
Bezpieczna podróż samochodem
Spis Treści
Przed nami długi weekend, podczas którego zaplanowano wiele atrakcji w różnych częściach Polski. Jeśli planujecie podróż autem, to przeczytajcie kilka praktycznych porad, które umożliwią bezpieczną podróż samochodem.
Przed podróżą należy odpowiednio przygotować auto. Należy sprawdzić poziom oleju, płynu do spryskiwaczy i płynu do chłodnic, a także prawidłowe działanie świateł, hamulców, czy wycieraczek. Warto też zadbać o sprawną gaśnicę (czyli taką, która ma ważny termin przydatności), sprawne koło zapasowe, czy trójkąt. Na wypadek kolizji, dobrze jest też zaopatrzyć się w oświadczenie sprawcy kolizji, bo dzięki temu szybko – i bez dodatkowego stresu – spiszemy dane sprawcy.
Jeśli wybieramy się w dłuższą trasę, to warto przejrzeć spis aktualnych utrudnień na drogach. Dobrze też zaplanować przerwy, gdyż nasza koncentracja po kilkudziesięciu minutach „za kółkiem” spada. W trakcie postoju można wykonać kilka prostych ćwiczeń (np. przysiadów, wymachów) zwiększy to natlenienie organizmu, a w konsekwencji pozwoli dłużej utrzymać koncentrację.
Pasażer też może zadbać o bezpieczeństwo
Odpowiedzialność za bezpieczną podróż, biorą również pasażerowie. Jeśli nie będziemy prowadzić samochodu, to i tak możemy zadbać o nasze bezpieczeństwo. Przede wszystkim zatroszczmy się o to, aby kierowca był trzeźwy i nie prowadził auta, gdy dzień wcześniej spożywał alkohol. Pamiętajmy, że stężenie alkoholu przekraczające 0,1 mg/l (czyli 0,2‰) to już wykroczenie, a wynik wyższy niż 0,25 mg/l (czyli 0,5‰) to przestępstwo.
Dbajmy też o zapinanie pasów, nawet wtedy, gdy podróżujemy na tylnym siedzeniu. W przypadku kolizji osoba, która nie ma zapiętych pasów, uderza z ogromną siłą w przedni fotel i może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia osób siedzących z przodu. Dzieci o wzroście poniżej 150 cm zawsze muszą podróżować w foteliku – nawet na krótkich trasach.
Bezpieczna podróż samochodem
Kolejną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie przewożonych bagaży, gdyż w przypadku ostrego hamowania nawet najdrobniejsze przedmioty mogą stanowić poważne zagrożenie życia i zdrowia. (Litrowa butelka napoju, podczas zderzenia z nieruchomą przeszkodą przy prędkości 50 km/h może uderzyć z siłą równą 60 kg, a przy 90 km/h – nawet z siłą 202 kg). Dlatego podręczne przedmioty dobrze jest starannie pochować do schowków wewnątrz samochodu. Duże bagaże należy natomiast ułożyć w bagażniku: ciężkie pakunki na spód, lżejsze – na wierzch.
Kontrolujmy również prędkość. Lepiej dojechać do celu później, ale bezpiecznie, niż stracić zdrowie i życie podczas podróży.

Bezpieczna podróż samochodem
(fot. Pixabay)
- Światowy Dzień Choroby Alzheimera – 21 września - 21 września, 2021
- 10 faktów o chorobie Alzheimera - 21 września, 2021
- Grillowe menu – zdrowo i smacznie - 30 kwietnia, 2021