Święto miłości

Święto miłości

Co roku czerwone serduszka zalewają Polskę. Wychodzą na ulice, widać je w telewizji, mówi się o nich w radiu, pełno ich w Internecie. Walentynki? Nie, walentynki to święto zakochanych. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to święto miłości – miłości do innych ludzi.

 

Charakterystyczne czerwone oprawki okularów i mnóstwo pozytywnej energii – to znaki rozpoznawcze Jerzego Owsiaka, założyciela i prezesa Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Do niedawna można go było kojarzyć też z… jąkaniem się, ale już to przezwyciężył. Jak wiele innych trudności na swojej drodze. Od 1993 roku WOŚP udało się zebrać już około 590 milionów złotych, dzięki czemu zakupiono sprzęt medyczny do wielu szpitali w całym kraju. Sprzęt ratujący zdrowie i życie.

Miej serce
Od 1 września 2004 roku Fundacja jest wpisana do centralnego rejestru organizacji posiadających status organizacji pożytku publicznego. Nakłada do na nią pewne obowiązki, takie jak konieczność nieustannego informowania na co zostały wydane pieniądze otrzymane od darczyńców. Do tej pory WOŚP zbierała między innymi na takie cele jak: kardiochirurgia dziecięcej, ratowanie życia dzieci poszkodowanych w wypadkach, ratowanie życia niemowląt i dzieci młodszych, ratowanie życia dzieci z chorobami nerek, ratowanie życia dzieci z wadami wrodzonymi czy nowoczesne metody diagnostyki i leczenia w neonatologii i pediatrii. Co roku w styczniu Fundacja organizuje tzw. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusze z puszkami pojawiają się na przystankach, przed kościołami, w centrach handlowych. Osoby, które wspomogą WOŚP, dostają charakterystyczną naklejkę – czerwone serduszko. Tego dnia trudno jest spotkać na ulicy kogoś bez serca.

Finał
Finał to jednodniowa zbiórka pieniędzy na określony przez Fundację cel. Odbywa się zawsze w drugą niedzielę stycznia każdego roku. 120 tys. wolontariuszy kwestuje na ulicach miast, a w ponad 1700 sztabach (w Polsce i na świecie) praca wre. Pracy wolontariuszy i sztabów, a także wydarzeniom kulturalnym towarzyszącym Finałowi przyglądają się kamery telewizyjne TVP2. Artyści wspierający WOŚP nie pobierają tego dnia swoich honorariów, wszystko opiera się na wolontariacie. W końcu najważniejsze jest zebranie jak największej sumy na wyznaczony cel. Tradycyjnym już punktem programu jest „Światełko do Nieba” – punktualnie o godz. 20.00 w niebo strzelają fajerwerki, a w oknach pojawiają się świece. Wszystko po to, by okazać swoje poparcie dla działań WOŚP.

Najbliższy finał WOŚP odbędzie się 11 stycznia i przebiegać będzie pod hasłem: „Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”.

Z czego Fundacja jest dumna?
Sukcesów jest wiele i nie sposób ocenić, który z nich można nazwać „największym”… Za każdym urządzeniem zakupionym przez WOŚP idą uratowane ludzie życia, czyjaś sprawność, poprawa komfortu chorych. Tego nie da się przeliczyć na żadne pieniądze, nie da się zmierzyć żadną miarą. Lista dokonań jest imponująca i nadal rośnie. Jak zapowiada Jerzy Owsiak – Orkiestra będzie grać do końca świata i o jeden dzień dłużej. Biorąc pod uwagę jego charyzmę i energię… nie da się w to nie wierzyć.

Chcesz pomóc?
Przyłącz się do osób, które wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej pomocy. Do tej pory na cele fundacji udało się zebrać prawie 450 000 000 zł, które zostały przeznaczone na wysokiej klasy sprzęt medyczny ratujący zdrowie i życie. Wspólnie można zdziałać więcej. Dzięki nawet najdrobniejszym wpłatom Fundacja Jurka Owsiaka od ponad 20 lat podnosi poziom polskiej medycyny.
– Możesz wpłacić darowiznę na rzecz WOŚP, przekazując dowolną kwotę na konto bankowe Orkiestry – 58 1240 1112 1111 0010 0944 9739 (konto całoroczne na cele statutowe).
– Przekaż 1% podatku – Fundacja jest organizacją pożytku publicznego i każdy ma możliwość przekazania na naszą rzecz 1% swojego podatku dochodowego.
KRS: 0000030897
– Możesz również zostać wolontariuszem i kwestować lub pomagać w pracy sztabu.

Wolontariat
Wolontariuszem może zostać każdy niezależnie od wieku, wykształcenia czy płci. Potrzebne są tylko dobre chęci i odrobina wolnego czasu. Po przejściu na emeryturę wiele osób boryka się z poczuciem pustki i szuka nowych dróg realizowania siebie. Koniec aktywności zawodowej stwarza dogodne warunki dla rozwoju nowych pasji i zainteresowań. Dysponujący bogatym doświadczeniem życiowym i cierpliwością – której często młodym brakuje – seniorzy są idealnymi kandydatami na wolontariuszy. Praca w wolontariacie to doskonała okazja, by poczuć się potrzebnym i docenionym, a przede wszystkim zrobić coś dobrego dla innych. Do działań WOŚP co roku włączają się sławni piosenkarze, artyści, politycy, aktorzy, dziennikarze.
W ubiegłym roku na rynku Manufaktury kwestowali m.in. Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień i Miss Województwa Łódzkiego Agata Bryl. Pomagają wszyscy – od Prezydenta Polski po zwykłych obywateli. Co zrobić, by zostać wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i wziąć udział w organizacji Finału 11 stycznia? Należy zgłosić się do Sztabu. Tam odbywa się rejestracja w specjalnej bazie. Wolontariusz otrzymuje tam identyfikator, zabezpieczoną banderolami specjalną puszkę do kwestowania oraz naklejki-serduszka… i już jest gotowy do udziału w Finale. Naturalnie musi pamiętać, że obowiązuje go specjalny regulamin kwestowania i zasady, które zostaną mu przedstawione w Sztabie, np. zakaz chodzenia po domach czy nachalnego nagabywania przechodniów. Wolontariusz nie musi kwestować sam, może zabrać ze sobą kogoś znajomego – we dwoje z pewnością będzie raźniej. Akcja trwa cały dzień, więc należy pamiętać o tym, by odpowiednio się ubrać, zabrać ze sobą zażywane w ciągu dnia lekarstwa i prowiant. Jeśli jednak w trakcie trwania kwesty wolontariusz gorzej się poczuje lub jego puszka będzie już przepełniona – może wrócić do Sztabu wcześniej. W Sztabie należy dopilnować, by zawartość puszki została przeliczona w naszej obecności. Zebrana kwota zostanie wpisana na specjalną listę zbiorczą wszystkich wolontariuszy i potwierdzona naszym podpisem. Wolontariusz otrzymuje następnie druk Rozliczenia, czyli potwierdzenie udziału w zbiórce oraz podziękowania za pomoc i wykonaną pracę.

Więcej informacji na temat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz można znaleźć na stronie internetowej www.wosp.org.pl.

Źródło: Czerwony Portfelik Senior, wydanie: Łódź grudzień 2014 – styczeń 2015

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds