222 urodziny hrabiego Fredry

222 urodziny hrabiego Fredry

Wrocławski Teatr Komedia wraz z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich i XIII Liceum zapraszają Wrocławian do wspólnego świętowania kolejnych urodzin Aleksandra hrabiego Fredry. Uroczystość odbędzie się 14 czerwca. Z różnych dat, które zwykliśmy świętować, akurat ta zdaje się być weselsza, bo na myśl przywołuje komedię pisaną dla teatru we Lwowie przez zacnego Jubilata. Cała zabawa jest sfinansowana z budżetu miejskiego. Dla wszystkich zainteresowanych – wstęp wolny. 

Obchody rocznicowe rozpoczną się o godzinie 15.00 od manifestacji przed pomnikiem w strojach z epoki. Następnie nastąpi spacer do Parku Staromiejskiego, w którym będą prezentowane publikacje ze zbioru Ossolineum. Będę również śpiewy oraz prezentacje fragmentów twórczości Jubilata.

Wszystkich uczestników na pewno zainteresują barwne opowieści o przypadłościach hrabiego. Wulgaryzmów nie będzie. Choć hrabia znany był z dosadnego żołnierskiego języka.  – zapowiada Wojtek Dąbrowski, inicjator uroczystości.

Wiedeń ma swojego Mozarta. A Wrocław? Byłoby miło, gdyby właśnie taki frant jak hrabia Fredro stał się wyróżnikiem miasta. Na konferencji prasowej uczeń z Liceum im. Fredry zadał pytanie – A dlaczego Fredro we Wrocławiu? Może dlatego, że zwalił króla Fryderyka II z cokołu w Rynku, albo za sprawą Ossolineum, w którym przechowywane są rękopisy fredrowskich komedii, a może ot tak, żeby pokazać zamierzchłą kulturę bogatych Polaków, sięgnąć do tradycji kontusza i delii, które już tylko w teatralnej garderobie znaleźć można. Fredro z cokołu spogląda na wrocławski bruk od 1956 roku i ze wszystkich wyróżnionych tytułami we Wrocławiu, hrabia miejsce ma najzacniejsze.

Dodajmy, że Fredro w wieku 16 lat wstąpił do armii Księstwa Warszawskiego i po 6 latach żołnierskiej tułaczki, ucieczce z rosyjskiej niewoli, osiadł w 1815 roku w majątku ojca w Bieńkowej Wiszni pod Lwowem. Za zasługi wojenne odznaczony został złotym krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Legii Honorowej.

Na zakończenie uroczystości wrocławski Teatr Komedia wystawi na Scenie Letniej – ,,Zemstę” około godziny 18.00.

_DSC-5270 (1)

_DSC-5310

DSC_0534

baner rozjasniony

tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.