
Co Polacy wiedzą o czerniaku?
Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Złośliwym dlatego, że charakteryzuje się wyjątkowo dużą skłonnością do wczesnych przerzutów oraz niewielką podatnością na leczenie. Na szczęście czerniak nie musi być wyrokiem, wystarczy zgłosić się na badanie dermoskopowe i nawet kilkumilimetrowe zmiany mogą zostać wykryte i w ten sposób możemy uratować swoje życie. Monika Słowińska, dermatolog z Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie, zdradzi co powinniśmy wiedzieć o tej chorobie oraz podpowie jak prawidłowo należy dbać o skórę.
Czerniak kojarzy się często z bardzo złym rokowaniem i dużą śmiertelnością, dlatego wszyscy się go boją. Tak naprawdę czerniak nie musi być wyrokiem. Regularne badania dermoskopowe pozwolą na wczesne wykrycie choroby i zwalczeniu jej skutków.
Zawsze zmiana, która jest większa niż pozostałe, która wykazuje zmianę w swoim kolorze, obrysie, kształcie i wielkości, którą możemy obserwować w ciągu kilku miesięcy, będziemy musieli zweryfikować u specjalisty dlatego że może to być jakaś forma nowotworu skóry – mówi Monika Słowińska.
Zachorowalność na czerniaka zwiększa się z wiekiem. Duży wzrost tej choroby obserwuje się w grupach 50+ i 60+. Pamiętajmy jednak, by niezależnie od wieku, obserwować swoje ciało. Liczba znamion, oparzeń słonecznych, jasna karnacja, czy obecność czerniaka w naszej rodzinie – mają ogromne znaczenie.
By poprawić naszą profilaktykę powinniśmy prawidłowo dbać o naszą skórę oraz raz w roku udać się do dermatologa na badanie dermoskopowe. Stosowanie odpowiednich kremów jest niezwykle istotne. Starajmy się używać takich, które mają wysokie faktory przeciwsłoneczne. Przede wszystkim latem powinniśmy stosować je bardzo często, najlepiej – dwa lub trzy razy dziennie.
– Nasza skóra absolutnie nie jest przystosowana przez naturę do opalania się. Dlatego powinniśmy stosować taki krem, który będzie odpowiedni dla skóry – suchej, wrażliwej, czy tłustej. Dobór dobrego produktu spowoduje, że nie będziemy czuli dyskomfortu w aplikacji tego kremu. – mówi Monika Słowińska.
Pamiętajmy, by wybierać kremy o faktorach SPF powyżej 20 lub 30. Potrzebna jest wyższa protekcja, by zwiększyć margines bezpieczeństwa.
– Promieniowanie UV, które przenika przez szybę, powoduje powstawanie różnych zmian na naszej skórze: jej starzenie, plamy posłoneczne oraz raka skóry. Dlatego dbajmy o nasze ciało i stosujmy odpowiednie kremy. – dodaje Monika Słowińska.
Źródło: Portal Newsrm.TV
fot. Pixabay
- Udar mózgu – zdiagnozuj i przeciwdziałaj! - 15 czerwca, 2017
- Wieczorne objadanie się jest niebezpieczne - 27 marca, 2016
- Jak skończyć ze słodyczami? - 23 lutego, 2016