70 lat Politechniki Wrocławskiej

70 lat Politechniki Wrocławskiej

Przed 70 laty – dokładnie 15 listopada 1945 roku został wygłoszony pierwszy wykład w Politechnice Wrocławskiej. Pierwszy wykład w dziejach polskich uczelni powojennego Wrocławia wygłosił prof. Kazimierz Idaszewski. Profesor do Wrocławia trafił w ramach przesiedlania ludności z Kresów Wschodnich. Przed wojną był profesorem na Politechnice Lwowskiej. Na pamiątkę pierwszego wykładu obchodzone jest we Wrocławiu Święto Nauki, a od 1984 roku także Święto Politechniki Wrocławskiej. W tym roku uroczystości trwały dwa dni.

W niedzielę 15 listopada w Operze Wrocławskiej odbyła się gala wieńcząca jubileusz 70- lecia Politechniki Wrocławskiej. Nastąpiło wręczenie tytułu honorowego profesora Politechniki prof. Lotharowi Krollowi z Uniwersytetu w Chemnitz. Poznaliśmy też laureatów Lwów Politechniki Wrocławskiej. Wręczone zostały złote odznaki z brylantem zasłużonym uczelni, między innymi Zdzisławowi Olczykowi – prezesowi MPWiK we Wrocławiu, Romanowi Szełemejowi – prezydentowi Wałbrzycha, Wojciechowi Ołdyńskiemu – Komendantowi Wojewódzkiemu Policji oraz po raz pierwszy w historii nadany został tytuł honorowego konsula Politechniki Wrocławskiej. Po części oficjalnej zgromadzeni obejrzeli operę komiczną „Wesele Figara”. Po przedstawieniu były toasty za pomyślność Politechniki i rozmowy w kuluarach.

Natomiast w poniedziałek 16 listopada uroczystości rozpoczęły się o godz. 10 odsłonięciem Tablicy Profesorów Politechniki Lwowskiej zamordowanych w lipcu 1941 r. Następnie zebrani przeszli do Alei Profesorów, gdzie nastąpiło odsłonięcie nazwisk nowych profesorów tytularnych Politechniki. Później zgromadzeni udali się pod parasolami na odsłonięcie tablicy umieszczonej na budynku A-5, upamiętniającej miejsce pierwszego wykładu.

Po tym spacerze w mżawce, o godz. 11 rozpoczęły się uroczystości w auli. Senat w togach, rektorzy zaprzyjaźnionych uczelni w gronostajach. Bardzo uroczysta oprawa obchodów jubileuszu. Po minucie ciszy dedykowanej ofiarom zamachów terrorystycznych w Paryżu został odśpiewany hymn państwowy, a potem nastąpiły nakazane protokołem powitania. Jego Magnificencja prof. Tadeusz Więckowski wygłosił wykład, zostały nadane tytuły doktora honoris causa profesorowi Reimundowi Neugebauerowi i profesorowi Krzysztofowi Kurzydłowskiemu, dyrektorowi Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Były też promocje doktorów habilitowanych oraz wręczono Specjalne Nagrody Naukowe Rektora.

_DSC1069

_DSC1109

_DSC1121

_DSC1133

_DSC1172

_DSC1167

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.