Seniorze, codzienna aktywność podnosi jakość życia

Seniorze, codzienna aktywność podnosi jakość życia

Regularny wysiłek fizyczny poprawia kondycję fizyczną i psychiczną, zwiększa siłę, pozytywnie wpływa na serce i równowagę. Codzienna aktywność poprawia ogólne samopoczucie i jakość życia.

Z wiekiem ciało traci siły, słabiej się regeneruje, a tu i ówdzie zaczyna pobolewać. Oczywiście, wraz z upływem lat organizm naturalnie staje się coraz słabszy, jednak mamy realny wpływ na to, jak się czujemy. Niestety, choć aż 96% seniorów uważa, że regularna aktywność fizyczna ma bardzo duże znaczenie dla stanu zdrowia, to znaczna część osób starszych zaniedbuje regularną dawkę ruchu. Tymczasem, codzienna aktywność pozwala nie tylko dłużej zachować sprawność fizyczną, ale również cieszyć się dobrym samopoczuciem, gdyż powoduje wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia.

Sposoby na dobrą formę

Eksperci zalecają przynajmniej 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej każdego dnia. Taki czas poświęcony na aktywność to – według badaczy z Uniwersytetu Harvarda – jeden z pięciu czynników, które wpływają pozytywnie na średnią oczekiwaną długość życia i ograniczają ryzyko najgroźniejszych chorób przewlekłych. Warto zacząć już dziś, od małych zmian, jak choćby wybranie schodów zamiast windy, spacer zamiast przejazdu komunikacją miejską czy samochodem. Pamiętajmy, że nawet gimnastyka na krześle lub w obrębie łóżka czy zwykłe (ale regularne) przeciąganie się, naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni, przynosi korzyści zdrowotne.

Można też zapisać się na zajęcia, dzięki temu trudniej będzie zrezygnować z zaplanowanej aktywności. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert zajęć skierowanych do osób starszych, a wśród nich również te, które są bezpłatne lub wymagają symbolicznej opłaty. Nie czekajmy na dogodny moment, aby zmienić styl życia, nie obawiajmy się, że nie poradzimy sobie na zajęciach ze względu na kiepską formę czy nadwagę, nie zniechęcajmy się po pierwszych próbach. Szukajmy swojego sposobu na aktywność, dopasowaną do kondycji, temperamentu i potrzeb. Może to być gimnastyka, nordic walking, joga, zajęcia na basenie, czy długie spacery z pupilem.

Pamiętajmy, że na zdrową starość musimy sami sobie „zapracować”, a nigdy nie jest za późno, aby podjąć regularną aktywność fizyczną.

Codzienna aktywność (np. nordic walking) podnosi jakość życia

Codzienna aktywność (np. nordic walking) podnosi jakość życia

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.