Bezpieczny dorobek życia

Bezpieczny dorobek życia

Jak skutecznie chronić mieszkanie, kosztowności, rzeczy osobiste a nawet odpowiedzialność wobec innych. Z cyklu Ekspert Radzi, o ubezpieczeniach opowiada Łukasz Marszałek.

Ubezpieczenie mieszkań jest dziś bardzo powszechne. Jego tradycja w Polsce sięga początków XIX wieku, kiedy rozpoczęto ubezpieczać budynki od ognia. Od tamtego czasu ubezpieczenia bardzo się rozwinęły. Dlatego warto wiedzieć, jakie mamy dziś możliwości skutecznej ochrony naszego majątku i dorobku życia.Los płata nam figle Ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych to podstawa ubezpieczenia. Jakie wypadki najczęściej kryją się pod pojęciem „zdarzenie losowe”? Według większości definicji zawartych w tzw. Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) są to m.in.: pożar, uderzenie pioruna, wybuch, zalanie, huragan, grad, napór śniegu, działanie dymu i sadzy, upadek drzewa lub masztu, uderzenie pojazdu, zniszczenia w wyniku akcji ratowniczej, itp. Jeśli mieszkamy na terenie zagrożonym powodzią, należy zawsze sprawdzić czy podstawowe ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych obejmuje także powódź, ponieważ często za ubezpieczenie od powodzi należy dodatkowo zapłacić.

Dom to coś więcej niż mury
Jeśli już mamy ubezpieczenie mieszkania lub domu od ognia innych zdarzeń losowych w wersji podstawowej, to w praktyce ubezpieczyliśmy, potocznie mówiąc, tylko „mury”. Takie ubezpieczenie poza szkieletem budynku nie obejmuje innych elementów takich jak np. okna, rolety, tynki, urządzenia gospodarstwa domowego (pralka, zmywarka, kuchenka), instalacja (elektryczna, wodna, gazowa) pomalowane ściany, wykładziny czy ścianki działowe wykonane z płyt gipsowo-kartonowych. Wymienione rzeczy to w żargonie ubezpieczeniowym tzw. elementy stałe. Często w wyniku pożaru mury uda się ocalić, ale doprowadzenie domu do stanu, w którym będzie można zamieszkać, kosztuje najwięcej. Warto o tym pomyśleć wcześniej. Rzeczy należące do nas i do naszych domowników, znajdujące się w mieszkaniu, takie jak telewizor, komputer, aparat fotograficzny, meble, pieniądze, odzież, sprzęt medyczny, rehabilitacyjny czy turystyczny, w ubezpieczeniach nazywane mieniem ruchomym, również nie wchodzą w zakres ubezpieczenia podstawowego. Należy o tym pamiętać. Tylko rozszerzając zakres ubezpieczenia o elementy stałe i/lub mienie ruchome, zabezpieczamy przed skutkiem zdarzeń losowych nie tylko mieszkanie, ale także to co się w nim znajduje.

Łapać złodzieja
A co na wypadek włamania do mieszkania i kradzieży? Niestety złodzieje często wybierają na swój cel mieszkania seniorów, podejrzewając, że w kredensie znajdą pieniądze, biżuterię, którą seniorzy często trzymają w domu zamiast w banku. Od takich zdarzeń również możemy się ubezpieczyć przy okazji ubezpieczania mieszkania. Wystarczy w tym celu rozszerzyć ubezpieczenie o kradzież mienia ruchomego i elementów stałych. Tu ważna podpowiedź, zazwyczaj musimy wybrać czy ubezpieczamy przedmioty wg. ich wartości rzeczywistej czy tzw. odtworzeniowej.

Jeśli wybierzemy wartość rzeczywistą, to otrzymamy odszkodowanie odpowiadające wartości skradzionych przedmiotów z uwzględnieniem ich zużycia. Przykład: telewizor kupiony 4 lata temu za 3 tys. zł dziś może być wart 800 zł. W takim przypadku otrzymamy 800 zł odszkodowania.
Jeśli wybraliśmy opcję odtworzeniową, wówczas ubezpieczyciel wypłaci nam kwotę, jaką dziś musimy zapłacić za nowy telewizor tej samej klasy. Przykład: Nasz czteroletni telewizor kosztował 3 tys. zł, a dziś tej samej klasy telewizor można kupić za 2,5 tys, nasze odszkodowanie wyniesie 2,5 tys. zł. Ta wartość daje nam szansę zakupienia nowego przedmiotu tej samej klasy. Wiąże się to z nieco wyższą składką niż w przypadku opcji z wartością rzeczywistą. Jako ciekawostkę dodam, że są na rynku oferty, w ramach których, ubezpieczyciel pokryje koszty wymiany zamków w sytuacji zgubienia lub utraty kluczy do mieszkania.

Nie mam portfela…
Ubezpieczając mieszkanie powinniśmy pomyśleć również o bezpieczeństwie naszych rzeczy osobistych, które nosimy przy sobie wychodząc z domu. Istnieje możliwość ubezpieczenia przedmiotów podręcznych na wypadek rozboju i ich kradzieży. Chronimy w ten sposób m.in. portfel, pieniądze, karty płatnicze, laptop, telefon komórkowy, zegarek, klucze do miejsca ubezpieczenia, bilety a nawet okulary.
Bez złotej rączki się nie obejdzie Bardzo ciekawą opcją dodatkową oferowaną przy ubezpieczeniach mieszkań jest tzw. Home Assistance.
Za stosunkowo niewielką opłatą dodatkową, możemy skorzystać z pomocy specjalistów w sytuacjach awaryjnych w naszym mieszkaniu. Przykładowo ubezpieczyciel na swój rachunek wezwie hydraulika, gdy przecieka rura, ślusarza, gdy nie możemy otworzyć drzwi do mieszkania, szklarza, gdy wybito szybę w mieszkaniu, elektryka, gdy np. nastąpiło zwarcie przewodów, a także innych specjalistów. Ochrona obejmuje często nawet wezwanie fachowca i pokrycie kosztów naprawy sprzętu komputerowego czy urządzeń AGD. Pamiętajmy, że zazwyczaj liczba interwencji, z których możemy bezpłatnie skorzystać w ramach ubezpieczenia, jest dokładnie określona w danym roku.

Kacperek porysował auto sąsiadowi
Opcją godną rozważenia podczas ubezpieczania mieszkania jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym. Dzięki niemu ubezpieczamy się na wypadek wyrządzenia szkody innej osobie lub jej majątkowi, pod czym kryje się np. upuszczenie doniczki na przechodnia podczas podlewania kwiatów, potrącenie pieszego rowerem. Dodatkowo często ubezpieczenie pokryje szkody wyrządzone przez dziecko pozostające pod naszą opieką (np. wnuka), który mógł rowerkiem porysować auto zaparkowane przy chodniku. Ważna informacja
dla posiadaczy pupili, OC w życiu prywatnym obejmie także szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe – np. pogryzienie. Wymienione wyżej dodatkowe opcje to nie wszystkie, z których możemy skorzystać ubezpieczając mieszkanie.

W kolejnym odcinku opowiem m.in. o ubezpieczeniu dzięki któremu możemy skorzystać z pomocy medycznej w nagłej chorobie, ubezpieczyć się od nieszczęśliwych wypadków (np. złamań) a nawet od kosztów prawnych w sytuacji, gdy zostaniemy pozwani do sądu.

Ile to wszystko kosztuje…
Podstawowe ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych można dziś kupić już od kilkudziesięciu złotych rocznie. Nie jest to duży wydatek biorąc pod uwagę wartość mieszkania czy domu. Ostateczna kwota składki rocznej zależy od kwoty ubezpieczenia (tzw. suma ubezpieczenia), metrażu mieszania i dodatkowych opcji, z których skorzystamy. Składkę liczy się osobno dla każdego klienta. Dlatego już dziś zapraszam do skorzystania z bezpłatnej kalkulacji składki, także osoby, które posiadają ubezpieczenie mieszkania, ale chciałyby sprawdzić, czy mogą otrzymać korzystniejszą ofertę lub rozszerzyć ochronę o dodatkowe opcje. Oferujemy także ubezpieczenia komunikacyjne (OC, Auto- Casco, CarAssistance) oraz ubezpieczenia na życie – także dla seniorów do 70 r.ż.

Uwaga:
Na terenie Wrocławia organizujemy bezpłatnie wykłady i pogadanki w klubach seniora, stowarzyszeniach, uniwersytetach trzeciego wieku, na wybrany przez Państwa temat z ubezpieczeń lub bankowości. Spotkanie ma wyłącznie charakter edukacyjny. Spotkaniom patronuje Gazeta Senior.

Sprawdzam
Aby policzyć roczną składkę ubezpieczenia mieszkania, dowiedzieć się z jakich dodatkowych opcji mogą Państwo skorzystać, proszę zatelefonować lub wysłać SMS na numer 608 352 098 (koszt jak za standardowy SMS według stawki operatora), podając w treści 3 informacje:

1. metraż mieszkania
2. kod pocztowy
3. kwotę ubezpieczenia

Przykładowy SMS: 50 m2, 50-000, 200 tys.

Istnieje również możliwość spotkania: podczas dyżurów w siedzibie Redakcji Gazety Senior, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym lub z dojazdem do Państwa domu bądź pobliskiej kawiarni.

stopka

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.