Andrzej Heidrich – pieniądz to sztuka

Andrzej Heidrich – pieniądz to sztuka

W Pałacu Królewskim we Wrocławiu można oglądać małe dzieła sztuki, których codziennie używamy. Po co w takim razie chodzić do muzeum, żeby zobaczyć to co nosimy na co dzień w portfelu?  Na wystawie zobaczymy dorobek artystyczny Andrzeja Heidricha, grafika, ilustratora, projektanta banknotów i znaczków, który został uhonorowany najwyższymi odznaczeniami państwowymi, a wystawione w gablotach eksponaty wyglądają jakoś inaczej, efektowniej.

Przygoda z Narodowym Bankiem Polskim zaczęła się w 1960 roku. Wtedy zostałem poproszony o zaprojektowanie pierwszych banknotów. I tak już zostało na następne pięćdziesiąt lat – mówił na konferencji prasowej artysta.

Jak się projektuje banknoty? To kilka etapów pracy. Pierwszym jest szkic wykonany ołówkiem. Jeśli koncepcja zostanie zaakceptowana, to wykonywany jest wzór banknotu w skali 1:1,5 i właściwie rola projektanta jest skończona. Perfekcyjny rysunek, naniesione małymi pędzelkami akwarele muszą być niezwykle precyzyjnie wykonane. Dalej już pracują rytownicy, którzy perfekcyjnie przeniosą projekt na stalowa płytkę. Ta stalowa płytka jest matrycą. To z niej tworzone są kolejne płyty drukujące. Całość procesu przygotowania nowego banknotu do wprowadzenia do obiegu może trwać nawet rok.

Wystawa została przygotowana bardzo wszechstronnie i pokazuje cały dorobek artystyczny. Znajdziemy tutaj szkice banknotów, projekty banknotów, tych które są w obiegu i tych, które nie uzyskały akceptacji władz. Zobaczymy znaczki pocztowe i karty pocztowe, a także książki z ilustracjami Andrzeja Heidricha i, co może wszystkich zaskoczy, generalską szablę. Szabla generała Aleksandra Osińskiego jest przechowywana we wrocławskim Arsenale i na tą wystawę została wypożyczona.

Narodowy Bank Polski wydał album z okazji czterdziestolecia pracy artysty, a w 2014 na konferencji 70 banków centralnych w Kanadzie banknot kolekcjonerski z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego zdobył pierwszą nagrodę ex æquo z banknotami ze Szkocji i Nigerii. O artyście został też nakręcony film dokumentalny.

To wystawa o mozolnej pracy, niesamowitych umiejętnościach i bardzo ładna w kolorach. Po prostu trzeba ją zobaczyć. Wystawa świetnie wpisuje się w obchody Europejskiej Stolicy Kultury.

Wystawa czynna od 23.01 do 30.04.2016
Kurator wystawy – Marzena Smolak
Wstęp – bilet normalny 15 zł, bilet ulgowy 10 zł
Wystawa zorganizowana wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim

_DSC3371

_DSC3381b

_DSC3407

_DSC3386

_DSC3388

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.