Wystawa Güntera Grassa we Wrocławiu!

Wystawa Güntera Grassa we Wrocławiu!

Gdańska Galeria Güntera Grassa jest domem jednej z największych na świecie kolekcji zmarłego w 2015 roku noblisty. Nie trzeba już jednak jechać do Gdańska, żeby zobaczyć jego prace. W Muzeum Pana Tadeusza obejrzymy wystawę przygotowaną w 90. rocznicę urodzin artysty.

 

Gunter Grass foto Piotr Połoczański awers_105x148mm_1 Gunter Grass - Samotny w lesie - litografia

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich to miejsce w samym centrum Wrocławia, w którym łączą się historia i współczesność. Dzięki najnowocześniejszej technologii, przyjaznej zarówno dla młodego, jak i starszych pokoleń, w sposób przystępny i wieloaspektowy można oglądać zbiory i czerpać wiedzę. Na 1500 m2 powierzchni wystawienniczej, w 18 salach, zgromadzonych zostało 700 eksponatów, zainstalowano ponad 100 gier, interaktywnych aplikacji i prezentacji multimedialnych.

Artysta wielowymiarowy
Muzeum Pana Tadeusza, dzięki współpracy z Gdańską Galerią Miejską, zaprezentuje wystawę przygotowaną w 90. rocznicę urodzin Güntera Grassa. Autor kultowego „Blaszanego bębenka”, urodzony w 1927 roku w Wolnym Mieście Gdańsku, przez całe życie chętnie powracał do rodzinnego miasta nad Bałtykiem, tak w swoich podróżach, jak i w twórczości literackiej czy plastycznej. Jako autor Trylogii gdańskiej zyskał światową sławę w dziedzinie literatury. Nie wszyscy jednak wiedzą, że laureat literackiej Nagrody Nobla otrzymał gruntowne akademickie wykształcenie artystyczne na wyższych uczelniach w Düsseldorfie (gdzie studiował m.in. obok Josepha Beuysa) i w Berlinie (gdzie w późniejszych latach został rektorem swojej macierzystej uczelni).

Postacie, zwierzęta, pejzaże
Kuratorka Marta Wróblewska wybrała grafiki oraz rzeźby Güntera Grassa udowadniające, że jego twórczość plastyczna jest w nierozerwalny sposób związana z pisarstwem. Portretowane postacie, zwierzęta, rzeczy, pejzaże przeważnie nie są tym, czym na pierwszy rzut oka się wydają, a jednocześnie stanowią pewien zamknięty zbiór definiujący Grassowski mikrokosmos pojęć i idei.
Wystawę Kolekcja gdańska w drodze pokazywano m.in. w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Po prezentacji we Wrocławiu zostanie przeniesiona do Domu Norymberskiego w Krakowie, gdzie będzie częścią programu Festiwalu Conrada (24 października – 17 grudnia 2017). Wystawie towarzyszy katalog wszystkich prac znajdujących się w kolekcji.

Wernisaż w Muzeum Pana Tadeusza odbędzie się we wtorek, 8 sierpnia o godz. 17.00. Wystawę można oglądać do 17 września. Wstęp jest wolny, czynne: wtorek-niedziela 10:00-18:00.

Muzeum Pana Tadeusza
Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
Kamienica Pod Złotym Słońcem
Rynek 6, 50-106 Wrocław

 

 

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.