
Chatbot. Przykład wrocławskiego lotniska
Chatbot to taki program, który powoduje wrażenie, że rozmawiasz z osobą. Jedni to lubią, innych denerwuje.
Żeby zobaczyć, jak działa chatbot Port Lotniczy Wrocław, wystarczy wpisać w Messengerze Port Lotniczy Wrocław lub Wrocław Airport. I już mamy przyjaciela, który zaczyna Ci pomagać. Jak każdy przyjaciel jest pomocny w chwili zagubienia, ale w zamian żywi się twoją baterią.
Co potrafi chatbot?
Wysyła przydatne powiadomienia o statusie naszego rejsu. W czasie rzeczywistym, np. jadąc na lotnisko, otrzymujemy informację, o której godzinie otwiera się odprawa, kiedy rozpocznie się wejście na pokład czy też zamknie bramka. Po przylocie chatbot podpowiada m.in., z którego taśmociągu możemy odebrać swój bagaż. Podpowiada też m.in., jak dojechać do portu, pomaga znaleźć miejsce parkingowe na lotnisku. Jest też świetnie przygotowany do roli wirtualnego przewodnika po porcie: możemy zapytać go o sklepy, restauracje, kawiarnie czy strefy dla rodzin z dziećmi. Pomaga znaleźć najlepsze połączenia lotnicze, wyszukuje najniższe ceny biletów lotniczych, pomaga zarezerwować lot. Co zrobić jak przyjaciel chatbot ci się znudzi, jak go wyłączyć?
Jak włączyć chatbot krok po kroku
Instrukcję jak włączyć własnego chatbota na Facebooku znajdziesz tutaj. Zwykle pracę chatbota nadzoruje człowiek, ale w przyszłości może to ulec zmianie i to my będziemy wykonywali polecenia programów komputerowych.
Od dawna marzeniem wynalazców było stworzenie maszyny, która będzie udawała żywy organizm. Budowana dla zbytku bogatych ruchome figury w organach, które imitowały wydawanie dźwięków, budowano ruchome szopki bożonarodzeniowe. W czasie gdy zaczęto używać maszyn liczących marzeniem wynalazców, między innymi Alana Turinga, tego od Enigmy, było ułożenie programu do sztucznej inteligencji. Teraz sztuczną inteligencję możemy spotkać na każdym kroku, w smartfonie, na stronach internetowych, w sklepie samoobsługowym.
Jak działa charbot?
Najprostsze chatboty posługują się stałą bazą wiedzy złożoną ze słów kluczowych i przypisanych im komunikatów, które wysyłają w odpowiedzi użytkownikowi, gdy w jego tekście znajdą dane słowo. Przykładowy prosty czatbot dostając pytanie „Jaka jest u ciebie pogoda?” mógłby odpowiadać komunikatem „Jest bardzo słonecznie” przypisanym do słowa „pogoda”. Inną metodą używaną przez bota ELIZA jest nieznaczna zamiana wiadomości otrzymanej i odesłanie jej z powrotem. Przykładowo, jeśli rozmówca wysyła „Nie jest dobrze”, program może łatwo zamienić to na pytanie „Dlaczego nie jest dobrze?” i odesłać. Takie sposoby są często wystarczające, aby ludzi, którzy nie są świadomi rozmowy z komputerem i nie znają tego typu programów, zainteresować na tyle, by utrzymali rozmowę przynajmniej przez krótki czas.
Bardziej zaawansowane chatboty poszerzają swoją bazę wiedzy w trakcie kolejnych rozmów. Wykorzystują zaawansowane analizatory składniowe do analizy otrzymanych wiadomości, korzystające z wiedzy z dziedziny analizy języka naturalnego i algorytmy uczenia maszynowego.
Chatbot „Port Lotniczy Wrocław” został zgłoszony do konkursu organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego Dobry Wzór i zakwalifikował się do finału.
Będziecie korzystali z pomocy chatbota na wrocławskim lotnisku w czasie wyszukiwania połączeń lub w czasie odprawy bagażowej?
tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik
fot. Adobe Stock
- Symfonia alpejska we Wrocławskiej Pantomimie - 3 czerwca, 2023
- Wrocław na rowerze. 4 czerwca Wrocławskie Święto Rowerzysty - 30 maja, 2023
- Głośniej się nie da? - 28 maja, 2023