30 kreatywnych z Wrocławia, a może więcej

30 kreatywnych z Wrocławia, a może więcej

Opowiem o takich mieszkających we Wrocławiu ludziach, którzy są aktywniejsi od innych. Ich pomysły przyczyniają się do tego, ze Wrocław jest fajnym miastem.

Gala
W czwartek 13 września 2018 odbyła się we Wrocławiu gala zorganizowana dla wyróżnionych statuetkami Kreatywni Wrocławia. Wśród wyróżnionych znaleźli się społecznicy i naukowcy, studenci i robotnicy. By zostać Kreatywnym Wrocławia, wystarczy pasja i pomysł. Kreatywni to ludzie, którzy potrafią skupić wokół siebie innych zapaleńców i razem tworzą nową jakość.

Społeczna lodówka
Ludzie nie muszą wybierać jedzenia ze śmietnika. Zamiast wyrzucać wartościowe produkty spożywcze do kosza na odpadki, można włożyć do publicznej lodówki. Potrzebujący wsparcia, wiedzą, że pożywienie z lodówki jest przydatne do spożycia. By taka lodówka działała, potrzebne jest źródło prądu i osoba odpowiedzialna. To wszystko organizuje grupa weźpomóż.pl z liderem Janem Piontkiem.

Gastronocki
Kolejny pomysł na fajny Wrocław to wspólne biesiadowanie w letnie wieczory. Są ławy, są punkty gastronomiczne, piwo z Browaru Stu Mostów, gra muzyka, można tańczyć lub rozmawiać.

Uważam, że jedzenie jest częścią kultury, opowieści o społeczności, o czasach, w których żyjemy, dzięki czemu możemy lepiej poznać samych siebie – mówi Agnieszka Szydziak, jedna z Kreatywnych Wrocławia.

Dziennikarka
Joanna Mielewczyk jest dziennikarką i zbiera opowieści ludzi, którzy do Wrocławia trafili w czasie wojny i zaraz po wojnie. Zaprasza do kontaktu i opowiadania o mieście z tamtych lat.

Naukowcy
Katarzyna Kornicka doktorantka z Uniwersytetu Przyrodniczego pracuje nad komórkami macierzystymi, a właściwie nad sposobem by komórki macierzyste nie ulegały starzeniu.
Profesor Marcin Drąg prowadzi laboratorium, w którym testuje się i wymyśla nowe sposoby diagnozowania chorób cywilizacyjnych, między innymi nowotworów. Wczesne wykrywanie daje lepsze wyniki terapeutyczne.

Studenci
Akademicki Klub Lotniczy z Politechniki z powodzeniem występuje na międzynarodowych zawodach i przywozi medale.
Startup ADA wprowadził sztuczną inteligencję do wyszukiwania mieszkań na wynajem. Nowa jakość we Wrocławiu. Już nie gazeta i strona internetowa z tysiącami pozycji do przejrzenia, a cyfrowy asystent Ada pomoże wynaleźć ofertę mieszkania na wynajem. Pora nauczyć się nowego słowa chatbot- to inteligentny program pozwalający prowadzić konwersację.

Jeśli chcecie poznać wszystkich Kreatywnych Wrocławia, to wystarczy wejść na stronę https://www.wroclaw.pl/30-kreatywnych-wroclawia/2018/.
Natomiast jeśli chcecie się zmierzyć z tymi tuzami Wrocławia, to życzę powodzenia. Wrocław dlatego jest takim świetnym miastem, że ludzie, którzy tu mieszkają, są pełni werwy i pomysłów. Za rok  będziemy podziwiać kolejną czwartą trzydziestkę laureatów Kreatywni Wrocławia.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.