Badania laboratoryjne ratują życie

Badania laboratoryjne ratują życie

Szybkie wykrycie choroby zwiększa skuteczność leczenia i może podnieść komfort życia. Aby cieszyć się pełnią zdrowia i dobrego samopoczucia, badania laboratoryjne należy wykonywać regularnie.

Badania laboratoryjne mogą dostarczyć około 60-90 proc. informacji, które są niezbędne do podjęcia decyzji o sposobie leczenia. Dzięki nim można wcześnie wykryć i zdiagnozować niebezpieczne zmiany zachodzące w organizmie. A przecież wykrycie choroby lub nieprawidłowości, we wczesnej fazie rozwoju, daje znacznie większe szanse na pełny powrót do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Wystarczy kilka godzin

Choć wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych jest proste, wciąż wiele osób wzbrania się przed regularnym sprawdzaniem stanu swojego zdrowia.

– Wielokrotnie pytam moich pacjentów, dlaczego tak często odkładają wizytę u lekarza i wykonanie podstawowych badań profilaktycznych, które przecież mogą przyczynić się do poprawy zdrowia i samopoczucia. Wówczas, najczęstszą odpowiedzią jest zwrócenie uwagi na brak czasu i mnogość obowiązków, które skutecznie uniemożliwiają wizytę u specjalisty czy w laboratorium. Pacjenci nie zdają sobie sprawy, że wszystkie wymagane i rekomendowane badania możemy wykonać niemal w każdej chwili i to bez konieczności rejestrowania się na dany termin – komentuje lek. med. Joanna Pietroń, internista z Centrum Medycznym Damiana.

Badania należy wykonywać na czczo. Warto też pamiętać, aby godzinę przed pobraniem krwi wypić przynajmniej 1 litr wody (dzięki czemu krew można łatwiej pobrać).

Lek. med. Joanna Pietroń (internista)

Lek. med. Joanna Pietroń, internista z Centrum Medycznym Damiana

– Przykładowo, w Centrum Medycznym Damiana przeprowadzamy tzw. Twój Raport Zdrowia, który wykonywany jest w ciągu jednej wizyty w przychodni. Pacjent uzyskuje kompleksowe wyniki już po trzech dniach, a w raporcie znajdują się dodatkowo informacje o tym, które wskaźniki odbiegają od zalecanych norm, jak interpretować wyniki i z jakim specjalistą należy się skonsultować, w przypadku nieprawidłowych wyników. Na taki przegląd zdrowia może zgłosić się każdy – wystarczy na czczo pojawić się w jednej z naszych placówek i poddać się badaniom – dodaje lek. med. Joanna Pietroń.

Jakie badania warto wykonać?

Zakres wykonywanych badań powinien być dostosowany do wieku i płci, a także do stanu zdrowia. Aby sprawdzić kondycję systemu immunologicznego należy wykonać morfologię i CRP; aby sprawdzić tarczycę – TSH, nerki – kreatyninę, AGFR, potas oraz sód; serce – cholesterol i triglicerydy; trzustkę – glukozę; wątrobę – ALT i ASL.

Badania laboratoryjne - profilaktyka ratuje życie

Badania laboratoryjne – profilaktyka ratuje życie

Więcej informacji na temat badań, ich opisu i interpretacji, a także wskazówki dotyczące dodatkowej konsultacji lekarskiej, można uzyskać na stronie internetowej dol.damian.pl.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.