Tarczyca i prostata – jakie badania należy wykonać?

Tarczyca i prostata – jakie badania należy wykonać?

W trzeciej części cyklu poświęconego badaniom laboratoryjnym wyjaśniamy, dlaczego warto kontrolować tarczycę i prostatę. Dr Emilia Martin podpowiada, jakie badania należy wykonać.

Tym razem dr Emilia Martin z sieci laboratoriów Diagnostyka doradza, jakie badania warto przeprowadzić w przypadku przewlekłego zmęczenia i problemów z utrzymaniem wagi i temperatury ciała u kobiet, czy też problemów z oddawaniem moczu i krwią w moczu u mężczyzn.

Zaburzenia funkcji tarczycy często dotykają kobiety w wieku dojrzałym. Jakie objawy towarzyszom zaburzeniom tarczycy?
Dr Emilia Martin: Mogą one objawiać się bardzo niespecyficznie: jako przewlekle zmęczenie, problemy z zapamiętywaniem, utrzymaniem wagi i temperatury ciała czy uczuciem niepokoju. Symptomem bardziej swoistym dla chorób tarczycy jest pojawienie się wola.

Jakie badania warto wykonać?
E.M.: Podstawowym badaniem laboratoryjnym oceniającym kondycję tarczycy jest pomiar stężenia hormonu wydzielanego przez przysadkę, a kontrolującego funkcję tarczycy – TSH. Może ono być uzupełnione o badanie samych hormonów tarczycy – fT3 i fT4 oraz specyficzne autoprzeciwciała (anty-TPO, anty-TSH-R (TRAb), anty-TG).

Czy zmiany hormonalne z wiekiem następują tylko u kobiet?
E.M.: Oczywiście że nie! Andropauza, błędnie nazywana męską menopauzą, to zjawisko stopniowego zmniejszenia (a nie nagłego wygaszenia) aktywności męskich gruczołów dokrewnych. Obniżaniu się poziomu testosteronu towarzyszyć mogą objawy bliźniaczo podobne do tych menopauzalnych – spadek libido i inne zaburzenia seksualne, rozdrażnienie, bezsenność, nadmierna potliwość. W przypadku stwierdzenia hipogonadyzmu (bardzo niskiego poziomu testosteronu i jego klinicznych objawów) rozważyć można suplementację hormonalną.

Jakie badania powinni wykonać mężczyźni?
E.M.: Do repertuaru corocznych badań rekomendowanych mężczyznom po 50-tce należy też oznaczanie we krwi biochemicznego markera raka prostaty (PSA). Rak gruczołu krokowego jest trzecią przyczyną zgonów Polaków z powodu chorób nowotworowych, po raku płuca i raku jelita grubego. Do badań w jego kierunku szczególnie skłonić powinny takie objawy jak problemy z oddawaniem moczu, pojawienie się krwi w moczu lub nasieniu i bóle w okolicy krocza. Specjaliści ostrzegają, by nie poprzestawać na doraźnym korzystaniu z dostępnych bez recepty środków łagodzących trudności w oddawaniu moczu! Połączenie oznaczenia PSA z lekarskim badaniem per rectum może wykryć nowotwór już w jego wczesnej (nawet bezobjawowej) fazie. Na pobranie krwi należy się zgłosić po 48 godzinach od badania proktologicznego bądź ejakulacji, które mogą zawyżać wynik PSA. Podwyższone stężenie PSA wskazywać może na raka, ale również na łagodny rozrost lub zapalenie prostaty. W ich różnicowaniu przydatne jest oznaczanie tzw. wolnej frakcji markera (fPSA) oraz jego stosunku do PSA całkowitego.

 

Przypominamy, że w jesiennej kampanii profilaktycznej Diagnostyki laboratoriów medycznych pt. „Zdrowa jesień” można wykonać 17 badań w specjalnej, obniżonej o 50% cenie. Bony na badania można pobrać ze strony www.zdrowajesien.diag.pl i wykorzystać samodzielnie lub ofiarować bliskiej osobie. Akcja potrwa do 30 listopada, a bony można realizować do 31 grudnia 2018 roku.

W kolejnym odcinku podpowiemy, jakie badania warto wykonać w przypadku przewlekłego bólu kości i stawów.


Jakie są zalecane badania dla seniorów? Odpowiedź w artykule: Badania dla seniorów – radzi dr Emilia Martin.

Dlaczego warto kontrolować stan nerek i wątroby? Odpowiedź w artykule: Sprawdzamy stan nerek i wątroby.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds