Akademia Wolontariatu Seniora – fotorelacja z warsztatów

Akademia Wolontariatu Seniora – fotorelacja z warsztatów

Pomysł na projekt Akademia Wolontariatu Seniora powstał z inicjatywy społeczników Centerka Mariusza Kołodziejskiego i Anety Grzyb. Postanowili wykorzystać potencjał wolontariuszy w wieku 60+, zarejestrowanych w Centerku. Wymyślili formułę projektu , dopracowali szczegóły i przedstawili projekt ASOS, które zaaprobowało pomysł i udostępniło środki finansowe. W założeniu Akademia miała służyć poszerzeniu wiedzy praktycznej wolontariuszy 60+ poprzez udział w warsztatach , wspólnych spotkaniach, zabawę, integrację środowiskową, co miało dawać poczucie dobrze i pożytecznie spędzonego czasu.

Warsztaty jako forma praktycznego podejścia do wolontariatu
W ramach projektu Akademia Wolontariatu Seniora przewidziano dla uczestników szereg warsztatów tematycznych, jako atrakcyjny sposób na pozyskanie praktycznych umiejętności przydatnych w dalszej potencjalnej działalności wolontariackiej. Warsztaty objęły tematyką zajęcia plastyczne, choreograficzne, fotograficzne, literackie oraz teatralno-filmowe. Każda grupa tematyczna pracowała pod kierunkiem profesjonalnego instruktora. Grupy były kilkunasto-osobowe, dobrane zgodnie z przejawianymi przez uczestników zainteresowaniami.

Na czym polegała w założeniu ich atrakcyjność?
Zależało nam nie tylko na pozyskiwaniu czy rozwijaniu umiejętności i talentów u osób 60+, ale także na ich dobrym samopoczuciu, integracji, przekonaniu o swojej użyteczności i w ogóle na dobrej zabawie, przy której można zapomnieć o kłopotach dnia codziennego, trochę pogadać, trochę się pośmiać, a przy okazji być artystami, tancerzami, literatami. Mamy nadzieję, że ten cel został osiągnięty.

Warsztaty rękodzieła artystycznego objęły sztukę wykonywania kartek okolicznościowych, projektowanie i tworzenie biżuterii oraz sztukę decoupage. Pod profesjonalnym okiem instruktora powstawały piękne przedmioty, kolczyki, bransolety, które chętnie założyłaby każda kobieta, kartki, które każdy chciałby otrzymać i praktyczne drobiazgi wykonane techniką decoupage.
rękodzieło 2

Warsztaty literackie nie tylko pobudzały sprawność pisarską , językową, ale także uruchamiały wyobraźnię, uczyły technik literackich stosowanych w różnych gatunkach pisarskich, także posługiwania się Internetem, jako nowoczesnym medium wykorzystywanym w dziennikarstwie, pisaniu blogów etc.
literackie

Wspaniałą zabawą były warsztaty choreograficzne. Nasi uczestnicy 60+ nie często mają okazję do spędzania czasu w rytmach muzyki, tańca, ucząc się eleganckiego poruszania, technik tanecznych i kontrolowaniu dobrej kondycji. Jako efekt warsztatów powstał piękny układ taneczny, w tle nostalgicznej muzyki tancerki z wdziękiem poruszały się po parkiecie , przykuwając wzrok widzów. Ten piękny taniec został zarejestrowany kamerą i mamy możliwość odtwarzania go w różnych okazjach.
choreo

Wspaniałe także były warsztaty fotograficzne. Celem zajęć z użyciem polaroidu było przede wszystkim uwrażliwienie uczestników na sztukę, zapoznanie ich z techniką robienia zdjęć , z sesją fotograficzną, pozowaniem , z uświadomieniem w sobie artysty. Powstały niezwykle interesujące zdjęcia autorstwa uczestników, zadziwiające artystycznym poziomem, który mógł być uzyskany tylko przy niezwykłym zaangażowaniu twórców i ich mistrza.
foto

Najbardziej chyba interesujące i pobudzające twórczo były warsztaty Aktorsko-Artystyczne-Filmowe dedykowane seniorom, pod znamiennym tytułem „ Moja wiecznie młoda dusza”. Praca na planie teledysku z aktorami amatorami miała na celu przybliżenie im wiedzy o profesjonalnym aktorstwie , miała także dostarczyć dobrej zabawy, pobudzić kreatywność , zapoznać z pracą operatora filmowego. Warsztaty przebiegały w gorącej atmosferze. Większość uczestników nie miała doświadczenia w występach publicznych, przed kamerą. Trzeba było opanować tremę, zdobyć się na odrobinę ekshibicjonizmu, popracować nad scenariuszem. Uff! Udało się. Jako efekt pracy całej grupy powstał zabawny teledysk, na którym aktorzy z trudem rozpoznawali się w swoich rolach.
choreo

Tekst: Katarzyna Leszczyńska
Zdjęcia: archiwum AWS

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.