Bolero na zakończenie sezonu

Bolero na zakończenie sezonu

12 czerwca w Narodowym Forum Muzyki odbył się koncert na zakończenie sezonu 2014/2015. Orkiestra Symfoniczna po raz ostatni zagrała w sali koncertowej przy ulicy Piłsudskiego. Od poniedziałku rozpoczęły się próby w nowym obiekcie Narodowego Forum Muzyki na placu Wolności, między ulicą Krupniczą, a Świdnicką. 

Piątkowy koncert rozpoczęła Orkiestra Symfonicza, która pod batutą Jurka Dybała zagrała uwerturę g-moll Franciszka Lessela. Ten niezwykle utalentowany muzyk był uczniem Josepha Haydna. Na początku XIX wieku jego kompozycje grano w Wiedniu, Warszawie i Krakowie. Nieszczęśliwa miłość do Cecylii – nieślubnej córki księżnej Izabeli Czartoryskiej, załamała jego karierę muzyczną. Do dzisiaj możemy podziwiać jego utwory na polskich scenach muzycznych.

Muzycy z Orkiestry Symfonicznej Narodowego Forum Muzyki zaprosili Gábora Boldoczki. Ten znakomity trębacz zagrał znany koncert na trąbkę es-dur Haydna oraz drugi rewelacyjny koncert – na trąbkę i orkiestrę tureckiego współczesnego kompozytora Fazila Saya. Występ z 2010 roku został bardzo dobrze przyjęty przez melomanów z całego świata. Dodajmy, że turecki kompozytor w swoich dziełach lubi nawiązywać do rodzimych tradycji.

Dalszą część koncertu stanowiły dzieła współcześniejsze. Na zakończenie wykonano utwory Bolero Ravela, cieszące się niezwykłą popularnością. Orkiestra symfoniczna składa się z około dziewięćdziesięciu muzyków, a i tak w tym utworze decydujący jest mały werbel.

Piątkowy koncert był bez wątpienia wspaniałym występem. Publiczność wstała z miejsc i długo oklaskiwała artystów.

a_DSC4232

a_DSC4165

a_DSC4194

a_DSC4180

a_DSC4191

a_DSC4146

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.