1% podatku od seniora – to proste!

1% podatku od seniora – to proste!

Seniorzy, którzy nie mają obowiązku składania do urzędu skarbowego deklaracji PIT, mogą w prosty sposób przekazać swój 1% podatku. Wystarczy złożyć do 30 kwietnia oświadczenie PIT-OP.

Przekazanie 1% podatku nie wiąże się z żadnymi kosztami, gdyż tak naprawdę decydujemy o losie już oddanych fiskusowi pieniędzy. Możemy wybrać czy 1% naszych podatków zasili budżet państwa, czy też zostanie przeznaczony na wybrany cel, realizowany przez wybraną organizację. O pieniądze mogą ubiegać się wyłącznie organizacje pożytku publicznego (OPP), czyli organizacje pozarządowe, które uzyskały w sądzie odpowiedni status. Oficjalna lista jest tworzona przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Na stronie bip.kprm.gov.pl znajduje się aktualny wykaz OPP.

1% podatku od seniora

PIT-OP to oświadczenie o przekazaniu 1% podatku na rzecz dowolnej organizacji pożytku publicznego. Jest przeznaczone dla emerytów i rencistów, którzy otrzymali PIT-40A i nie rozliczają się samodzielnie. Formularz jest prosty, a jego wypełnienie zajmie chwilę. Wystarczy podać swoje podstawowe dane i nr KRS wybranej organizacji pożytku publicznego. Formularz PIT-OP można wypełnić online na stronie: ppuslugi.mf.gov.pl lub pobrać ze strony: finanse.mf.gov.pl (a następnie wydrukować, wypełnić i złożyć we właściwym oddziale urzędu skarbowego).

1% podatku od seniora. Choć złożenie oświadczenia PIT-OP nie jest obowiązkowe, to zachęcamy, aby poświęcić czas i wesprzeć dowolną organizację. Może to być np. uniwersytet trzeciego wieku, bank żywności, inicjatywa kulturalna, stowarzyszenie pomagające osobom w trudnej sytuacji życiowej i materialnej, chorym, uzależnionym. Na stronie e-pity.pl można sprawdzić, jakie organizacje pożytku publicznego potrzebują wsparcia w okolicy (w konkretnym mieście lub województwie) lub wyszukać te, które mają określoną kategorię działalności.

Kategorie
Tagi
Udostępnij