Baterie łazienkowe w mieszkaniu seniora

Baterie łazienkowe w mieszkaniu seniora

Podpowiadamy, na jakie rozwiązania zwrócić uwagę, aby baterie łazienkowe w mieszkaniu seniora były wygodne w użytkowaniu i pozwoliły zaoszczędzić zużywaną wodę.

W naszym cyklu poświęconym urządzaniu komfortowej i bezpiecznej łazienki dla seniora zwracamy uwagę na praktyczne, bezpieczne i ładne rozwiązania. W dzisiejszym odcinku przyjrzymy się bateriom. Te w mieszkaniu seniora powinny być wyposażone w udogodnienia, zwłaszcza wtedy, gdy spada sprawność dłoni lub w przypadku choroby stawów. Ważne są też względy bezpieczeństwa, szczególnie wtedy, gdy woda w kranie jest naprawdę gorąca i ma powyżej 50°C. Wraz z podwyżkami cen za media wielu seniorów zwraca uwagę również na takie kwestie jak oszczędność wody. I tu znów w sukurs przychodzą nam konkretne modele, dzięki którym możemy naprawdę sporo zaoszczędzić! Baterie łazienkowe w mieszkaniu seniora – sprawdźcie, co warto o nich wiedzieć.

Baterie jednouchwytowe – oszczędność i wygoda

Tradycyjne baterie, które spotkamy jeszcze w domach seniorów, z dwoma pokrętłami do ciepłej i zimnej wody, wyparte zostały przez baterie z jednym uchwytem. Ich zalety to łatwość regulowania strumienia wody oraz szybkość ustawienia właściwej temperatury, nawet przy pomocy tylko jednej ręki. A przede wszystkim oszczędność – baterie te pozwalają na znaczne zmniejszenie zużycia wody w stosunku do baterii dwuuchwytowych.

Baterie łazienkowe w mieszkaniu seniora (fot. deante.pl)

Baterie łazienkowe w mieszkaniu seniora (fot. deante.pl)

Baterie z przedłużoną dźwignią

Osoby, których dłonie mają mniejszą sprawność np. ze względu na choroby stawów, mogą mieć problem z odkręcaniem i zakręcaniem wody. Z pomocą przychodzą tradycyjne baterie mieszaczowe firmy Deante z przedłużoną dźwignią typu clinic, w których można włączyć i wyłączyć wypływ wody łokciem lub przedramieniem. Dostępne są modele na umywalkę stojącą, ścienną i na zlewozmywak.

Bateria typu clinic (fot. deante.pl)

Bateria typu clinic (fot. deante.pl)

Baterie sensorowe – bezdotykowe

Jeszcze prostsze w obsłudze są baterie sensorowe, które uruchamia się bezdotykowo, przesuwając rękę w pobliżu kranu. Tego typu rozwiązanie zapewnia jednocześnie komfort użytkowania i niskie zużycie wody, gdyż jest ona automatycznie odcinana, gdy nie jest potrzebna. Kran uruchamia się poprzez zbliżenie rąk do czujnika, a woda przestaje płynąć po ich oddaleniu (bateria wykrywa ruch w odległości od 50 do 200 mm). Chcąc umyć ubrudzone ręce, nie musimy dotykać powierzchni baterii. Regulacja na korpusie pozwala na ustawienie temperatury odpowiadającej użytkownikom, dlatego jest to dobre rozwiązanie dla seniorów i juniorów.

Bateria sensorowa (fot. deante.pl)

Bateria sensorowa (fot. deante.pl)

Baterie termostatyczne

Warto również rozważyć zamontowanie nowoczesnej armatury do wanny i pod prysznic. Ze względu na bezpieczeństwo można zdecydować się na baterie termostatyczne, które utrzymują stałą temperaturę podczas kąpieli. Po ustawieniu np. 40 stopni można cieszyć się stałą temperaturą wody podczas całej kąpieli czy prysznica. Dodatkowo, aby ustawić temperaturę wyższą niż 38 st., trzeba wcisnąć przycisk na pokrętle, co zapobiega ewentualnym przypadkowym poparzeniom, które są możliwe w przypadku tradycyjnej baterii. Poza tym dzięki stałemu wyregulowaniu temperatury zużywamy mniej wody. Bez względu na spadki ciśnienia wody ciepłej lub zimnej w instalacji np. poprzez odkręcenie drugiego kranu temperatura wody wypływającej z baterii pozostaje na tym samym poziomie. Ustawienie żądanej temperatury następuje bardzo szybko, dzięki czemu od razu możemy rozpocząć kąpiel. Bateria termostatyczna z wyglądu nie różni się specjalnie od tradycyjnej baterii i nadaje się zarówno do mieszkań, jak i domów jednorodzinnych.

Bidetta (fot. deante.pl)

Bidetta (fot. deante.pl)

Słuchawki natryskowe typu bidetta

Na rynku dostępne są też muszle klozetowe z otworem w przedniej części, które ułatwiają wykonywanie czynności higienicznych. Z tą samą myślą zaprojektowano również słuchawki natryskowe typu bidetta. Podłącza się je w sąsiedztwie muszli klozetowej, a włącznik strumienia wody znajduje się bezpośrednio na niewielkiej, poręcznej słuchawce.

Czystość

Decydując się na zakup sprzętów zwiększających bezpieczeństwo warto poszukać produktów estetycznych, elegancko wykończonych, np. stalowych. Te wyposażone w system niewidocznych mocowań nie tylko ukryją przed naszym wzrokiem śruby montażowe, ale także będą łatwiejsze do utrzymania w czystości.

Napowietrzacz

Dobrze też wybierać te baterie, które mają aerator, czyli napowietrzacz, który znajduje się na końcu wylewki. Dzięki drobnej siateczce napowietrza on strumień wody, przez co ogranicza jej zużycie. Dzięki aeratorowi strumień wody składa się z drobnych pęcherzyków powietrza, jest miękki, perlisty. Aerator występuje w bateriach umywalkowych, wannowych i bidetowych. Jego wielkość jest dobierana do średnicy wylewki w poszczególnych modelach baterii.


Całą kolekcję produktów Deante Vital, obejmującą stabilne uchwyty, wygodne siedziska, funkcjonalną ceramikę, baterie z wydłużoną dźwignią i natryski, można zobaczyć na stronie www.deante.pl. Produkty z kolekcji Deante Vital można kupić w sklepach z armaturą sanitarną w całym kraju i w sklepie internetowym www.sklep.deante.pl.

Artykuł ukazał się w papierowym wydaniu: Gazeta Senior 8/2018.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.