
ADHD również u dorosłych
ADHD, czyli nadpobudliwość psychorunowa, kojarzy nam się głównie z dziećmi, ponieważ to one najczęściej cierpią na tą przypadłość. Jednak nie każdy wie, że ta choroba może występować również u dorosłych. Jak ADHD wpływa na dorosłe życie?
– U większości osób, które chorowały na ADHD w dzieciństwie, w późniejszym wieku objawy wycofują się. Jest jednak grupa dorosłych, u których objawy utrzymują się w pełnym wymiarze. Chociaż w dużej mierze ta choroba wpływa negatywnie na nasze życie, to można też znaleźć jej pozytywne strony. – mówi dr n. med. Tomasz Srebnicki
Osoby z ADHD są przede wszystkim bardziej kreatywne. Sprawdzają się one w pracy jako dziennikarze, policjanci, strażacy, czyli we wszystkich tych zawodach, w których występuje krótki, intensywny wysiłek fizyczny przynoszący szybkie nagrody.
Z kolei ciemne strony ADHD to: spóźnianie się, szybkie i impulsywne decyzje np. zwalnianie się z pracy. Niektórzy dorośli z ADHD mogą być na lekach, które im pomogą. Są psychiatrzy, którzy wspomagają ich farmakologicznie.
– Dorosłe osoby z ADHD bardzo rzadko zgłaszają się na leczenie, ponieważ często nauczyły się po prostu same sobie radzić z objawami. W tym przypadku może to być wysoki poziom umiejętności społecznych. Z drugiej strony takie osoby nie chcą żadnej pomocy, ponieważ zwyczajnie nie zdają sobie sprawy z tego, że cierpią na nadpobudliwość psychorunową. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku nasilenia się objawów ADHD warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. – dodaje dr n. med. Tomasz Srebnicki
Źródło: Portal Newsrm.TV
fot. Pixabay
- Udar mózgu – zdiagnozuj i przeciwdziałaj! - 15 czerwca, 2017
- Wieczorne objadanie się jest niebezpieczne - 27 marca, 2016
- Jak skończyć ze słodyczami? - 23 lutego, 2016