Co słychać, jak nie słychać

Co słychać, jak nie słychać

Do Wrocławia zjechali profesorowie i specjaliści zajmujący się słuchem, by rozmawiać i informować o nowościach w dziedzinie implantacji narządu słuchu.

Dwa dni trwało Międzynarodowe Sympozjum dla osób z implantem słuchowym zatytułowane „Potrzeby użytkowników implantów słuchowych we współczesnym świecie”. Były prezentacje nowinek technicznych, były omawiane techniki wspomagania słuchu dla osób niedosłyszących.

Jak to jest, gdy traci się słuch?

Różne przypadki, tak jak różni są ludzie — mówią wszyscy zgodnie. Innych metod wymaga dziecko, które na skutek wad wrodzonych utraciło słuch i żyje w świecie bez dźwięków od urodzenia, a inaczej gdy osoba, która poznała dźwięki i mowę utraciła zdolność słyszenia. Te dwa skrajne przypadki pokazują, jak różne może być środowisko Głuchych. Żyją wśród nas, a mówią odrębnym językiem, językiem wizualnym. Pomagajmy im integrować ze wszystkimi, warto poznać kilka gestów z języka migowego. Około 100 tysięcy osób jest zrzeszonych w Polskim Związku Głuchych. Język wizualny i sposoby porozumiewania się ze słyszącymi to podstawowy problem, z którym borykają się na co dzień. W załatwianiu spraw urzędowych pomaga tłumacz języka migowego. A w sklepie, na ulicy? Głuchym byłoby łatwiej, gdybyśmy my słyszący, potrafili posługiwać się językiem migowym. Chociaż trochę.

Kilka zasad w porozumiewaniu się z Głuchymi

– kontakt wzrokowy to nawiązanie rozmowy, odwrócenie głowy, czy zmiana kierunku patrzenia to zakończenie rozmowy. Niektórzy Głusi potrafią czytać z ruchu warg, reagują na mimikę.
– komunikat można napisać na kartce lub smartfonie.
– Polski Język Migowy, tak jak każdy inny, podlega na bieżąco modyfikacjom. Nauka języka migowego to świetny sposób, by zadbać o własną pamięć, a jednocześnie pomóc potrzebującym.

Jak dbać o słuch?

Logopedzi są zgodni, unikać słuchawek i głośnych dźwięków. Chodzić do lekarzy i kontrolować jakość słuchu. Można oczywiście łykać witaminy i suplementy, ale z umiarem i rozsądkiem. Na uwarunkowania genetyczne niewiele można poradzić. Podobnie jak trudno ustrzec się chorób powodujących zaburzenia słuchu.

Implanty i protezy słuchu 

Wspomaganie słuchu protezami znacząco poprawia jakość życia. Nie warto męczyć się i denerwować, gdy już nie słyszymy wysokich, albo niskich dźwięków. Warto używać protez, by zachować pełną sprawność rozpoznawania dźwięków. Pełna sprawność słuchowa opóźnia demencję związaną z wiekiem, opóźnia wycofanie z aktywnego życia. Nowoczesne protezy wprawdzie kosztują sporo, ale potrafią też automatycznie dostosować się do głośności otoczenia. Są coraz bardziej inteligentne. Implanty wszczepia się pod skórę głowy. To już najbardziej skomplikowana metoda wspomagania osób z wadą słuchu.

Jak sprawdzić słuch?

Wystarczy wyszukać w Internecie jedną ze stron z testem słuchu, by przekonać się o swoich możliwościach słyszenia niskich, średnich i wysokich dźwięków. Jeśli okaże się, że musisz podgłaśniać, to znak, że należy iść po poradę do lekarza. Po wykonaniu testu w warunkach laboratoryjnych będziesz wiedział, czy już zbierać kasę na aparat słuchowy.

Czy wiesz, że?

Zdjęcie ilustracyjne przedstawia literę „o”, kiedy jednak temu ułożeniu palców towarzyszy krótki ruch do przodu, to już oznacza „dobrze”.

tekst, zdjęcie: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.