Badania dla seniorów – radzi dr Emilia Martin

Badania dla seniorów – radzi dr Emilia Martin

Regularne badania stanu zdrowia sprawiają, że schorzenia można skutecznie wykryć we wczesnym stadium choroby. Jakie są zalecane badania dla seniorów? Dr Emilia Martin doradza, o jakich badaniach powinny pamiętać osoby w wieku dojrzałym.

W następstwie procesu starzenia i słabnącej kondycji organizmu, z wiekiem stajemy się podatniejsi na problemy zdrowotne. Z upływem lat pojawia się coraz więcej schorzeń, przede wszystkim różnego rodzaju dolegliwości bólowe i choroby układu krążenia (m.in. nadciśnienie, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu), a także problemy z kośćmi i stawami. Wzrasta też ryzyko zapadnięcia na cukrzycę, choroby układu moczowego, tarczycy i nowotwory. Dlatego warto wiedzieć, jakie są zalecane badania dla seniorów i zadbać o ich zrealizowanie. Zachęcamy, aby nie odkładać decyzji na później i sprawdzić stan swojego zdrowia jeszcze w tym roku. Warto pamiętać, że wczesne wykrycie zaburzeń zdrowotnych umożliwia zatrzymanie rozwoju pełnoobjawowej choroby bądź jej skuteczne leczenie.

Podstawowe badania

– Chcąc ocenić ogólny stan zdrowia, czy to dziecka, czy to osoby dojrzałej zaczynamy od morfologii. Nieprawidłowości jej wyników najczęściej obrazują zaburzenia innych procesów w organizmie (jak np. spadek liczby czerwonych krwinek i poziomu hemoglobiny na skutek upośledzenia wchłaniania witaminy B12 czy wzrost liczby leukocytów w odpowiedzi na toczącą się infekcję), ale mogą też bezpośrednio informować o stanach patologicznych w obrębie układu krwiotwórczego (np. białaczkach). Oznaczenie glukozy we krwi jest jednym z badań, których coroczne wykonanie zaleca się już 20-latkom. Wiąże się to z częstym występowaniem zaburzeń gospodarki węglowodanowej w społeczeństwie, potencjalnie bardzo groźnymi następstwami cukrzycy, a zarazem udokumentowanym związkiem między występowaniem tej choroby a czynnikiem w przeważającej mierze modyfikowalnym – stylem życia – wyjaśnia dr Emilia Martin z sieci laboratoriów Diagnostyka.

– Zmieniając sposób odżywiania i spędzania wolnego czasu możemy też wpłynąć na parametry lipidogramu. Wartości cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL (dobrego), LDL (złego), cholesterolu nie-HDL i trójglicerydów odzwierciedlają stan gospodarki lipidowej organizmu. Stężenia cholesterolu całkowitego, jak i LDL oraz nie-HDL są bezpośrednio powiązane z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Uświadomić sobie trzeba, że zmiany stłuszczeniowe w naczyniach krwionośnych można stwierdzić już u dwulatków, a z wiekiem odkładanie złogów cholesterolowych nasila się. W piątej – szóstej dekadzie życia zapadalność na choroby układu krążenia jest największa. Oznaczanie lipidogramu u osób z już stwierdzonymi zaburzeniami metabolizmu tłuszczów stosowane jest w celu oceny skuteczności leczenia hipolipemizującego. Stężenia zalecane cholesterolu LDL i nie-HDL stanowią cele terapeutyczne, których osiągnięcie wiąże się z określonym zmniejszeniem prawdopodobieństwa wystąpienia zawału serca, udaru mózgu i zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych. Dla właściwej pracy serca ważne są też prawidłowe stężenia elektrolitów: sodu i potasu. Zaburzenia ich poziomu mogą powodować zaburzenia rytmu serca (arytmię), obrzęki i nadciśnienie. Warto też kontrolować poziom kwasu moczowego. Relatywnie niedawno odkryto, że jego nadmiar (hiperurykemia) może uszkadzać naczynia krwionośne, pogłębiając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Za to już w XIX wieku stwierdzono, że przyczyną znanej od starożytności dny moczanowej jest podwyższenie stężenia kwasu moczowego we krwi. Napad tej choroby to bardzo silny ból stawów, najczęściej palców stóp i śródstopia. Do rozwoju dny prowadzi dieta bogata w puryny (mięso, podroby, owoce morza) i nadużywanie alkoholu, a jej ryzyko jest większe u mężczyzn po 40. roku życia i u kobiet po menopauzie – wyjaśnia dr Emilia Martin.

Badania dla seniorów

W jesiennej kampanii profilaktycznej Diagnostyki laboratoriów medycznych pt. „Zdrowa jesień” można wykonać 17 badań w specjalnej, obniżonej o 50% cenie. Bony na badania można pobrać ze strony www.zdrowajesien.diag.pl i wykorzystać samodzielnie lub ofiarować bliskiej osobie. Akcja potrwa do 30 listopada, a bony można realizować do 31 grudnia 2018 roku.


W przyszłym tygodniu podpowiemy, jakie badania warto wykonać, aby sprawdzić stan wątroby i nerek.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.