„Brave Festival” 2018. Już za tydzień

„Brave Festival” 2018. Już za tydzień

Festiwal przeciwko wypędzaniu ludzi z ich własnej kultury, z ich własnej wrażliwości. Festiwal o świecie, który odchodzi i zginie, ale może uda się ten proces spowolnić. Festiwal ludzi, którzy lansują swoje zwyczaje i kulturę.
W różnych salach i miejscach będzie można zobaczyć artystów Opera, Hala Stulecia, Impart, sporo wydarzeń będzie na Świebodzkim, ale też Park Staromiejski i Arsenał.

Spotkania
Oprócz festiwalowych scen, miejscem kontaktu publiczności z artystami są Brave Meetings. Nasi goście to ludzie, których wiedza i doświadczenia są często diametralnie różne od naszych, europejskich wzorców. Potrafią imponować swoją pewnością i wewnętrznym spokojem, jakim emanują ludzie o głębokich korzeniach kulturowych. Brave Meetings prowadzą dziennikarze.

Warsztaty
Jak co roku Brave Festival zaprasza uczestników do udziału w warsztatach, przygotowanych zarówno dla publiczności, jak i profesjonalnych tancerzy i artystów. Tym razem na ścieżkę warsztatową złożą się cztery różnego rodzaju propozycje: od treningu dla profesjonalnych tancerzy współczesnych po pracę z głosem dla każdego, kto chciałby odnaleźć w nim swoją siłę.
Ścieżka przygotowana jest z myślą o dostarczeniu ciekawej międzynarodowej propozycji osobom zainteresowanym rozwojem artystycznym. Stanowi też poszerzenie oferty edukacyjnej dla zaczynających drogę twórczą młodych polskich artystów. W tym roku uczestnicy cyklu będą mogli doświadczyć, czym jest prawdziwa MOC KOBIET. Wszystkie warsztaty są prowadzone przez wspaniałe artystki o różnym pochodzeniu i doświadczeniu zawodowym, które chętnie dzielą się swoją unikatową wiedzą. Głównie na Braniborskiej 59 w Akademii Sztuk Teatralnych.

Książki
Cykl 8 spotkań wokół książek, które korespondują z wydarzeniami zaplanowanymi w 13. edycji Brave’a, został tak pomyślany, aby ukazać publiczności jak najszerszą perspektywę i odpowiedzieć przynajmniej na część pytań, przed którymi stoją widzowie. Spotkania w klubie Proza Przejście Garncarskie.

Najciekawsze koncerty i wydarzenia
1. Orkiestra na wygnaniu
Muzycy, którzy dawniej byli filharmonikami w Aleppo i Damaszku, a dziś są uchodźcami rozrzuconymi po krajach Europy Zachodniej. Syrian Expat Philharmonic Orchestra zagra wspólnie z muzykami Orkiestry Leopoldinum NFM we Wrocławiu.
2. Performance ze świata Zapoteków
Mistycznym doświadczeniem może być spektakl „Requiem dla Alcaraván” Lukasa Avendaño, przedstawiający trzecią płeć – kobiecych mężczyzn z meksykańskiego regionu Oaxaca, żyjących wśród Indian z plemienia Zapoteków.
3. Muzyka bez ogródek
Muzyka z obozu uchodźców w Malawi. Menes la Plume – muzyk, poeta, polityczny uciekinier z Demokratycznej Republiki Konga. We Wrocławiu zagra z artystami z Malawi.
4. Z pasją o koszmarze
Albinosi w Tanzanii i innych krajach Afryki subsaharyjskiej są prześladowani i zabijani z powodu wierzeń. We Wrocławiu zagra Albino Revolution Cultural Troupe na tanzańskich bębnach kinganga, djembe oraz ngoma.
5. W światłach reflektorów
ILL-Abilities to międzynarodowa grupa tancerzy breakdance, czyli b-boyów. Pokazują, że ludzkie ciało ma fenomenalne możliwości, pomimo inwalidztwa. Widowiskowo zapowiada się też „breakdance battle”, którą stoczą z wrocławskimi tancerzami.
6. Pojednani w teatrze
Spektakl „Nadzieja Afryki” grupy teatralnej Mashrika z Kigali powstał na podstawie relacji świadków ludobójstwa w Rwandzie.
– To przedstawienie szekspirowskie z ducha, z uniwersalnym przesłaniem, a jednocześnie charakterystyczny dla Afryki teatr pojednania. Spektakl jest wstrząsający, momentami nawet szokuje, a jednak daje nadzieję, ponieważ widać, że Rwandyjczycy nie godzą się na fatum, walczą o swoją przyszłość – mówi Grzegorz Bral.
7. Klasyczna energia z Kenii
Usłyszymy Ghetto Classics, młodą orkiestrę symfoniczną ze slumsów Nairobi. Zaprezentują się publiczności dwukrotnie. Na otwartym plenerowym koncercie w Parku Staromiejskim (18 lipca) wykonają tradycyjne i współczesne afrykańskie kompozycje. Na zakończenie festiwalu (22 lipca) z kenijską orkiestrą wystąpi Radzimir Dębski (JIMEK) oraz instrumentaliści NFM Filharmonia Wrocławska.

Bilety i karnety
Niektóre wydarzenia są bezpłatne. Na inne trzeba kupować bilety. Cena karnetu 360 złotych. Brave Festival już 13- 22 lipca we Wrocławiu. Będziecie?

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.