5 powodów, przez które cierpisz na bezsenność

5 powodów, przez które cierpisz na bezsenność

Sen to obok oddychania główny akumulator dla naszego organizmu. To właśnie w trakcie nocnego odpoczynku regenerujemy siły i nabieramy energii do działania następnego dnia. Tymczasem co trzeci Polak uskarża się na bezsenność. Jakie są główne powody naszych problemów ze snem?
.

1. Stres to ostatnio słowo klucz, wyjaśniające wiele naszych dolegliwości. Jest to bez wątpienia także czynnik wpływający na zaburzenia snu. Dlatego jeżeli chcemy budzić się z uśmiechem, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby nad stresem zapanować. Może nam w tym pomóc relaksacyjna kąpiel przed snem, rozluźniające, spokojne ćwiczenia, połączone z wykorzystaniem różnych technik oddychania, lektura książki lub słuchanie wyciszającej muzyki.

2. Niska higiena snu. Pamiętamy o tym, by dbać o higienę osobistą, jednak już niewielu z nas przejmuje się właściwą higieną snu. Tymczasem to właśnie nieprzestrzeganie jej zasad jest zwykle głównym winowajcą problemów z zasypianiem. Dbając o higienę snu, powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, starajmy się pilnować regularnego rytmu snu – ważne jest, aby codziennie kłaść się i wstawać mniej więcej o tej samej godzinie oraz planować zadania, które chcemy wykonać następnego dnia. Po drugie, pamiętajmy o aktywności fizycznej – wysiłek zaserwowany organizmowi na kilka godzin przed snem sprawi, że łatwiej i szybciej zaśniemy. Po trzecie – zrezygnujmy z wszelkiego rodzaju używek i leków nasennych, zwłaszcza przed snem. Po czwarte – zapomnijmy o objadaniu się na noc. Po zjedzeniu lekkiej kolacji warto także wypić herbatę z melisy. I wreszcie po piąte – zadbajmy o pomieszczenie, w którym śpimy. Optymalna temperatura, cisza, delikatne światło i dobrze przewietrzona sypialnia to warunki sprzyjające komfortowemu zasypianiu.

3. Nieodpowiedni materac. Nadal zdecydowana większość Polaków nie przywiązuje wagi do tego, na czym śpi. Jak pokazują badania, tylko połowa z nas ma osobną sypialnię, a tylko co czwarta osoba może cieszyć się spokojnym snem na łóżku z materacem. Tymczasem to na czym śpimy ma ogromny wpływ na jakość naszego snu. Jak wybrać odpowiedni materac? – Należy zwrócić uwagę na jego wypełnienie oraz konstrukcję. Materac powinien zapewnić odpowiednie podparcie, wentylację oraz optymalnie dopasowywać się do kształtów ciała. Takie warunki spełnia np. REA – materac kieszeniowy z warstwą lateksu – tłumaczy Tomasz Goc, Dyrektor Handlowy Fabryki Materacy JANPOL.

4. Nieodpowiednia dieta. Na jakość snu duży wpływ ma nasza dieta. Gdy jemy tłusto i niezdrowo, możemy zapomnieć o spokojnym spaniu. Odpowiednia, zbilansowana dieta to podstawa dobrego samopoczucia i zdrowego snu.

5. Problemy zdrowotne. Szacuje się, że nawet w 70% przypadków bezsenność może być objawem innych problemów zdrowotnych. Dlatego, gdy kłopoty z zaśnięciem to nasza codzienność, powinniśmy wybrać się do lekarza. Winowajcą mogą być bowiem zaburzenia psychiczne, choroby sercowo-naczyniowe czy nadczynność tarczycy.

źródło: Portal Newsrm. TV
fot. Pixabay

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.