Szachy, karty, krzyżówki – gry dla seniorów, które rozwijają umysł!

Szachy, karty, krzyżówki – gry dla seniorów, które rozwijają umysł!

Aktywność fizyczna jest dla seniorów bardzo ważna. Sporty typu: nordic walking, czy jazda na rowerze wpływają pozytywnie na ich zdrowie i dobrą kondycję. Nie zapominajmy jednak, że aktywność umysłowa również ma duże znaczenie dla organizmu. Aby zapobiec m.in. demencji i chorobie Alzheimera powinniśmy ćwiczyć swój umysł. Warto zatem grać! Szachy, warcaby, czy karty rozwijają pamięć i nie tylko. Zobaczmy zatem jakie gry najlepiej wpływają na stan umysłu oraz jakie przynoszą efekty.

Jak się okazuje, gimnastyka umysłu może w znaczący sposób poprawić pamięć, koncentrację i szybkość myślenia. Choroby pojawiające się z wiekiem stanowią duży problem dla seniorów, jak na przykład Alzheimer. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Najlepszym lekarstwem są gry. Szachy, warcaby lub karty to idealny sposób na poprawę kondycji naszego umysłu.

Pamiętajmy, że mózg podobnie jak inne narządy również się starzeje. Komórki nerwowe, które odpowiedzialne są za pamięć z czasem obumierają – jednak ten proces można spowolnić. Zabawa w postaci gry to najlepszy sposób na to, by umysł jeszcze długo mógł cieszyć się sprawnością intelektualną. Według opinii lekarzy i naukowców gry rozwijają nasz umysł! Ćwiczenia tego typu są wskazane dla wszystkich, bez względu na wiek.

Drodzy seniorzy, nie pozwólcie zatem, by wasze umysły przeszły ‚na emeryturę’! By zapobiec problemom z koncentracją i pamięcią warto grać i uczyć się! Gimnastyka umysłu wpływa na sprawność naszego organizmu. Takie intelektualne ćwiczenia wymagają czasu, pewnego wysiłku i przede wszystkim systematyczności. Im większa różnorodność gier, tym bardziej nasz umysł pozostanie sprawny i elastyczny. Po jakie zatem warto sięgać gry?

Karty 

Jedną z najbardziej rozwijających umysł gier są właśnie karty. Talię składającą się z 52 kart można wykorzystać na wiele sposób. Do najbardziej popularnych gier karcianych należą: poker, makao, wojna oraz remika. Dużą popularnością cieszy się również brydż. Gra w karty wpływa na nasz umysł bardzo pozytywnie. Dzięki takiej zabawie rozwija się pamięć, koncentracja i przede wszystkim umiejętność logicznego myślenia. Według naukowców gra w brydża wpływa nie tylko na koncentrację gracza, ale również na jego kontakty międzyludzkie. Gra w brydża polega na rozgrywce dwóch osób. Dzięki tej grze nasze zmysły wymagają wytężonej gry. Ważna jest obserwacja przeciwnika i odpowiednie porozumienie się z nim.

Szachy 

Szachy podobnie jak karty to gra logiczna, która wymaga sprawnego umysłu i odpowiedniego przygotowania strategicznego. Pamiętajmy jednak, że szachy są dla każdego! Nie trzeba być mistrzem, by zacząć w nie grać. W szczególności dla seniorów mogą okazać się idealną gimnastyką umysłu oraz ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Jest wielu zwolenników, którzy chętnie poświęcają czas na taką właśnie zabawę. Warto podkreślić, że przyswojenie samych zasad tej gry wpływa na sprawność intelektualną gracza – niezwykle rozwija pamięć i koncentrację.

Warcaby

Podobną grą do szach są właśnie warcaby. Ich zasady są mniej skomplikowane. Warcaby to taka gra, którą można wykorzystać na wiele sposób. Gracze mogą opracować tę grę na wiele różnych wariantów. Zabawa tego typu również wpływa bardzo korzystanie na umysł – poprawia pamięć i ułatwia koncentrację. Warcaby mają także duży wpływ na zdolność logicznego myślenia, dzięki czemu rozwijają naszą inteligencję.

Gry planszowe

Dobrą zabawą jak i gimnastyką umysłu są także gry planszowe. Od wielu lat największą popularnością wśród gier planszowych cieszy się chińczyk. Warto zaznaczyć, że gra powstała na podstawie hinduskiej gry o nazwie Pachisi. Zasady i tradycje tej gry kształtowały większość europejskich gier. Dużą popularnością cieszy się również gra w monopol, która polega na – zbiciu fortuny i doprowadzenia przeciwnika do jego bankructwa. Monopol to gra, w której uczestniczy kilka osób. Oprócz doskonałej zabawy, to także sposób na trening naszego umysłu. Gry planszowe to także gry strategiczne. Wpływają na pamięć i koncentrację. Podczas gry należy czujnie obserwować ruchy przeciwnika. Gry planszowe silnie rozwijają kontakty międzyludzkie. To dawka dobrej zabawy i sprawności intelektualnej.

Krzyżówki

Rozwiązywanie krzyżówek bez wątpienia rozwija inteligencję. Pomaga także szybciej zapamiętać pewne rzeczy. Krzyżówki są idealnym przykładem na to, jak można połączyć przyjemne z pożytecznym. W wolnej chwili można zrelaksować się czytając dobrą książkę lub własnie rozwiązując ciekawą krzyżówkę. Dodajmy, że krzyżówki to taka mini encyklopedia. Są dawką wielu informacji na różne tematy. Dzięki nim można rozszerzyć swoją wiedzę na przykład z dziedziny historii, geografii, czy sztuki.

Scrabble

Tym razem gra słowna. Scrabble cieszą się popularnością na całym świecie. Gra polega na układaniu krzyżówki z losowanych wcześniej literek. Scrabble rozwijają sprawność umysłu. Poprawia się pamięć i koncentrację. Gra w scrabble wzbogaca także nasze słownictwo, wpływa na poprawę logicznego myślenia i przede wszystkim rozwija naszą wyobraźnię.

Puzzle

Do gier, które mają ogromne znaczenie dla naszej sprawności intelektualnej, można również zaliczyć puzzle. To układanka i łamigówka, która wpływa nie tylko na pamięć i koncentrację, ale przede wszystkim na spostrzegawczość. Podczas zabawy w puzzle rozwija się wyobraźnia. Puzzle to idealna gra dla nie tylko dla najmłodszych, ale również dla seniorów.

Dla każdego coś miłego! Jak widzimy, wybór gier jest naprawdę duży. Warto grać, by czuć się sprawnie intelektualnie. Pamięć – szczególnie krótkotrwała z wiekiem słabnie. Trudniej jest nam uczyć się i zapamiętywać nowe rzeczy. Aby poprawić jej kondycję należy regularnie ćwiczyć. Gry bez wątpienia oddziałują na koncentrację i inteligencję. Mają również wpływ na zasób naszego słownictwa oraz to w jaki sposób przekazujemy sobie wiedzę.

AP

fot. Pixabay

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (1)
 • Jerzy Kucharski 2 tygodnie

  Dzień dobry ,
  Proszę o podpowiedź : jak znaleźć w mieście BYDGOSZCZ kilka osób w wieku np. przed lub lekko emerytalnym do gry w SZACHY – tradycyjnie , czyli :face to face” lub nowocześnie – poprzez internet .
  Siedzę nad tym tematem już od godziny i jeśli jest temat szachy to albo dla dzieci , albo jeśli seniorzy , to nie w Bydgoszczy .jeśli już cokolwiek w Bydgoszczy temat związany z szachami , to mail z propozycją zorganizowania czegoś , jest odrzucany lun nie jest aktualny.
  Byłbym wdzięczny za podpowiedź „jak to ugryźć” , deklaruję współpracę z państwem jeśli zechcecie podjąć się czegokolwiek w tym temacie

  Pozdrawiam

  Jerzy Kucharski

 • Disqus ( )