
Aby wakacje były udane
Sezon wyjazdów wypoczynkowych w pełni, dlatego przypominamy o czym warto pamiętać przed wyjazdem, aby wakacje były udane.
Planując wypoczynek trzeba przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie, dlatego należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Sprawdźcie, co należy uwzględnić przez wyjazdem, aby wakacje były udane.
Na wszelki wypadek
Jeśli jeszcze nie wskazaliście osoby, z którą należy kontaktować się w razie problemów ze zdrowiem, to koniecznie pomyślcie o tym przed wyjazdem. W telefonie przed nazwą kontaktu należy wpisać skrót ICE. Jest to międzynarodowy skrót (ang. in case of emergency), oznaczający „w nagłym wypadku”, który informuje ratowników, kogo mają poinformować o zdarzeniu. Gdy osób kontaktowych jest więcej – wpisujemy odpowiednio „ICE1”, „ICE2” „ICE3” (np. ICE1 córka, ICE2 Anna Kowalska), co wyznacza kolejność kontaktu. Warto zostawić wyznaczonym osobom podstawowe informacje, niezbędne do efektywnego leczenia (grupa krwi, choroby przewlekłe, przyjmowane leki, alergie).
Bateria w telefonie wyczerpuje się właśnie wtedy, gdy jest on najbardziej potrzebny, w dodatku smartfony często ulegają uszkodzeniu. Dlatego warto przygotować też kartkę wielkości wizytówki z informacją, z kim należy kontaktować się w razie nagłego wypadku, podając: imię, nazwisko i numer kontaktowy. Należy zawsze nosić ją przy sobie, najlepiej razem z dokumentami. Na kartce można dodatkowo umieścić informacje o grupie krwi, uczuleniach czy chorobach – będą one pomocne, jeśli będziemy potrzebować pomocy ratownika. W przypadku zagranicznych wojaży notatkę dobrze opatrzyć międzynarodowym skrótem ICE i do numeru kontaktowego dodać „+48” (prefiks Polski).
W trosce o zdrowie i domowy budżet
W przypadku podróży po Unii Europejskiej (lub po Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinie) przyda się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Warto też wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które pokryje np. koszty medycznego transportu lotniczego. Pamiętajmy, że koszty leczenia i transportu poza granicami kraju mogą sięgać od kilku do kilkuset tysięcy złotych, a EKUZ nie zawsze wystarczy. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule Ubezpieczenie turystyczne – podróżuj bezpiecznie (KLIKNIJ, aby otworzyć artykuł).
Przygotowując się do wyjazdu, zadbajmy o odpowiedni zapas leków, które stale przyjmujemy. Dobrze jest zabrać ze sobą przynajmniej kilkudniowy zapas, który przyda się, gdy pobyt nieoczekiwanie się przedłuży. Gdy podróżujemy zagranicę, sprawdźmy czy nie powinniśmy posiadać zaświadczenia od lekarza z informacją o konieczności przyjmowania niektórych leków.
- Światowy Dzień Choroby Alzheimera – 21 września - 21 września, 2021
- 10 faktów o chorobie Alzheimera - 21 września, 2021
- Grillowe menu – zdrowo i smacznie - 30 kwietnia, 2021