
Cykl warsztatów dla rodzinnych opiekunów w Krakowie
Spis Treści
Akademia Opiekunów oraz DPS Helclów rozpoczęły cykl warsztatów dla rodzinnych opiekunów osób starszych ze Starego Miasta w Krakowie. Najbliższe spotkanie już 30 stycznia w Domu Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów.
Obecnie prawie 80% wszystkich opiekunów stanowią osoby z najbliższego otoczenia seniora. Są to najczęściej członkowie rodziny, współmałżonkowie, którzy – ze względu na swój wiek – sami również wymagają wsparcia. Zrozumienie podopiecznego, tego, co dzieje się z jego ciałem, umysłem i emocjami, praktyczna wiedza, a także umiejętność radzenia sobie z własnymi reakcjami i ograniczeniami to podstawa pracy opiekuna. Codzienna opieka nad seniorem to trudna praca, obciążająca fizycznie, jak i psychicznie. Dlatego ważne jest nieustanne zdobywanie wiedzy oraz szukanie pomocy wtedy, gdy jest ona naprawdę potrzebna. Cykl warsztatów dla rodzinnych opiekunów to okazja, aby zyskać wiedzę oraz wsparcie specjalistów z różnych dziedzin.
– Kursy i szkolenia, nawet jeśli tak trudno znaleźć na nie czas, są nieocenioną pomocą dla członków rodzin i innych osób prywatnych zajmujących się osobami starszymi. To rodzaj wsparcia, który jest opiekunom bardzo potrzebny, a nawet niezbędny. Najbliższą okazją do pogłębienia wiedzy mogą być darmowe warsztaty współorganizowane przez Akademię Opiekunów oraz DPS Helclów – mówi Tomasz Piłat, dyrektor Akademii Opiekunów.
Bezpłatne warsztaty Akademii Opiekunów oraz DPS Helclów
Cykl warsztatów dla rodzinnych opiekunów ma pomóc opiekunom w prawidłowej i przynoszącej jak najmniej trudności opiece nad podopiecznym. Prowadzącymi spotkania będą specjaliści różnych dziedzin, związani z codzienną opieką nad osobą straszą. Wśród nich znajdą się m.in. pielęgniarka, rehabilitant, psycholog, prawnik. W każdym miesiącu odbędą się cztery spotkania szkoleniowe (trwające ok. 3 godz.) oraz warsztat w ramach tzw. grupy wsparcia – zaplanowany na ostatni czwartek miesiąca. Warsztaty potrwają aż do końca listopada 2019 roku (z przerwą wakacyjną w lipcu i w sierpniu). Projekt jest finansowany ze środków dzielnicowego budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa, dlatego skierowany jest wyłącznie do mieszkańców I dzielnicy Krakowa (Starego Miasta). W projekcie mogą wziąć udział również opiekunowie, którzy zajmują się zameldowanymi tam osobami starszymi, nawet jeśli mieszkają w innej dzielnicy.
Uczestnicy warsztatów będą mieli szansę dowiedzieć się więcej m.in. na temat:
✔ codziennej pielęgnacji osoby starszej,
✔ rehabilitacji oraz aktywizacji ruchowej podopiecznego,
✔ reagowania na pojawiające się symptomy chorobowe,
✔ pomocy prawnej dla opiekunów osób starszych,
✔ dbania o własne zdrowie (fizyczne i psychiczne).
Już 30 stycznia – pierwsza pomoc dla osób starszych i niesamodzielnych
Najbliższe spotkanie odbędzie się w środę 30 stycznia o godzinie 16:00 w Domu Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów w Krakowie (ul. Helclów 2). Tematyką warsztatu będzie pierwsza pomoc dla osób starszych i niesamodzielnych. Następnego dnia (31 stycznia) odbędzie się również otwarte spotkanie skierowane dla opiekunów senioralnych, zakładające wymianę doświadczeń i możliwość indywidualnych konsultacji oraz pomocy ze strony specjalistów. Zapisu na warsztat dokonać można telefonicznie (pod numerem 12 634 42 55 wew. 195) lub bezpośrednio, poprzez wizytę w DPS Helclów bądź Akademii. Dokładne harmonogramy spotkań publikowane będą na stronach internetowych obu organizacji oraz Facebook’owym profilu Akademii.
Więcej informacji o projekcie na stronie internetowej Akademii Opiekunów: www.akademiaopiekunow.pl oraz na stronie DPSu Helclów: www.dpshelclow.pl.
Źródło: Akademia Opiekunów
- Światowy Dzień Choroby Alzheimera – 21 września - 21 września, 2021
- 10 faktów o chorobie Alzheimera - 21 września, 2021
- Grillowe menu – zdrowo i smacznie - 30 kwietnia, 2021