Be My Eyes

Be My Eyes

Bądź moimi oczami. Potrzebny jest do tego smartfon i wolontariusze. Aplikacja, która pomaga niewidomym i słabo widzącym w ich codziennych zmaganiach.

Czym jest Be My Eyes?
Pomysł zrodził się w Danii. Wystarczy skojarzyć tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy lubią pomagać. Wszystko. Be My Eyes pozwala uzyskać większą niezależność osobom z niedowidzeniem. Jednym kliknięciem przycisku możesz nawiązać połączenie z widzącym wolontariuszem, który jest gotowy udzielić Ci wizualnej pomocy w rozwiązaniu problemu. Pomoże przeczytać, wyprowadzi z labiryntu codziennych uciążliwości. Możesz poprosić o pomoc o każdej porze dnia, z dowolnego miejsca i zawsze będzie za darmo.

Jak to działa
Aplikację trzeba zainstalować na smartfonie. Pobieramy z Google Play lub App Store. Instalujemy na smartfonie i zaznaczamy czy jesteśmy wolontariuszem, czy też niewidomym. Po zarejestrowaniu możemy korzystać już bezpłatnie z pomocy lub jej udzielać. Niewidomy ma na ekranie swojego smartfona przycisk uruchamiający połączenie video. Po kliknięciu nawiązywane jest połączenie video z wolontariuszem. Wolontariusz widzi z czym masz problem i pomaga rozwiązać problem. Użycza swoich oczu. Wszystko.

Aplikacja
Program działa w ponad 180 językach, w tym także w języku polskim.

O co pytają niewidzący?
O kolory. Czy ten szalik jest zielony, czy czerwony, która para butów jest czarna, czy krawat pasuje do koszuli? Niby mniej ważne, ale dla niewidzącego istotny problem, który pozostawia go w niepewności czy wygląda normalnie i elegancko, czy też jak arlekin.
O drobne przedmioty, które spadły na podłogę, na przykład kolczyki. Szkoda po nich deptać.
Czytanie etykiet w sklepie. Przecież niewidzący także musi kupować. Monety i banknoty mają oznaczenia dla niewidzących. Zawiąż sobie oczy i kup wodę mineralną za 2 złote pięćdziesiąt groszy. Zobaczysz jakie to trudne.
Problemy z transportem miejskim i międzymiastowym. Osoby niewidzące dzięki pomocy odzyskują w pewnym sensie niezależność i wolność.

Z wiekiem pogarsza się wzrok. Zaczynamy nosić okulary. Pojawia się zmętnienie soczewki, które można naprawić operacyjnie. Gorzej, gdy przytrafi się jaskra, polegająca na degeneracji nerwu wzrokowego. To prawie nieuleczalne schorzenie. Podobnie z AMD. Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Zwyrodnienie plamki żółtej może doprowadzić do braku widzenia ostrego a w skrajnych przypadkach do utraty widzenia centralnego.
Jeśli los pozwolił ci cieszyć się normalnym widzeniem, a chcesz pomóc tym których doświadczył zainstaluj w smartfonie Be My Eyes i pomagaj. To nic nie kosztuje, a sprawia ogromną radość.

tekst, zdjęcie: Jerzy Dudzik

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.