego w kraju ośrodka piłkarskiego. Odwzorowana z dużym pietyzmem, makieta-rzeźba ze spiżu o wadze ok. 400 kg to kolejny obiekt wykonany w technice trójwymiarowej.

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Ostrów Tumski

Kolejna rzeźba to makieta Ostrowa Tumskiego, najstarszej części Poznania, przedstawiająca katedrę i obszar Ostrowa Tumskiego. Centralnym miejscem jest Bazylika Archikatedralna w Poznaniu – najstarsza katedra na ziemiach polskich, z grobowcem pierwszych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego. W murach katedry spoczywa trzech królów i pięcioro książąt najstarszej polskiej dynastii, kojarzonej z Chrztem Polski, miejscem, „gdzie wszystko się zaczęło”.

Dzielnica Zamkowa

Makieta posadowiona na Placu Mickiewicza (na skrzyżowaniu ulic Święty Marcin i Wieniawskiego), pozwala „zobaczyć” rękoma, jak piękny i rozległy jest ten teren, zwany niekiedy Dzielnicą Zamkową. Makieta jest największą z dotychczasowych, bo mierzy 116 na 114 cm i obejmuje tereny przy pl. Adama Mickiewicza: Zamek, Teatr Wielki, Poznańskie Krzyże, pomnik Adama Mickiewicza i budynki uniwersyteckie.

Opisy w alfabecie Braille‘a

Co ważne, wszystkie makiety posiadają dokładne opisy (w języku polskim i w alfabecie Braille‘a), co umożliwia zaznajomienie się ze szczegółami poszczególnych budowli, a także historią tego miejsca. Twórcą tych niepowtarzalnych rzeźb jest poznański artysta Roman Kosmala. W powstawaniu makiet pomogli: Stowarzyszenie na Rzecz Rehabilitacji Niewidomych i Słabowidzących oraz Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.
Inicjatywa godna pochwały, gdyż umożliwia osobom z dysfunkcją wzroku turystyczne zwiedzanie, poznawanie zabytków i „zobaczenie” ciekawych miejsc w mieście, a jednocześnie stanowi kolejną atrakcję turystyczną dla wszystkich odwiedzających stolicę Wielkopolski.

Miniatury dla niewidomych w Poznaniu Miniatury dla niewidomych w Poznaniu Miniatury dla niewidomych w Poznaniu Miniatury dla niewidomych w Poznaniu mak.3

Tekst i zdjęcia: Roman Szymański

źródło: Gazeta Senior Poznań/Wielkopolska, sierpień-wrzesień 2016.

 

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds