AMD – wróg czy przyjaciel?

AMD – wróg czy przyjaciel?

Obecnie szacuje się, że AMD dotknęło już od 1,2 do 1,5 mln osób w Polsce, głównie po 60 r.ż. dlatego śmiało można stwierdzić, że jest to choroba społeczna, która dotyka coraz więcej osób. Wynika to z faktu, że w krajach rozwiniętych przeciętna długość życia u kobiet i mężczyzn zwiększa się. 

AMD, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem jest chorobą, atakującą nasze oczy, a dokładnie – plamkę żółtą, która odpowiada za centralne i ostre widzenie. W momencie wystąpienia AMD (formy suchej lub wysiękowej) obraz w naszym centralnym polu widzenia zniekształca się, powodując pojawienie się plamy, falowanie linii prostych. Wiele osób nie zauważa u siebie tego typu niewielkich zaburzeń, zwłaszcza, kiedy patrzy obuocznie. Bardzo ważne jest, aby zgłaszać się regularnie na badania kontrolne u okulisty oraz samodzielnie kontrolować swój wzrok za pomocą siatki Amslera, dzięki której jesteśmy w stanie ocenić jakość widzenia.

Mimo prowadzonych badań na ten moment nie wykryto charakterystycznych czynników, powodujących AMD. Zauważono jednak, że m.in. palenie tytoniu, nieprawidłowa dieta, nieleczone choroby układu krążenia mogą wpłynąć na pojawienie się i rozwój AMD w naszych oczach.

Metody leczenie jednej i drugiej formy AMD są cały czas udoskonalane, jednak obecnie nie ma skutecznej metody leczenia tego zwyrodnienia. Przy suchym AMD stosowana jest suplementacja witaminami, mikroelementami i luteiną, natomiast przy wysiękowej (mokrej) postaci stosuje się tzw. iniekcje doszklistkowe, czyli zastrzyki do gałki ocznej. W przypadku suchej jak i mokrej postaci AMD, obie formy leczenia mają możliwość (w niektórych przypadkach) zahamować progresję choroby, a niekiedy nawet cofnąć zmiany, które wprowadziła.

Fundacja Wspierania Rozwoju Okulistyki „OKULISTYKA 21” dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020 wychodzi naprzeciw potrzebom społecznym, a w tym przypadku szczególnie Seniorów i ich rodzin realizując projekt pn. „Wiem o AMD! – edukacja dla seniorów o chorobie zwyrodnienia siatkówki związanego z wiekiem AMD”.

  Obrazok   logo Wiem o AMD

W ramach projektu realizujemy:
– bezpłatne spotkania edukacyjne na terenie miasta Poznania, w wybranych placówkach, ośrodkach i instytucjach prowadzących działalność skierowaną do osób po 60. roku życia
– bezpłatne konsultacje dla osób po 60. roku życia oraz innych zainteresowanych, prowadzone przez konsultanta edukacyjnego z zakresu: sposobów diagnozowania, profilaktyki, możliwości leczenia zwyrodnienia oraz form wsparcia chorego i jego rodziny
●osobiście – w Punkcie Konsultacyjnym w Poznaniu na os. Piastowskim 115 (domofon 200), w każdy wtorek i piątek w godzinach 10.00–18.00
● dzwoniąc pod numer telefonu: 61 879 23 00 lub 533 335 814 w każdy wtorek i piątek w godzinach 10.00–18.00
● pisząc na adres mailowy: punktkonsultacyjnyamd@gmail.com

Wszystkie porady udzielane są bezpłatnie i nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

Zadanie współfinansowane ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych 2014 – 2020.
ASOS-2014-20120-logo1-1024x386

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.