Co wolno komornikowi?

Co wolno komornikowi?

W powszechnej świadomości utarło się przekonanie, że komornik zabiera. Nie do końca jest to prawda, gdyż komornik przede wszystkim przymusowo oddaje to, czego nie mogą skutecznie doczekać się dzieci (alimenty), osoby dorosłe (niespłacone pożyczki) oraz instytucje i firmy (nieuregulowane faktury za usługi i produkty). 

Do podstawowych zadań komornika należy wykonywanie orzeczeń sądowych w sprawach o roszczenia pieniężne i niepieniężne, a także o zabezpieczenia roczne. Co dokładnie wolno komornikowi i do czego ma prawo, opowie – Joanna Kardas, aplikantka komornicza.

Komornik ma prawo do doręczeń za potwierdzeniem odbioru i oznaczeniem daty oraz sprawowania nadzoru nad dobrowolnymi publicznymi licytacjami. Może również weryfikować istnienie i treść tytułów wykonawczych wydawanych w postępowaniach elektronicznych, poszukiwać majątku dłużnika, a także inwentarz po spadkodawcy.

Podstawowe zadanie komornika to przymusowe ściąganie należności, które rozpoczyna się z chwilą, gdy do kancelarii wpływa tytuł wykonawczy. Komornik posiadając tytuł wykonawczy może wejść do lokalu w celu przeszukania pomieszczenia, co często na żądanie samego komornika dzieje się w asyście funkcjonariuszy policji.

Podstawowym celem zajęcia majątku dłużnika jest oddanie długu osobie, firmie, czy instytucji, nie mogących go skutecznie wyegzekwować. O tym, czy komornik zajmuje wynagrodzenie za pracę dłużnika, czy jego nieruchomość decyduje wierzyciel, nie zaś sam komornik. 

Komornik sądowy wykonuje czynności w dni robocze oraz w soboty w godzinach od 07.00 do 21.00 Na wykonanie czynności poza wymienionymi dniami oraz godzinami musi uzyskać uprzednią zgodę od Prezesa Sądu Rejonowego, przy którym działa.

Kiedy dłużnik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, wówczas egzekucji podlega 50% jego zarobków. Jeżeli pracownik jest zatrudniony na część etatu, wówczas kwota wolna od potrąceń, podlega proporcjonalnemu zmniejszeniu. Jeśli natomiast dłużnik jest zatrudniony na podstawie umowy cywilno-prawnej na przykład umowy zlecenia – wówczas egzekucji podlega cała kwota, która widnieje dla pracownika wypłaty na umowie.

Jeżeli chodzi o egzekucje świadczeń alimentacyjnych komornik ma prawo do zajęcia wynagrodzenia za pracę kwotę 3/5 tego wynagrodzenia. Natomiast zajęcia świadczenia emerytalnego czy rentownego również w wysokości 3/5 czyli 60%.

Ruchomości i nieruchomości sprzedawane są w drodze licytacji publicznej. Jeżeli chodzi o ruchomości to cena, za którą można nabyć ruchomość na licytacji publicznej to min. 75% wartości. Przy drugiej licytacji cena ta spada do 50%. Jeżeli zaś chodzi o nieruchomości to najniższa cena, za którą można nabyć nieruchomość na licytacji publicznej to 75% wartości nieruchomości, zaś przy drugiej licytacji jest to 2/3 wartości tej nieruchomości. 

Źródło: Portal Newsrm.TV

fot. Pixabay

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.