
Bezpłatne badanie zębów dla seniorów
Trzydzieści lat temu trzy czwarte osób w wieku 65 lat i więcej traciło zęby i musiało używać protez. Dziś ok. 70 proc. seniorów ma własne zęby. Zmiany te są następstwem wiedzy dotyczącej stylu życia (nawyków higienicznych i żywieniowych), profilaktyki oraz systematycznego leczenia.
Skąd ból i krwawienie dziąseł?
Gromadzące się na zębach bakterie tworzą lepki, bezbarwny osad nazywany płytką nazębną, która powoduje zarówno próchnicę, jak i choroby przyzębia. Płytkę usuwa się przez oczyszczanie zębów szczotką i pastą. Nieusunięta płytka twardnieje i tworzy kamień nazębny.
Kamień ten powoduje z kolei zapalenie dziąseł – pojawia się wtedy obrzęk i krwawienie. Bolesne i krwawiące dziąsła wskazują, w których miejscach należy poprawić oczyszczanie zębów, co zlikwiduje stan zapalny. Nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do chorób przyzębia, skąd już krótka droga do destrukcji kości i w konsekwencji utraty zęba!
Dobre nawyki
Aby zapobiec chorobotwórczym zmianom, należy stosować się do zasad:
Czyść zęby przynajmniej 2 razy dziennie (po śniadaniu i przed snem), używaj nitki dentystycznej i płukanki antyseptycznej.
Oczyszczaj osobno zęby własne i protezy ruchome (po każdym posiłku).
Stosuj urozmaiconą dietę, nie unikaj pokarmów o twardej konsystencji.
Między posiłkami zamiast słodyczy jedz owoce, warzywa, orzechy.
Aby zmniejszyć odczucie suchości w jamie ustnej często popijaj wodę, ssij bezcukrowe cukierki, żuj bezcukrową gumę do żucia lub stosuj substytuty śliny.
Pamiętaj, że na jakość i komfort życia wpływa stan jamy ustnej. Nieleczone zapalenie dziąseł może stanowić ryzyko chorób serca, płuc, cukrzycy i udaru mózgu.
Jeśli mieszkasz we Wrocławiu i masz powyżej 65 lat, możesz skorzystać z bezpłatnego badania stomatologicznego.
Bezpłatne badanie stomatologiczne dla seniorów odbędzie się w Akademickiej Poliklinice Stomatologicznej przy ul. Krakowskiej 26 we Wrocławiu.
Rejestracja pacjentów od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00, tel. 71 784 03 61. Uwaga – liczba miejsc ograniczona!
Program finansowany jest przez Miasto Wrocław.
Źródło: „Gazeta Senior” Wrocław marzec-kwiecień 2016
- Odporność bierze się z diety [8 najważniejszych zasad diety seniora] - 24 listopada, 2023
- Pokoleniowy konflikt o finanse [Silversi kontra pokolenie Zet] - 8 listopada, 2023
- Teksty na nagrobki z Pisma Świętego, pieśni, liturgii, maksymy mędrców i poetów [100 PRZYKŁADÓW] - 31 października, 2023