
100 lat serii Biblioteka Narodowa
Seria książek Biblioteka Narodowa cieszy się ogromnym zainteresowaniem bibliofilów i nauczycieli. Wszystko zaczęło się w Krakowie 100 lat temu.
Początki były trudne, brakowało papieru, administracja jeszcze nie okrzepła. Pomysłów na drukowanie książek budzących świadomość narodową po 123 latach zaborów było sporo. Trzeba również pamiętać, że wielu Polaków zdobywało wykształcenie w języku niemieckim lub rosyjskim. Na wsi szkół raczej nie było, najwyżej parafialne. Trzy zabory i choć duch może i był polski, to literatura światowa dostępna była w językach zaborców. Książki wydawane w czasie zaborów w języku polskim książki były ocenzurowane i dobierane tak, by łagodziły napięcia społeczne. W internetowej bibliotece Polona znajdziecie skany książek takich jak ta Kraszewskiego wydana nakładem Gebethnera i Wolfa w Warszawie z adnotacją cenzora w języku rosyjskim. Dlatego, gdy Polska wybiła się na niepodległość w 1918 roku poloniści, pisarze, poeci, ale też wydawcy zaczęli intensywnie dostarczać na rynek książki budujące tożsamość narodową. Marzyło się pisarzom, by książki trafiały pod strzechy, by domy były szklane, by Polak Polakowi był bratem. Minęło 20 międzywojennych lat jak chwila i znowu okupacja i powojenne ograniczenia. Mimo tych wszystkich trudności cały czas były wydawane kolejne tomy w serii. Do tej pory tak ponad 600 tytułów, niektóre wielokrotnie z różnymi przypisami i komentarzami. To właśnie przypisy, komentarze do tekstów, posłowie stanowią o wartości tomów z serii Biblioteki Narodowej. To dlatego też opracowanie tekstu zajmuje tyle czasu, wydawanych jest zaledwie kilka tomów rocznie.
Z okazji jubileuszu Biblioteki Narodowej będą specjalne okolicznościowe wydawnictwa i konferencja naukowa. Pojawią się też e-booki dostępne przez kilka dni bezpłatnie. Takie nowości zapowiada dyrektor wydawnictwa Ossolineum i opiekun serii. Ossolineum od 1933 roku zajmuje się wydawaniem tomów Biblioteki Narodowej.
Zwolennicy elektronicznych książek z niecierpliwością mogą oczekiwać wznowienia 10 wzorcowych tomów Biblioteki Narodowej w takiej właśnie formie. Będzie „Wybór dramatów” Witkacego w opracowaniu Jana Błońskiego i „Nie-Boska komedia” Zygmunta Krasińskiego ze wstępem Marii Janion oraz kilka innych tomów. Szukajcie na Facebooku tutaj, kiedy i co zostanie udostępnione.
W każdym tomie zawarta jest deklaracja „Wydawnictwo Biblioteki Narodowej…”. To tekst sprzed 100 lat, który jak uważa profesor Stanisław Bereś, do dziś nie stracił na swojej aktualności.
tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik
- Gdy rośną podatki, tracisz pieniądze [felieton emeryta] - 1 października, 2023
- Pieniądze papierowe, czy cyfrowe [felieton] - 12 września, 2023
- Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 - 6 września, 2023