Skuteczny sposób na wypadanie macicy

Skuteczny sposób na wypadanie macicy

Problem z wypadaniem lub obniżeniem narządów rodnych dotyczy bardzo szerokiej grupy kobiet w okresie okołomenopauzalnym, ale coraz częściej także kobiet po przebytych porodach.

Największe znaczenie w kontekście zaburzenia statyki narządów rodnych ma stan mięśni, tkanek i więzadeł dna miednicy mniejszej. U każdej młodej kobiety dzięki wydzielanym przez organizm hormonom, struktura mięśni dna miednicy jest silna, elastyczna. Jednak w wieku okołomenopauzalnym, gdy ograniczony zostaje poziom hormonów w organizmie, osłabieniu ulegają mięśnie podpierające miednicę. Słabe, mało elastyczne struktury nie są w stanie podtrzymywać macicy oraz innych narządów (jak cewka moczowa, czy odbytnica). To wszystko skutkuje ich wpuklaniem się do pochwy.

Wśród przyczyn wypadania narządów rodnych wymienia się, oprócz menopauzy i przebytych porodów, także prace fizyczne związane z dźwiganiem, wykonywane przez większą część życia, które obciążają narządy miednicy. Oprócz tego przyczyną zaburzenia może być otyłość oraz predyspozycje dziedziczne.

W jaki sposób zatem rozpoznać wypadnie lub obniżenie narządów rodnych? W zależności od stopnia zaawansowania zaburzenia, może ono przybierać różne objawy. Mogą to być objawy ze strony układu moczowego (nietrzymanie moczu, zwiększona częstość oddawania moczu), objawy pochwowe (uczucie pełności w kroczu, uczucie parcia), objawy ze strony układu pokarmowego (nietrzymanie gazów, stolca) oraz objawy seksualne (obniżone poczucie własnej wartości, bolesne stosunki płciowe). Występowanie którejkolwiek grupy objawów jest sygnałem do wizyty u lekarza ginekologa i poinformowania go o niepokojących symptomach. Im wcześniej zdiagnozowane zostanie zaburzenie, tym mniej inwazyjnej metody leczenia będzie wymagało.

Wypadanie macicy – leczenie

Jedną z takich skutecznych i mało inwazyjnych metod leczenia wypadania macicy jest pessaroterapia. Polega ona na stosowaniu przez pacjentkę krążka w celu podparcia obniżonych narządów i uniesienia ich do naturalnego umiejscowienia. Pessar może być wykonany z różnych materiałów, jednak warto rozważyć giętki winyl, który nie wchłania zapachu i nie wchodzi w reakcje chemiczne z naturalnym środowiskiem pochwy. Doboru odpowiedniego rozmiaru pessara dokonuje lekarz na podstawie badania szerokości pochwy. Pacjentka podczas pierwszej wizyty uzyskuje także wskazówki dotyczące samodzielnego wyjmowania i ponownego zakładania pessara oraz sposobów dbania o higienę z pessarem.

Pessaroterapia to metoda łatwa w stosowaniu dla pacjentki. Nie bez znaczenia jest fakt, że odpowiednio dobrany do danego zaburzenia rozmiar i kształt pessara, powinien przynieść ulgę praktycznie od razu po założeniu. Ponadto metoda jest mało kosztowna i nie wymaga od pacjentki dużego zaangażowania i codziennego pamiętania (jak to jest w przypadku ćwiczeń mięśni Keagla lub farmakoterapii).

Szczegółowe informacje na temat zaburzenia, metod leczenia i pessaroterapii dostępne tutaj: www.pessar.pl

zdjęcie_1

Przeczytaj również:
Leki tracą właściwości, gdy jest za gorąco

Więcej porad zdrowotnych w „Gazecie Senior”

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (1)
  • Ekspert TENA Lady 3 lata

    Tak jak napisał autor powyższego artykułu, wiele kobiet w wieku okołomenopauzalnym oraz po przebytych porodach ma problem z wypadaniem lub obniżaniem narządów rodnych, czego jednym z objawów jest nietrzymanie moczu. Można temu zaradzić na wiele różnych sposobów, poprzez leczenie, środki farmakologiczne, oraz ćwiczenia, przede wszystkim wzmacnianie mięśni dna miednicy, które podtrzymują pęcherz moczowy. Należy również zadbać o komfort i poczucie bezpieczeństwa w codziennym funkcjonowaniu. Mogą nam w tym pomóc specjalistyczne wkładki i podpaski TENA Lady z systemem potrójnej ochrony. Są cztery razy bardziej chłonne od zwykłych wkładek i podpasek, ich powierzchnia pozostaje sucha, a zawarte w nich mikroperełki zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. TENA Lady są dostępne w wielu rozmiarach i poziomach chłonności. Zachęcam do obejrzenia pełnej gamy produktów na stronie http://www.tena.pl/. Istnieje również możliwość zamówienia bezpłatnych próbek.
    W przypadku pytań lub wątpliwości służę radą i pomocą.
    Pozdrawiam
    Ekspert TENA Lady

  • Disqus (0 )