Atrakcje podczas VI Łódzkich Senioraliów

Atrakcje podczas VI Łódzkich Senioraliów

W dniach 12-24 maja seniorzy w Łodzi przejmą klucze do bram miasta. Podczas VI Łódzkich Senioraliów będzie się działo, a dwa tygodnie wydarzeń dla seniorów otworzy uroczysta inauguracja i koncert Skaldów.

Łódzki magistrat organizuje wydarzenie od 2013 roku. Jest to świetna okazja, aby w krótkim, intensywnym okresie spotkać się z przedstawicielami organizacji, instytucji i firm, które działają na rzecz seniorów w Łodzi. Poznać miejsca, w których można rozwijać swój potencjał na emeryturze i zdobywać aktualną wiedzę. Ważnym celem organizatorów jest zachęcenie łódzkich seniorów do aktywnego trybu życia, a dzięki licznym partnerom Miejskiej Karty Seniora nie jest to takie trudne. Oferta partnerów jest bardzo szeroka, a oferowane zniżki zachęcają do korzystania z niej.
– W tegorocznej edycji ponad 100 partnerów przygotowało ok. 450 wydarzeń na terenie całego miasta – mówi Katarzyna Jarosińska z Oddziału ds. Polityki Senioralnej Urzędu Miasta Łodzi.

Uroczysta inauguracja

Oficjalnego otwarcia VI Łódzkich Senioraliów dokona Prezydent Miasta Łodzi, który przekaże Seniorom klucze do bram miasta. W programie inauguracji zaplanowane zostały pokazy oraz występy artystyczne. W strefie namiotów będą odbywać się warsztaty, badania, zajęcia sportowe, porady i wiele innych. Ukoronowaniem oficjalnej inauguracji będzie występ grupy Skaldowie.

Koncert Skaldów

Któż nie zna Skaldów, jednego z najpopularniejszych polskich zespołów rockowych przełomu lat 60 i 70? „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Cała jesteś w skowronkach”, „Nie domykajmy drzwi”, „Dopóki jesteś”, „Prześliczna wiolonczelistka” czy „W żółtych płomieniach liści” nuciła i nuci do dziś cała Polska. Dla przypomnienia ich historii, zespół powstał w Krakowie latem 1965 roku, założony przez Andrzeja Zielińskiego, Jacka Zielińskiego oraz Zygmunta Kaczmarskiego, Janusza Kaczmarskiego, Feliksa Naglickiego i Jerzego „Kubę” Fasińskiego. Zadebiutowali w październiku tego samego roku na II Krakowskiej Giełdzie Piosenki, zdobywając pierwsze miejsce za utwór „Moja czarownica” do słów Wiesława Dymnego. W 2019 r. otrzymali Złotego Fryderyka za całokształt działalności artystycznej. Nakładem Kameleon Records ukazał się ich nowy, podwójny album „Taki blues”. Na dwóch CD znalazło się aż 26 utworów: na pierwszej płycie bluesy i piosenki do tekstów m.in. Bronisława Maja, Barbary Szczepańskiej „Judyty”, Leszka A. Moczulskiego i Wiesława Dymnego. Na drugiej płycie natomiast cykl wierszy Leszka A. Moczulskiego oraz piosenki do tekstów m.in. Miry Kuś, Witolda Gombrowicza i Wiesława Dymnego. W nagraniu albumu udział wzięli: Skaldowie, Bogumił i Wojciech Zieliński, Gabriela Zielińska-Tarcholik, Janusz Witko oraz grupa wokalna „ADMAJUMAMA”. W związku z premierą nowego albumu wiosną planowany jest specjalny koncert w Radiu Kraków. Album można zamawiać na stronie www.kameleonrecords.pl, a już dziś zapraszamy na XIV Zlot, który odbędzie się w Łodzi 24-26 maja 2019 r.

Cykl wydarzeń 13-24 maja

Aby ułatwić seniorom udział w preferowanych przez nich imprezach, cykl wydarzeń został podzielony na wariacje tematyczne. Seniorzy będą mieli do dyspozycji atrakcje w pięciu kategoriach: zdrowie, kultura, edukacja, sport/rekreacja, porady/drzwi otwarte. Oferta w tym roku jest bardzo szeroka, począwszy od wykładów, warsztatów, lekcji pokazowych przez wycieczki i spotkania tematyczne, po spektakle i koncerty.

Harmonogram wydarzeń VI Łódzkich Senioraliów

Szczegółowe informacje oraz harmonogram wydarzeń zostaną umieszczone w informatorze „VI Łódzkie Senioralia”, który przed rozpoczęciem wydarzenia zostanie załączony jako insert do łódzkiej gazety oraz będzie wydawany w wyznaczonych punktach w każdej dzielnicy miasta.

Poprzednia edycja Senioraliów

W ramach V edycji Łódzkich Senioraliów, która odbyła się 13-25 maja 2018 r. seniorzy mieli okazję wziąć udział w 700 wydarzeniach przygotowanych przez 130 partnerów. Gwiazdą inauguracji był Ryszard Rynkowski, a oficjalnemu zakończeniu Łódzkich Senioraliów towarzyszył koncert Haliny Frąckowiak.

Konkurs Drzewo Pokoleń

Już po raz czwarty Łódź zaprasza do udziału w konkursie Drzewo Pokoleń. Konkurs promuje projekty i inicjatywy poświęcone tematyce prosenioralnej. Jest miejscem wymiany dobrych praktyk i integracji podmiotów, które podnoszą jakość życia seniorów w całym kraju, nie tylko w Łodzi – konkurs ma charakter ogólnopolski. IV edycja konkursu organizowana jest przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Fundację dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Miasto Łódź i stanowi integralną część VI Łódzkich Senioraliów. W tym roku kategorie konkursowe są cztery: Organizacja pozarządowa, Samorząd, Senior – lider, Aktywna grupa 60+. Zgłoszenia przyjmowane były do 22 kwietnia 2019 r.

Głosowanie

Finaliści konkursu zostaną wyłonieni w głosowaniu internetowym, które rozpocznie się 12 maja i potrwa do 23 maja 2019 r. Głosy na swoich faworytów w czterech kategoriach będzie można oddawać za pośrednictwem strony internetowej konkursu, w zakładce „Głosowanie”: www.drzewopokolen.umed.pl/konkurs/glosuj. Zwycięzców konkursu poznamy 24 maja 2019 r. podczas uroczystej gali, której towarzyszyć będzie wręczenie nagród w poszczególnych kategoriach oraz występ artystyczny. Uroczyste zakończenie Senioraliów odbędzie się w Centrum Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Czy wiesz, że…

Łódź i województwo łódzkie przodują w statystykach starzejącego się społeczeństwa naszego kraju. Miasto Łódź, Województwo Łódzkie oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi wspólnie zmieniają ten wizerunek i tworzą z Łodzi i regionu miejsca przyjazne seniorom. Wysiłki tej współpracy zostały docenione przez Komisję Europejską, która w 2016 r. przyznała konsorcjum Lodz4Generations (w skład którego wchodzą miasto, województwo i uniwersytet) status tzw. Centrum Referencyjnego Europejskiego Partnerstwa na rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia (EIP-AHA).

Źródło: Gazeta Senior

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.