
Błonkoskrzydłe, zwierzęta narażone na wyginięcie
Niesamowita w swojej wielorakości natura doprowadziła do powstania owadów z rzędu błonkoskrzydłe. Zwierząt niezastąpionych w zapylaniu roślin niezbędnych do przeżycia na ziemi innych gatunków.
Gdy w letni wieczór usłyszysz bzykanie koło ucha, to wiesz, że za chwile będziesz miał bliskie spotkanie z komarem. Kiedy w środku ciepłego dnia na łące usłyszysz miły uchu bzyczący dźwięk pszczół, to od razu wiesz, że niedługo będzie miodek.
I jedne i drugie owady mają delikatne skrzydełka i jedne i drugie w czasie lotu wydają dźwięki, ale te pierwsze komary należą do muchówek. Pszczoły, osy, trzmiele i inne błonkoskrzydłe są niezbędna dla naszej egzystencji na ziemi. Zapylają rośliny. Naukowcy przestrzegają, że bez błonkoskrzydłych, bez pszczół, ludzie przeżyją zaledwie parę lat. Później nastąpi głód i wymrzemy. Bez błonkoskrzydłych, a jest ich około 125 tysięcy gatunków, nie mamy prawa przetrwać.
Tymczasem można odnieść wrażenie, że postępujemy, tak by te zniszczyć. Głównie przyczynia się do tego nowoczesne rolnictwo. Stosowanie oprysków w czasie kiedy pszczoły i inne zapylające owady intensywnie zbierają pyłek i nektar prowadzi do osłabienia roju, zatrucia, lub nawet całkowitego zniszczenia pszczół. Pszczelarze i rolnicy są w sporze, kiedy stosować opryski i jakimi preparatami.
8 sierpnia z okazji Dnia Pszczoły link,Polska Agencja Prasowa zamieściła rozmowę z pszczelarzem. Trochę wcześniej zostały podane do wiadomości informację, że chińscy naukowcy link badają niekorzystne dla pszczół działanie pestycydów i substancji wzmacniających działanie pestycydów.
Z okazji Dnia Pszczoły wrocławski ogród zoologiczny przeprowadził akcję edukacyjną wśród odwiedzających, jak budować domki dla owadów, jak dbać o pszczoły. Dzieci i dorośli mogli porozmawiać z pszczelarzami i pracownikami ogrodu, którzy zajmują się owadami o problemach ochrony tych niezwykle pożytecznych zwierząt. Dzieci mogły zobaczyć, jak wygląda plaster miodu, jak wygląda ul dla pszczół i co to jest barć.
Dzieciom jednak najbardziej odpowiadało budowanie domków dla owadów. To proste zajęcie. Owady lubią spróchniałe pnie, różne dziury w drewnie są im domem. Najważniejsze jednak by ich nie truć.
Przez tysiące lat w naturze była równowaga i w sposób naturalny układały się relacje. Aż nastał czas maszyn, samochodów, elektryczności i chemii. Biedne owady nie mają najmniejszych szans, by przetrwać, jeśli im nie pomożemy. Warto gdzieś w zakątku działki ułożyć kilka spróchniałych kawałków drewna, w których owady urządzą sobie dom. To nasz obowiązek zadbać o pszczoły te z pasiek i te dzikie, o trzmiele, o całe bogactwo błonkoskrzydłych. Podobno jesteśmy odpowiedzialni za świat.
tekst, zdjecia: Jerzy Dudzik
- Festiwal Miasto Krasnali, flamenco [koncerty, warsztaty] - 4 października, 2023
- Gdy rośną podatki, tracisz pieniądze [felieton emeryta] - 1 października, 2023
- Pieniądze papierowe, czy cyfrowe [felieton] - 12 września, 2023