Narodowy Dzień Sportu – Aktywnie po zdrowie

Narodowy Dzień Sportu – Aktywnie po zdrowie

Co trzeci mieszkaniec Polski powyżej 15. roku życia nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej. Regularnie obniża się sprawność fizyczna seniorów, w bezruchu zastygają też najmłodsze pokolenia. Tymczasem codzienna aktywność to najprostszy sposób na lepsze zdrowie i samopoczucie w każdym wieku. Ma o tym przypomnieć Narodowy Dzień Sportu – już 14 września 2019 r.

Pod względem aktywności fizycznej Polska od lat pozostaje poniżej europejskiej średniej, która według Eurobarometru 2017 jest na poziomie 71 proc. aktywnych obywateli. Z badania MultiSport Index 2019 wynika, że przynajmniej raz w miesiącu z ruchu korzysta zaledwie 64 proc. Polaków.

– Szczególnie niepokoić powinna deklaracja 18 proc. mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia, którzy nie mogli sobie przypomnieć choćby jednego dnia z minionego tygodnia, kiedy spacerowali nieprzerwanie przez 10 minut. Dodatkowo blisko połowa z nas przyznaje, że każdego dnia spędza w pozycji siedzącej ponad 5 godzin. Przy braku aktywności fizycznej taki styl życia będzie wpływać niekorzystnie na nasz stan zdrowia i samopoczucie – podkreśla Adam Radzki, Członek Zarządu Benefit Systems.

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że siedzący tryb życia jest czwartą przyczyną zgonów na świecie. Dlatego jednym z aktualnych wyzwań WHO jest ograniczenie zjawiska społecznego bezruchu – do 2025 roku przynajmniej o 10 proc., a o 15 proc. do 2030 roku.

Polacy idą w ruch 14 września

Narodowy Dzień Sportu (NDS) to ogólnopolska inicjatywa, której celem jest zmotywowanie Polaków do uprawiania regularnej aktywności fizycznej. – 14 września setki punktów sportowych w całej Polsce zaproszą na bezpłatne treningi. Nie będzie lepszej okazji do rozpoczęcia nowego, zdrowego i aktywnego stylu życia – przekonuje Krystyna Radkowska, prezes Fundacji Zwalcz Nudę, która jest organizatorem NDS. Jedną z największych atrakcji będzie rodzinny piknik sportowy na błoniach PGE Narodowego w Warszawie, gdzie wszyscy chętni w godzinach 12:00-17:00 będą mogli bezpłatnie skorzystać z dziesiątek atrakcji, odkrywając różne formy aktywności.

1,5 godziny dla zdrowia w Narodowy Dzień Sportu

Eksperci podkreślają, że w przypadku osób dorosłych już 75 minut intensywnej lub 150 min umiarkowanej aktywności fizycznej w tygodniu, może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Z kolei dzieciom od 5. do 17. roku życia zaleca się co najmniej godzinę zaplanowanego ruchu każdego dnia. W obu grupach wiekowych regularna aktywność fizyczna poprawia samopoczucie, zdolności poznawcze i ogranicza ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca typu II, nadciśnienie, czy otyłość.

– Choć wśród Polaków to właśnie zdrowie jest największą motywacją do ćwiczeń, obecnie zaledwie co czwarte polskie dziecko i co trzeci aktywny dorosły wypełnia zalecenia minimalnej dawki ruchu dla swojego wieku. W przekroju całego społeczeństwa najmniej aktywną grupą są seniorzy – zaznacza dr Janusz Dobosz z Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej AWF Warszawa.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Rodzinny wymiar aktywności

Narodowy Dzień Sportu

Narodowy Dzień Sportu

Badanie MultiSport Index 2019 pokazuje, że połowa aktywnych Polaków wciąż ćwiczy samotnie. Tylko 8 proc. zwolenników treningów w towarzystwie, jako kompana do ćwiczeń wybiera swoje dziecko.

Rodzinna aktywność fizyczna sprzyja zarówno budowaniu zdrowego nawyku ruchu wśród dzieci, jak i pomaga w przełamaniu barier i zachęca do ćwiczeń seniorów. Badania potwierdziły, że aktywność, która angażuje wielu członków rodziny, sprzyja długofalowym zmianom, zarówno w zakresie aktywności fizycznej, jak i korzystniejszego odżywiania. Przede wszystkim jednak aktywność fizyczna może być znakomitym sposobem na pogłębianie rodzinnych relacji. Tak wspólne spędzany czas wolny ma wysoką jakość. Nie sposób osiągnąć tego wspólnie oglądając telewizję lub przeglądając internet – mówi Mateusza Banaszkiewicz, psycholog zdrowia.

Właśnie dlatego podczas warszawskiego pikniku z okazji NDS przygotowano specjalną, rodzinną strefę sportowo-edukacyjną MultiSport, gdzie każdy, niezależnie od wieku znajdzie coś dla siebie. Dorośli i seniorzy będą mogli m.in. sprawdzić skład i postawę swojego ciała czy skorzystać z konsultacji dietetyków, fizjoterapeutów i trenerów personalnych. Dodatkowo w strefie dostępne będą urządzenia łączące ruch z nowoczesną technologią, m.in. ICAROS, czyli sprzęt do ćwiczeń w wirtualnej rzeczywistości. Na najmłodszych czekać będą specjalne multimedialne stacje sportowe programu Aktywne Szkoły MultiSport oraz dmuchańce.

Szczegóły dotyczące wydarzenia odnaleźć można na stronie: www.narodowydziensportu.pl.

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.