65 + ART, czyli spotkania seniorów ze sztuką współczesną

Ewa Dziewolska-Kawka: Spotkania w ramach cyklu „65 + ART” odbywają się przeważnie raz w miesiącu. Związane są zawsze z aktualnie prezentowaną w galerii ekspozycją. Formuła naszych spotkań nie ma charakteru akademickiego. Staram się stworzyć przyjazną atmosferę, opowiadam o autorach i ich dziełach, przybliżam konkretne zjawiska, wyjaśniam problematykę. Z frekwencją bywa różnie – czasami przychodzi 30, czasami 10 osób, ale zwykle jest kameralnie, co z kolei sprzyja wymianie spostrzeżeń i wrażeń. Spotkania z cyklu „65 + ART” są bezpłatne, a o kolejnych datach i tematach informujemy z wyprzedzeniem.

Ewelina Kodzis: Czy uczestnicy spotkań muszą mieć jakieś przygotowanie? Wiedzę na temat sztuki współczesnej?

E.Dz.-K.: Absolutnie nie. Ani wiedza, ani doświadczenie nie będą tu potrzebne. Niezbędne informacje przekazuję seniorom podczas spotkań. Sztuka współczesna nie jest sztuką oczywistą, nad jej odbiorem trzeba popracować, dzieła wymagają komentarza. Wówczas dopiero dzieła stają się bardziej czytelne, łatwiej je zrozumieć. Często dyskutujemy, dzielimy się opiniami – czy coś do nas przemawia i dlaczego. Sztuka to prowokacja do myślenia i wymiany doświadczeń, dlatego najlepiej podziwiać ją wspólnie z kimś. Sama chętnie wsłuchuję się w komentarze gości galerii, spostrzeżenia osób z takim świeżym podejściem są niezwykle cenne. Seniorzy mają bogaty bagaż doświadczeń, wiele przeżyć i wspomnień, dzięki temu ciekawie interpretują sztukę. W przypadku sztuki, której piękno nie zawsze jest oczywiste, należy mieć świadomość tego, że dane dzieło bazuje na koncepcie. Jeśli się tego nie wie, odbiór będzie utrudniony. Jednocześnie muszę przyznać, że seniorzy są najbardziej otwartą na sztukę współczesną grupą wiekową, jaka odwiedza galerię.

E.K.: Kiedy odbędzie się kolejne spotkanie?

E.Dz.-K.: Planujemy je na 14 lutego. Spotkanie będzie kontynuacją poprzedniego, gdyż nasza obecna wystawa jest niezwykle interesująca. Prezentowani artyści to Andrzej Wróblewski, René Daniëls oraz Luc Tuymans. Jedno spotkanie to zdecydowanie za mało, by docenić ich twórczość. Oczywiście osoby, których nie było na pierwszym spotkaniu, również mogą przyjść. Serdecznie zapraszam!

Spotkania w ramach cyklu „65 + ART” są dedykowane osobom starszym, zainteresowanym odkrywaniem sztuki współczesnej. Najbliższe spotkanie będzie drugim, które towarzyszy wystawie DE. FI. CIEN. CY – Andrzej Wróblewski, René Daniëls, Luc Tuymans. Wszyscy trzej twórcy mają ogromny wpływ na sztukę współczesną i zaliczani są do najważniejszych artystów XX wieku. To pierwsza wystawa na której ich dzieła zostały ze sobą zestawione. Zapraszamy do wspólnego oglądania dzieł sztuki oraz rozmowy i wymiany myśli.

Adres
Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
Stary Browar, ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
office@artstationsfoundation5050.com
tel.: +48 61 859 61 22

www.artstationsfoundation5050.com

fot.: Jakub Wittchen

fot. Jakub Wittchen (1) fot. Jakub Wittchen (2) fot. Jakub Wittchen (3)

fot.: K PICTURES

fot. K PICTURES (1) fot. K PICTURES (2) fot. K PICTURES

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds