
Coraz mniej śmieci w Tatrach
Podczas akcji Czyste Tatry wolontariusze akcji wyruszą na tatrzańskie szlaki, żeby oczyścić je ze śmieci i zachęcić do współpracy turystów w ramach ekologicznej edukacji. Akcja Czyste Tatry angażuje w działanie, edukuje i buduje poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne. To także wspaniała zabawa, ciekawe wykłady, seanse filmowe czy koncerty takich zespołów jak Future Folk, Fisz Emade i wielu innych.
– Pomysł na Czyste Tatry wziął się przede wszystkim z idei do sprzątania. Chcemy pokazać, że nie warto śmiecić. Należy zabierać ze sobą puste butelki, papierki po jedzeniu. Śmieci znosimy ze szlaku, aby uniknąć przed sezonem dużej ilości śmieci w górach, czy na plażach – nasz projekt rozrasta się na całą Polskę. Z roku na rok ubywa śmieci, jest tendencja spadkowa i to jest dobre. Również ilość wolontariuszy jest zdecydowanie większa. – mówi Weronika Rychlicka, Stowarzyszenie Czysta Polska.
Wolontariusze z całej Polski, wyruszają o świcie z bazy na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem na tatrzańskie szlaki, by je posprzątać. Wyposażeni są w biodegradowalne worki na śmieci, rękawice, identyfikatory oraz mapy. Każdy z nich wcześniej wybiera rejon gór, w który chce się udać, tak, by żaden szlak nie został pominięty. Dotychczas w ramach trzech poprzednich edycji Akcji udało się zebrać łącznie prawie 3 tony śmieci (w 2014 r. – 580 kg.), zaś w sprzątaniu wzięło udział 7350 wolontariuszy ( w 2014 r. – 3500 osób).
– Wybór tras wolontariusze dobierają sobie według uznania. Jest to przede wszystkim edukacja. Nie zależemy nam, żeby w każdym miejscu była ekipa sprzątająca. Ważne jest, aby wolontariusze byli zauważeni przez turystów, żeby rozmawiali i dowiedzieli się o tej akcji. W tym roku przygotowaliśmy specjalną nowość dla naszych wolontariuszy pod hasłem ,,Żyj wygodniej”. Wolontariusze wychodzą w góry o 5 nad ranem, a później wracają naprawdę zmęczeni. Postanowiliśmy dać więcej wygody naszym wolontariuszom. – mówi Waldemar Kletkiewicz, senior brand manager marki Jan Niezbędny.
Źródło: Portal Newsrm.TV
fot. Pixabay
- Udar mózgu – zdiagnozuj i przeciwdziałaj! - 15 czerwca, 2017
- Wieczorne objadanie się jest niebezpieczne - 27 marca, 2016
- Jak skończyć ze słodyczami? - 23 lutego, 2016