Coraz mniej śmieci w Tatrach

Coraz mniej śmieci w Tatrach

Podczas akcji Czyste Tatry wolontariusze akcji wyruszą na tatrzańskie szlaki, żeby oczyścić je ze śmieci i zachęcić do współpracy turystów w ramach ekologicznej edukacji. Akcja Czyste Tatry angażuje w działanie, edukuje i buduje poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne. To także wspaniała zabawa, ciekawe wykłady, seanse filmowe czy koncerty takich zespołów jak Future Folk, Fisz Emade i wielu innych. 

– Pomysł na Czyste Tatry wziął się przede wszystkim z idei do sprzątania. Chcemy pokazać, że nie warto śmiecić. Należy zabierać ze sobą puste butelki, papierki po jedzeniu. Śmieci znosimy ze szlaku, aby uniknąć przed sezonem dużej ilości śmieci w górach, czy na plażach – nasz projekt rozrasta się na całą Polskę. Z roku na rok ubywa śmieci, jest tendencja spadkowa i to jest dobre. Również ilość wolontariuszy jest zdecydowanie większa. – mówi Weronika Rychlicka, Stowarzyszenie Czysta Polska.

Wolontariusze z całej Polski,  wyruszają o świcie z bazy na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem na tatrzańskie szlaki, by je posprzątać. Wyposażeni są w biodegradowalne worki na śmieci, rękawice, identyfikatory oraz mapy. Każdy z nich wcześniej wybiera rejon gór, w który chce się udać, tak, by żaden szlak nie został pominięty. Dotychczas w ramach trzech poprzednich edycji Akcji udało się zebrać łącznie prawie 3 tony śmieci (w 2014 r. – 580 kg.), zaś w sprzątaniu wzięło udział 7350 wolontariuszy ( w 2014 r. – 3500 osób).

– Wybór tras wolontariusze dobierają sobie według uznania. Jest to przede wszystkim edukacja. Nie zależemy nam, żeby w każdym miejscu była ekipa sprzątająca. Ważne jest, aby wolontariusze byli zauważeni przez turystów, żeby rozmawiali i dowiedzieli się o tej akcji. W tym roku przygotowaliśmy specjalną nowość dla naszych wolontariuszy pod hasłem ,,Żyj wygodniej”. Wolontariusze wychodzą w góry o 5 nad ranem, a później wracają naprawdę zmęczeni. Postanowiliśmy dać więcej wygody naszym wolontariuszom. – mówi Waldemar Kletkiewicz, senior brand manager marki Jan Niezbędny.

Źródło: Portal Newsrm.TV
fot. Pixabay

 

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.