BIK – firma przyjazna seniorom

BIK – firma przyjazna seniorom

Biuro Informacji Kredytowej to kolejna instytucja, która przystąpiła do Programu Otwarci 50+, łączącego seniorów i przedsiębiorstwa. BIK chce zwrócić uwagę w głównej mierze na ochronę seniorów przed wyłudzeniem kredytu, ale również na odpowiedzialne korzystanie z usług finansowych.

Biuro Informacji Kredytowej S.A. gromadzi i udostępnia dane o historii kredytowej klientów banków i SKOK-ów oraz innych instytucji upoważnionych do udzielania kredytów konsumenckich. Poprzez realizowanie wymiany informacji kredytowej, BIK wspiera bezpieczeństwo sektora finansowego i jego klientów. Posiada w swojej bazie informacje o 130 mln rachunków należących do 23 mln klientów indywidualnych. Jest więc największym w kraju zbiorem danych o klientach indywidualnych i przedsiębiorcach. Aż 90 proc. informacji o polskich kredytobiorcach zgromadzonych w BIK to dane pozytywne. BIK umożliwia klientom indywidualnym monitorowanie historii kredytowej poprzez internetowy portal www.bik.pl, a dzięki Alertom pomaga chronić się przed wyłudzeniem kredytu lub opóźnieniem w spłacie.

Biuro wykorzystuje najwyższe standardy gromadzenia i przetwarzania danych oraz działa na podstawie restrykcyjnych przepisów – Ustawy Prawo bankowe oraz Ustawy o ochronie danych osobowych. Przepisy te bardzo dokładnie określają, jakie informacje i na jaki okres są przekazywane do BIK oraz kiedy zostaną z nich usunięte.

Blisko 45% Polaków powyżej 65 roku życia jest nadal aktywnych kredytowo, co oznacza, że osoby te posiadają zobowiązania kredytowe. Potrzebna jest zatem edukacja również tej grupy naszego społeczeństwa w celu poprawy świadomości finansowej, aby seniorzy w sposób świadomy i bezpieczny mogli realizować swoje potrzeby poprzez zakup produktów i usług finansowych.

Znaczenie edukacji finansowej
Zachodzące w Polsce zmiany demograficzne jednoznacznie wskazują na stopniowe zwiększanie się liczby starszych Polaków oraz ich rosnącą rolę ekonomiczną w przyszłości. Co więcej, już dziś seniorów nie można postrzegać w kontekście grupy homogenicznej, wedle utartych schematów, jako osób biernych zawodowo, społecznie i żyjących teraźniejszością. Wręcz przeciwnie, dzisiejsi sześćdziesięciolatkowie są aktywni zarówno społecznie, jak i sportowo, dłużej pracują zawodowo, realizują plany na przyszłość i są gotowi na „drugą młodość”. W perspektywie 20 – 30 lat w Polsce będzie liczna grupa osób oczekujących od instytucji i organizacji nowego wsparcia i pomocy, np. w wykorzystywaniu nowych rozwiązań technologicznych, informatycznych oraz bezpiecznego i świadomego zarządzania finansami. Szczególnie w tym ostatnim obszarze brakuje wiedzy, a co za tym idzie, w pełni odpowiedzialnego korzystania z dostępnych rozwiązań finansowych.

Seniorzy ofiarami oszustów
Według danych zawartych w bazach BIK, osoby w wieku powyżej 65 lat mają obecnie do spłaty zobowiązania kredytowe o łącznej wartości przekraczającej 22 mld złotych. Z kolei badanie opinii przeprowadzone przez Millward Brown na zlecenie BIK wykazało, że starsze osoby o wiele częściej niż młodsze padają ofiarą oszustów. To seniorzy powszechniej doświadczają kradzieży dokumentów potwierdzających tożsamość. Dlatego tak ważna jest edukacja w zakresie ochrony danych osobowych i konsekwencji związanych z ewentualnym wyłudzeniem kredytu.

Ochrona przed wyłudzeniem kredytu
Aby zapobiec kradzieży tożsamości oraz wykorzystania naszych danych do wyłudzenia kredytu, BIK przygotował specjalne rozwiązania. Jednym z nich są Alerty, czyli powiadomienia chroniące nas przed wyłudzeniem. Jak działa Alert? To proste. Zakładając konto w BIK, możemy włączyć usługę „Alerty BIK“. Dzięki niej otrzymujemy powiadomienie SMS lub e-mail za każdym razem, gdy tylko jakiś bank złoży zapytanie dotyczące naszych danych. Jeśli sami nie składaliśmy wniosku o kredyt, kartę kredytową, czy nie kupowaliśmy nic na raty, a otrzymaliśmy Alert, oznacza to, że ktoś wykorzystuje nasze dane do wyłudzenia. Mamy szansę zareagować natychmiast, zgłosić się do banku i udaremnić próbę wzięcia kredytu lub kupienia czegoś na raty na nasze konto.

Zabezpieczenie przed wykorzystaniem naszych danych
Wiele osób pada ofiarą kradzieży dowodu osobistego, bądź po prostu gubi dokumenty. Zdarza się często, mimo iż nie straciliśmy dokumentów, że nasze dane zostały skopiowane przy rożnego rodzaju czynnościach z wykorzystaniem dowodu osobistego. Jeśli więc straciliśmy dokument lub podejrzewamy, że nasze dane mogły zostać skopiowane, należy zastrzec dowód. Tu naprzeciw wychodzi kolejne rozwiązanie udostępnione przez BIK, tzn. możliwość zastrzeżenia dowodu za pośrednictwem serwisu www.bik.pl.

Jest to bezpłatna usługa dla wszystkich posiadających konto w serwisie BIK. Bez wypełniania zbędnych formularzy – wystarczy jedno kliknięcie, a informacja o zastrzeżeniu dotrze w kilka minut do Systemu Dokumenty Zastrzeżone, prowadzonego przez Związek Banków Polskich, a w związku z tym do wszystkich banków w Polsce. Warto pamiętać, że zastrzegając dokument, chronimy się przed wyłudzeniem kredytu na nasze dane.

Akcja BIK i Policji
Mając na uwadze rosnącą skalę zagrożeń związanych z kradzieżą tożsamości, Biuro Informacji Kredytowej wraz z Komendą Główną Policji uruchomiły ogólnopolską akcję edukacyjną – Nieskradzione.pl.

nieskradzione.pl
Celem akcji jest uświadomienie wszystkim Polakom, że wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby uniknąć bardzo nieprzyjemnych konsekwencji kradzieży tożsamości. Nieskradzione.pl to jednocześnie adres platformy edukacyjnej akcji, wskazującej m.in. możliwości zabezpieczenia się przed kradzieżą danych osobowych oraz zastrzegania zagubionego dowodu osobistego, również poza granicami kraju. Zainteresowani znajdą na stronie proste patenty dotyczące bezpieczeństwa na co dzień, a także zbiór porad przygotowywanych przez ekspertów Komendy Głównej Policji oraz portalu Bankier.pl.

Kontrola historii kredytowej
Do czego jeszcze przyda nam się BIK? Do sprawdzenia swojej historii kredytowej. Wielu z nas posiada więcej niż jeden kredyt. Spłacamy kredyty mieszkaniowe, gotówkowe czy też karty kredytowe. Robimy zakupy na raty, korzystamy z limitów w koncie, poręczamy także kredyty swoim bliskim lub przyjaciołom. Często wszystkie te działania prowadzimy w kilku bankach jednocześnie. Informacje o tych zobowiązaniach i o terminowości ich spłat przekazywane są do BIK i to one właśnie tworzą naszą historię kredytową.

Każdy ma możliwość sprawdzania swojej historii kredytowej, szybko i bezpiecznie poprzez stronę www.​bik.​pl. Konieczne jest do tego założenie konta, które służy zarówno do weryfikacji historii, jak również do korzystania ze wspomnianych wcześniej Alertów czy możliwości zastrzeżenia dokumentu. Jest wiele sytuacji, w których sprawdzenie stanu danych przekazanych do BIK jest niezmiernie ważne, zwłaszcza w kontekście planów wzięcia kolejnego kredytu, poręczenia i bezpieczeństwa danych osobowych i naszych finansów.
Pamiętajmy, że historia kredytowa wpływa na naszą opinię w bankach. A to, w jaki sposób banki postrzegają nas jako kredytobiorców, decyduje o tym, czy i w jaki sposób udzielą nam kredytu w przyszłości. Dlatego warto dbać o swoją historię kredytową i na bieżąco ją monitorować.

Po co budować historię (1) - Kopia

BIK warto sprawdzać również jeśli:

• Spłacamy kredyt walutowy, w przypadku którego mogą powstać niewielkie zaległości spowodowane różnicami kursowymi
• Poręczamy kredyt, w przypadku braku spłaty którego, ponosimy pełną odpowiedzialność
• Spłaciliśmy kredyt i chcemy zweryfikować, czy ten fakt został odnotowany w historii
• Zidentyfikowaliśmy nieścisłość w danych i chcemy sprawdzić czy bank dokonał ich korekty
• Bank, w którym mieliśmy kredyt łączy się z innym
• Rozwodzimy się, a posiadamy wspólne zobowiązanie z małżonkiem
• Doświadczymy kradzieży bądź zagubienia dowodu tożsamości, który mógł zostać wykorzystany do wyłudzenia kredytu

Historię w BIK powinniśmy sprawdzić również kiedy odmówiono nam kredytu, aby zweryfikować, czy powodem odmowy nie były opóźnienia w spłatach wcześniejszych zobowiązań.

Z wszystkich produktów BIK można korzystać w ramach trzech różnych kont:
Konto Próbne – umożliwiające bezpłatne przetestowanie produktów w ciągu 60 dni
Konto Podstawowe – umożliwiające korzystanie z pojedynczych produktów oraz zastrzeganie dokumentu
Konto Premium – gwarantujące zestaw raportów, Alerty oraz możliwość zastrzegania dokumentu

Porównanie kont pod adresem: www.bik.pl/porownanie-kont-bik

Otwarci 50+ Edycja 2016_baner 728x90_C

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.