
Artroza – jak wzmocnić stawy
Artroza często traktowana jest jak wyrok. Silny ból w stawach może prowadzić do konieczności zmiany całego stylu życia. Postępujące wraz z wiekiem zużycie chrząstki stawowej zwiększa ryzyko powstania artrozy. Sprawdź, w jaki sposób możesz wzmocnić stawy w artrozie.
Artroza – choroba zwyrodnieniowa
Choroba zwyrodnieniowa powstaje na skutek zużycia stawów. Twój dotychczasowy styl życia, w tym także rodzaj wykonywanej pracy zawodowej, regularność ćwiczeń, czy nadwaga mają duży wpływ na kondycję stawów. Artroza to choroba, która najczęściej występuje u osób w podeszłym wieku, jednak także młode osoby, mogą cierpieć na choroby zwyrodnieniowe stawów.
Jeżeli od dłuższego czasu dokuczają Ci stawy, zalecana jest konsultacja lekarska, a także wykonanie podstawowych badań USG oraz RTG. Wyniki badań rentgenowskich mogą wskazywać na obecność:
- zniekształceń stawu
- zmniejszenia szpar międzystawowych
- stwardnień konkretnych warstw podchrzęstnych
Wszystkie te powyższe objawy mogą wskazywać na zwyrodnienie stawów. Warto pamiętać, że wiele zmian zwyrodnieniowych w stawach jest nieodwracalnych. Dlatego im szybciej zaczniemy dbać o nasze stawy, tym większa szansa na zachowanie ich w dobrej kondycji.
Czynniki zwiększające ryzyko artrozy
Osłabienie kondycji stawów może być spowodowane zarówno czynnikami genetycznymi, zużyciem stawów wynikających z wieku, czy przebytych chorób. Jednak jest wiele czynników, na które my sami mamy wpływ, są to:
- waga ciała – nadwaga i otyłość bardzo mocno obciążają stawy
- aktywność fizyczna – regularna aktywność odpowiednio dobrana do stanu zdrowia, bardzo pozytywnie wpływa na kondycję stawów
- przeciążanie stawów – może być spowodowane pracą fizyczną lub bardzo wyczerpującym uprawianiem sportów wyczynowych
- wykonywanie powtarzających się czynności w określonej pozycji ciała – w takiej sytuacji bardzo mocno obciążamy określone partie mięśni i stawów, w konsekwencji doprowadzamy do ich nadmiernego zużycia
Jak zadbać o stawy?
Aby wzmocnić stawy, należy w pierwszej kolejności uzupełnić niedobory składników odżywczych w stawie. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczyć stawom podstawowych składników mazi stawowej, a więc kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny. Do niedawna jedyną uznawaną formą były iniekcje dostawowe. Podawanie kwasu hialuronowego w formie doustnej było ograniczone głównie z następujących powodów:
– stężenie kwasu hialuronowego w preparatach doustnych nie było wystarczające do uzyskania efektu klinicznego,
– masa cząsteczkowa kwasu hialuronowego nie była odpowiednia do wchłaniania przez przewód pokarmowy.
W Niemczech przeprowadzono badania w celu określenia optymalnej wielkości cząsteczek kwasu hialuronowego, który ma być wchłaniany doustnie. Na podstawie tych badań opracowano recepturę suplementu diety Hyalutidin HC Activ. Stosując kompleks HCK (połączenie kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny) zawarty w Hyalutidin HC Aktiv uzupełnisz niedobory składników mazi stawowej. Suplement diety na stawy Hyalutidin pomoże w utrzymaniu lepkości płynu synowialnego (mazi stawowej).
Kiedy należy wzmocnić stawy?
Im szybciej zadbasz o stawy, tym większa szansa na to, że będziesz mógł cieszyć się ich dobrą kondycją. Jeżeli zaobserwowałeś u siebie takie objawy jak:
- „trzeszczenie w stawach”
- sztywność
- problemy z wykonaniem pełnego ruchu stawu
to znaczy, że chrząstka domaga się uzupełnienia niedoborów mazi stawowej.
Nie czekaj, aż postępujący ból w stawach ograniczy komfort Twojego życia. Im dłużej będziesz zwlekał, tym gorzej. Zacznij działać szybko. Pamiętaj jednak, że nie każdy suplement jest równie skuteczny. Wybierz najlepsze rozwiązanie dla Twoich stawów.
- KOBIDO –masaż twarzy –naturalny sposób na młodszy wygląd - 7 czerwca, 2023
- „Gazeta Senior” czerwiec 2023 [6/2023]. Sprawdź, co w numerze? - 31 maja, 2023
- Dodatki do emerytury 2023. NOWY DODATEK od lipca br. Sołtysowe, 13. i 14. emerytura, waloryzacja, zwrot podatku, 500plus dla seniora, 200plus [ZESTAWIENIE] - 30 maja, 2023