Darz bór

Darz bór

3 listopada 743 roku – dzień kanonizacji św. Huberta, patrona myśliwych. W rocznicę tego wydarzenia odbyło się spotkanie we Wrocławskim Centrum Seniora, w ramach cyklu „Polskie obyczaje i tradycje”, inicjatywy kulturalnej grupy seniorów o-CAL-eni. Gościem specjalnym spotkania był uprawiający od ponad pół wieku myślistwo Władysław Kronenberger.

To niezwykle interesujące wydarzenie, wypełnione łowieckimi opowieściami, legendą o św. Hubercie oraz myśliwskimi dowcipami, rozśmieszającymi licznych seniorów, tak podsumowuje liderka o-CAL-onych, Ewa Rapacz:

Z ciekawością słuchaliśmy historii myślistwa polskiego i tradycji z nim związanych, legend o św. Hubercie, przesądów i dowcipów na temat wiążący się ze spotkaniem.

Atrakcje były dwie:

1. Prezentacja zbiorów myśliwskich
Na skórze z kangura ułożona została różnego rodzaju broń myśliwska, w tym kordelasy i noże, lornetka i trąbka służąca do sygnalizacji, na której zagrał nam pan Władysław. Wśród gałązek drzew iglastych, kasztanów, orzechów, kolb kukurydzy rozłożone zostały medale i odznaki. Był tam też zegarek z dewizką oraz drewniana beczółka z miniaturowymi czarkami, w której znajduje się trunek konieczny w czasie polowania. Wszystkie te przedmioty wiązały się z myślistwem. Bogatą ekspozycję również rzeźby zwierząt łownych autorstwa naszego gościa, który wystąpił na spotkaniu w galowym mundurze zapinanym na guziki z rogów jelenich.

2. Poczęstunek – w iście myśliwskim wydaniu. Jego sponsorem był nasz myśliwy, a gospodynią stołu Ewa Orzechowska z o-CAL-onych. Uczestnicy spotkania mogli posmakować pasztetu z dziczyzny, chleba domowego wypieku, miodu z żurawiny.

Władysławie!

W imieniu uczestników i organizatorów spotkania dziękujemy Ci za wspaniałe popołudnie ze św. Hubertem – Darz bór!

– Ewa Rapacz

1

2

3

4

5

7

Joanna Ryłko / Wrocławskie Centrum Seniora

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.