ADHD również u dorosłych

ADHD również u dorosłych

ADHD, czyli nadpobudliwość psychorunowa, kojarzy nam się głównie z dziećmi, ponieważ to one najczęściej cierpią na tą przypadłość. Jednak nie każdy wie, że ta choroba może występować również u dorosłych. Jak ADHD wpływa na dorosłe życie? 

– U większości osób, które chorowały na ADHD w dzieciństwie, w późniejszym wieku objawy wycofują się. Jest jednak grupa dorosłych, u których objawy utrzymują się w pełnym wymiarze. Chociaż w dużej mierze ta choroba wpływa negatywnie na nasze życie, to można też znaleźć jej pozytywne strony. – mówi dr n. med. Tomasz Srebnicki

Osoby z ADHD są przede wszystkim bardziej kreatywne. Sprawdzają się one w pracy jako dziennikarze, policjanci, strażacy, czyli we wszystkich tych zawodach, w których występuje krótki, intensywny wysiłek fizyczny przynoszący szybkie nagrody.

Z kolei ciemne strony ADHD to: spóźnianie się, szybkie i impulsywne decyzje np. zwalnianie się z pracy. Niektórzy dorośli z ADHD mogą być na lekach, które im pomogą. Są psychiatrzy, którzy wspomagają ich farmakologicznie.

– Dorosłe osoby z ADHD bardzo rzadko zgłaszają się na leczenie, ponieważ często nauczyły się po prostu same sobie radzić z objawami. W tym przypadku może to być wysoki poziom umiejętności społecznych. Z drugiej strony takie osoby nie chcą żadnej pomocy, ponieważ zwyczajnie nie zdają sobie sprawy z tego, że cierpią na nadpobudliwość psychorunową. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku nasilenia się objawów ADHD warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. – dodaje dr n. med. Tomasz Srebnicki

Źródło: Portal Newsrm.TV

fot. Pixabay

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.