obrazy nie zostały wyświetlone

CAS Żeglarz i film o seniorach

W Centrum Aktywności Seniorów „Żeglarz” realizowany jest wyjątkowy film dokumentalny. Bohaterami się seniorzy – członkowie CAS, których aktywne życie na emeryturze jest dowodem, że warto podjąć to wyzwanie. Elżbieta Tomczyk-Miczka, koordynatorka CAS, w swoim zawodowym życiu miała do czynienia z produkcją filmową, ale tematyka oscylowała wokół turystyki. – Tu bohaterami będą ludzie i ich życie. Chcemy pokazać mechanizm, dlaczego niektórzy decydują się na to, aby aktywnie spędzać życie, a inni nie dają sobie takiej szansy. Do nich chcemy dotrzeć i pokazać, że warto – mówi. Na pytanie, czy jest to ciekawsze niż dotychczasowe filmowe produkcje, odpowiada: – Na pewno ciekawsze.

CAS ŻeglarzFilm o seniorach z CAS powstanie w ramach projektu „Seniorzy w Akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „Ę”. Jednak pomysł, aby wziąć na warsztat właśnie seniorów zrodził się dużo wcześniej. – Powstał podczas współpracy z Katarzyną Kotula, pracującą całe życie w TVP Kraków, autorką wielu realizacji. Poznałyśmy się, wspólnie realizując magazyn narciarski „Ślizg”. Pracowałyśmy przy wielu produkcjach, a naszym wspólnym marzeniem było zrobienie serii programów dla seniorów – wspomina pani Elżbieta. – Dużo o tym rozmawiałyśmy. Jednak Kasię zmogła choroba i niestety nie ma jej wśród nas. Mimo to udało mi się doprowadzić do realizacji tego projektu, a operatorem i nauczycielem sztuki filmowej został syn Kasi, Maciek Dźwigaj, który kontynuuje jej działalność – dodaje.
Do tej pory Maciek Dźwigaj prowadził spotkania z seniorami i wyjaśniał, „jak się robi film”. Teraz seniorzy z CAS stali się prawdziwą ekipą filmową. Film będzie emitowany na antenie telewizji regionalnej i miejskiej. W ramach realizacji projektu odbędą się jeszcze w CAS warsztaty scenariuszowe, w których mogą wziąć udział wszyscy chętni.
W imieniu realizatorów filmu apelujemy również do krakowskich seniorów: Seniorze, jeżeli w twoje życie wkroczyła aktywność dzięki CAS i chcesz podzielić się swoją historią z innymi, zgłoś się do CAS Żeglarz i zostań bohaterem filmu!
Od uczestnika do koordynatora
Pani Elżbieta, przygotowując się do przejścia na emeryturę korzystała z oferty CAS. Ale wciąż pracowała zawodowo. – Klub Żeglarski Horn Kraków, w którym pływam na desce i żegluję, postanowił aplikować w konkursie miejskim na prowadzenie CAS. Ponieważ trochę już wiedziałam o CAS na podstawie swoich doświadczeń, obiecałam, że jeśli otrzymają grant, to zostanę koordynatorką. I tak się stało. Przez dwa lata uczestniczyłam w życiu w CAS. Od roku jestem koordynatorką. W tej chwili właśnie tym żyję.
Śpiewają, grają, tańczą, bawią się. Bardzo się angażują, również w żeglarstwo. – Naciskam na wolontariat, na to, aby sami wymyślali, proponowali i realizowali swoje pomysły. Pływanie już kończymy, bo robi się zimno – mówi koordynatorka. Na jesień planują wieczorek poetycki pt. „Jesienne liście też miłość przywieją”. Później Andrzejki, Mikołajki. Tworzą zespoły ds. każdego wydarzenia. Często przebierają się do zabaw. Cieszą się każdą chwilą.

fot. Archiwum CAS Żeglarz

CAS Żeglarz – KONTAKT
Centrum Aktywności Seniorów „Żeglarz”
Adres: ul. Kozia 22, Kraków
tel. 501 411 416
e-mail: caszeglarz@gmail.com

 

 


Czy wiesz, że? 

Konkurs na kolejne CAS-y. Sieć CAS to realizacja programu prezydenta Majchrowskiego i przyjaznej seniorom polityki społecznej miasta Krakowa. Zakończono przyjmowanie ofert w ramach  konkursu dla organizacji pozarządowych, w wyniku którego liczba Centrów Aktywności Seniorów powinna się zwiększyć. Mamy nadzieję, że każda z krakowskich dzielnic będzie miała przynajmniej jedno Centrum Aktywności Seniorów – mówi Anna Okońska-Walkowicz Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej.

Kategorie
Tagi
Udostępnij