Łąka zamiast trawnika

Łąka zamiast trawnika

Szanuj zieleń. Takie tabliczki ustawione na miejskich trawnikach miały zapewnić, że będzie ładnie i psy będą miały miejsce na różne wybryki. A jak do tego było jeszcze drzewko i krzaczek, to już mieliśmy skwer.

Pszczoły z dachu
W ubiegłym roku na dachu Capitolu we Wrocławiu zostały ustawione dwa ule. Pszczelarze ustalili, że pszczoły w mieście znajdą sobie dość pożywienia, by przetrwać zimę. Przyda się to tak miejskiej przestrzeni, skraca drogę do pożytków i zwiększa bioróżnorodność miasta. Pszczoły można oglądać w Internecie na stronie http://teatr-capitol.pl/zycienawylotku

Trawniki
Zwykle w mieście mamy trawniki. Regularnie koszone głośną mechaniczną kosą. Fundacja Łąka zachęca do zmiany takiego gospodarowania terenami zielonymi w mieście. Łąka jest lepszym rozwiązaniem w świecie pełnym zagrożeń dla owadów.

Bioróżnorodność
Zmiany cywilizacyjne nieuchronnie prowadzą do niszczenia różnych małych stworzeń. Rozjeżdżają je samochody, rozbijają się na szybach. Każdy kawałek naturalnego środowiska jest deptany, zalewany asfaltem i betonem, polewany i spryskiwany środkami chemicznymi. Przestrzeń miejska to kamienna pustynia, przez którą trudno przedostać się różnym małym żuczkom, robaczkom, żyjątkom. Pewnym rozwiązaniem jest wprowadzanie innych roślin niż tylko traw do przestrzeni miejskiej. Tak powstał pomysł na wydzielenie z kawałka trawnika miejsca na polne kwiaty. Przy Capitolu zostały wysiane nasiona polnych kwiatów i teraz czekany aż zaczną kwitnąć. Zobaczymy, czy pojawią się motyle. To pierwsza taka inicjatywa we Wrocławiu.

Trzy wesołe krasnoludki
To tytuł przedstawienia w Capitolu. We Wrocławiu nic nie dzieje się bez udziału krasnoludków. Na skwerze pojawiły się także w trakcie zasiewania. Był krasnal i inne łąkowe skrzaty, które zachęciły dzieci do zabawy przed poważnym zadaniem zasiania trawnika mieszanką nasion lnu, nagietka i innych roślin. Teraz czekamy, aż pojawią się motyle. A pszczoły z dachu już zacierają łapki i szykują koszyczki na pyłek i nektar.

Kwietne łąki
Pomysł na zakładanie kwietnych łąk nie jest nowy. Tak w dużych miastach na świecie zwiększa się strefy wypoczynku. We Wrocławiu, jeszcze zielonym mieście z całkiem dużą ilością parków i nasadzeń drzewami zwiększenie bioróżnorodności jest świetnym pomysłem. Popieramy i zachęcamy do budowania różnorodnych biotopów zamiast betonowych pustyń na dewastujące środowisko blaszanki.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.