Szkolenie dla seniorów-wolontariuszy w ramach projektu ,,Jesteśmy dla Was-jesteśmy ważni!”

Szkolenie dla seniorów-wolontariuszy w ramach projektu ,,Jesteśmy dla Was-jesteśmy ważni!”

Gazeta Senior informuje o nowym projekcie dla seniorów pt. ,,Jesteśmy dla Was – jesteśmy ważni!”, którego inicjatorem jest Ekumeniczna Stacja Opieki (ESO). Projekt dofinansowany jest przez Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. W ramach projektu 100 wolontariuszy w wieku 60+ zostanie przeszkolonych, by mogli później pomagać innym seniorom i osobom chorym. 

Projekt ,,Jesteśmy dla Was – jesteśmy ważni!” skierowany jest do seniorów, którzy opiekują się lub chcieliby sprawować opiekę nad osobami starszymi, chorymi i niesamodzielnymi. Zadaniem wolontariusza-seniora będzie wspieranie i pomaganie takim osobom w drobnych sprawach codziennych oraz umilenie im czasu rozmową, wspólnym oglądaniem telewizji, graniem w karty czy szachy.

- Razem będzie 10 spotkań szkoleniowych, które odbędą się od września do grudnia 2015 r. Przyszli wolontariusze wezmą udział w warsztatach dotyczących umiejętności psychologicznych oraz radzenia sobie ze stresem. Oprócz tego uczestnicy poznają również podstawowe zasady związane z higieną i opieką nad starszą i chorą osobą. Na koniec wszystkich zajęć odbędzie się konferencja podsumowująca projekt.- mówi Małgorzata Ostrowska, kierownik projektu.

Dodajmy, że podczas spotkań integracyjnych uczestnicy grup wybiorą się do kina, teatru oraz odwiedzą zoo. Dla poprawy samooceny przyszli wolontariusze będą mogli skorzystać z usług fryzjersko-kosmetycznych.

Do wzięcia udziału w tym ciekawym projekcie chętnych nie brakuje. Pani Krystyna Przeniosło-Chmara ma dużo wolnego czasu i chciałaby to wykorzystać. Dlatego spotkała się z Małgorzatą Ostrowską, by nawiązać współpracę.
- Przez długi czas opiekowałam się moją mamą i teściową. Wydaje mi się, że mogłabym jeszcze dla tych starszych osób dużo zrobić. Chciałabym przebywać z potrzebującą osobą. Rozmawiać, opowiadać o swoich problemach, wspólnie wypić herbatę. – mówi Pani Krystyna Przeniosło-Chmara, mieszkanka Wrocławia.

Pani Stefania Pszczólińska od lat nie może chodzić. Pomaga jej opiekunka, ale z towarzystwa wolontariusza projektu ,,Jesteśmy dla Was – jesteśmy ważni!” bardzo chętnie skorzysta.
- Mam dosyć dużo wspomnień. Uważam, że mielibyśmy ciekawe tematy do rozmów i wspólnego przebywania. – mówi Pani Stefania, mieszkanka Wrocławia.

Po ukończeniu szkolenia, uczestnicy otrzymają certyfikaty. Przeszkolone osoby będą mogły pracować w Ekumenicznej Stacji Opieki lub w innych placówkach jako wolontariusze. Wiedza zdobyta podczas szkolenia z pewnością przyda się seniorom w opiece nad innymi starszymi osobami.

Seniorzy, którzy chcieliby wziąć udziału w projekcie ,,Jesteśmy dla Was – jesteśmy ważni!” mogą zapisać się w Ekumenicznej Stacji Opieki przy ulicy Wysokiej 4, 53-512 Wrocław lub skontaktować się telefonicznie pod numer – 661 287 758 lub 605 447 232.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. 

Źródło: Ekumeniczna Stacja Opieki, Telewizyjny Klub Seniora – odc. z dnia: 20.06.2015
fot. Telewizyjny Klub Seniora – odc. z dnia: 20.06.2015

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany