Akademia Mozartowska po raz trzeci

Akademia Mozartowska po raz trzeci

W tym roku, już za kilka dni zaczyna się Akademia Mozartowska we Wrocławiu. Będą koncerty, warsztaty i Wesele Figara, a wszystko to w Narodowym Forum Muzyki.

Warsztaty
W latach ubiegłych studenci kierunków muzycznych mogli się przyjrzeć i uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez wybitnych znawców Bacha i Haendla. W tym roku warsztaty są przygotowane przez interpretatorów Mozarta. Do Wrocławia przyjadą wybitni pedagodzy i będą pracowali ze studentami, a wyniki zaprezentują wrocławskiej publiczności. Pięć koncertów, światowej klasy wykonawcy i rewelacyjna muzyka klasycystyczna – taka będzie ta Akademia.

Koncerty
Gwiazdą pierwszego koncertu w ramach Akademii Mozartowskiej będzie wybitna skrzypaczka, Isabelle Faust, która z Giovanni Antoninim i zespołem Il Giardino Armonico, będą bawili koncertami Mozarta i utworami Haydna przez półtorej godziny. To 9 lutego.
Następnego dnia wystąpi Christine Schornsheim i soliści Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, a w programie C.Ph.E. Bach Kwartet G-dur na flet, altówkę, wiolonczelę i pianoforte, W.A. Mozart Kwartet fortepianowy Es-dur C.Ph.E. Bach Sonata G-dur na flet i b.c. zwana „Hamburską”, W.A. Mozart Kwartet fortepianowy g-moll.
W sobotę 13 lutego Stefano Barneschi i uczestnicy Akademii Mozartowskiej będą prezentowali efekty swojej pracy w sonatach kościelnych i muzyce liturgicznej W.A.Mozarta.
Na zakończenie, w Walentynki 14 lutego, „Wesele Figara” w znakomitej międzynarodowej obsadzie. Zaśpiewają Christian Senn – Conte, Olga Pasiecznik– Contessa, Veronica Cangemi – Susanna, João Fernandes – Figaro, Josè Maria Lo Monaco – Cherubino, Aleksandra Lewandowska– Marcelina, Tomáš Králl – Bartolo, Antonio, Aleksander Kunach – Basilio, Curzio, Francesca Aspromonte – Barbarina, chór NFM. Całość poprowadzi Giovanni Antoninii. Wcześniej tego dnia będzie można spotkać się z wykonawcami o 17:30, zadawać im pytania i słuchać ich poglądów na muzykę Mozarta. To znakomita okazja, żeby porównać jakość interpretacji artystów z Opery Wrocławskiej ze światową czołówką.

chór 2015

Muzyczny Wrocław
Dla wrocławskich melomanów nastał dobry czas, przyjeżdżają znakomici muzycy, prezentują się świetne zespoły. Na wiele koncertów bilety są wyprzedane z dużym wyprzedzeniem. Już zabrakło biletów na koncert Jazz at Lincoln Center Orchestra z Wyntonem Marsalisem, który odbędzie się 11 lutego. Także na koncert 21 lutego, Third Coast Percussion & Glenn Kotche, bilety tylko z drugiej ręki.
Od września 2015 roku, od momentu otwarcia, do końca roku nowy budynek wrocławskiej filharmonii odwiedziło ponad 250 tysięcy osób – mówił dziennikarzom na konferencji prasowej dyrektor Andrzej Kosendiak – Staramy się, by bilety pozostały w dotychczasowych cenach i jak na razie nam się to udaje – kontynuował, zapraszając do uczestnictwa w koncertach i wydarzeniach muzycznych.

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.