1% podatku od seniora – to proste!

1% podatku od seniora – to proste!

Seniorzy, którzy nie mają obowiązku składania do urzędu skarbowego deklaracji PIT, mogą w prosty sposób przekazać swój 1% podatku. Wystarczy złożyć do 30 kwietnia oświadczenie PIT-OP.

Przekazanie 1% podatku nie wiąże się z żadnymi kosztami, gdyż tak naprawdę decydujemy o losie już oddanych fiskusowi pieniędzy. Możemy wybrać czy 1% naszych podatków zasili budżet państwa, czy też zostanie przeznaczony na wybrany cel, realizowany przez wybraną organizację. O pieniądze mogą ubiegać się wyłącznie organizacje pożytku publicznego (OPP), czyli organizacje pozarządowe, które uzyskały w sądzie odpowiedni status. Oficjalna lista jest tworzona przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Na stronie bip.kprm.gov.pl znajduje się aktualny wykaz OPP.

1% podatku od seniora

PIT-OP to oświadczenie o przekazaniu 1% podatku na rzecz dowolnej organizacji pożytku publicznego. Jest przeznaczone dla emerytów i rencistów, którzy otrzymali PIT-40A i nie rozliczają się samodzielnie. Formularz jest prosty, a jego wypełnienie zajmie chwilę. Wystarczy podać swoje podstawowe dane i nr KRS wybranej organizacji pożytku publicznego. Formularz PIT-OP można wypełnić online na stronie: ppuslugi.mf.gov.pl lub pobrać ze strony: finanse.mf.gov.pl (a następnie wydrukować, wypełnić i złożyć we właściwym oddziale urzędu skarbowego).

1% podatku od seniora. Choć złożenie oświadczenia PIT-OP nie jest obowiązkowe, to zachęcamy, aby poświęcić czas i wesprzeć dowolną organizację. Może to być np. uniwersytet trzeciego wieku, bank żywności, inicjatywa kulturalna, stowarzyszenie pomagające osobom w trudnej sytuacji życiowej i materialnej, chorym, uzależnionym. Na stronie e-pity.pl można sprawdzić, jakie organizacje pożytku publicznego potrzebują wsparcia w okolicy (w konkretnym mieście lub województwie) lub wyszukać te, które mają określoną kategorię działalności.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.