Defibrylator odnajdziemy na mapie

Defibrylator odnajdziemy na mapie

Wakacje to czas wyjazdów, odpoczynku i relaksu. Słoneczne letnie dni sprzyjają spędzaniu czasu nad wodą, w podróży lub realizacji rozrywek w mieście. Aby jednak długo wyczekiwany urlop spędzić bezpiecznie, warto posiadać wiedzę jak postępować w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami utonięć, wypadków samochodowych lub utraty przytomności przez osoby w naszej obecności.

– Zdarza się, że poprzez upały, nieprzemyślane zachowanie, niebezpieczne sytuacje na drodze i zachowanie w wodzie może dojść do wypadku, którego będziemy albo uczestnikami albo świadkami. Zdarza się, że w naszej sytuacji może dojść do zasłabnięcia czy nagłego zatrzymania krążenia co może skutkować trwałymi uszkodzeniami w mózgu, w takich sytuacjach niezwykle ważne jest nie tylko posiadanie wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy, ale także informacja gdzie w pobliżu znajdują się defibrylatory (AED), które mogą uratować komuś życie – mówi Sabina Kornblit.

Pływanie w basenach lub kąpieliskach to również popularna forma spędzania wolnego czasu. Rekreacja łącząca sport i dobrą zabawę jest lubiana zarówno przez najmłodszych, jak i osoby starsze. Niestety nie zawsze korzystanie z akwenów wodnych pozostaje beztroską rozrywką. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż lekceważenie zasad bezpiecznej kąpieli jest przyczyną ok. 500 utonięć rocznie. Do tragedii najczęściej dochodzi z powodu braku wyobraźni, lekkomyślności, brawury czy alkoholu. Szok termiczny, skoki do wody i kąpiele w niebezpiecznych miejscach to główne przyczyny tragicznych wypadków nad wodą.

Współczesna technologia znacznie ułatwia udzielenie pierwszej pomocy. Osoby, które posiadają podstawową wiedzę z zakresu resuscytacji krążeniowo – oddechowej i dostęp do defibrylatora mogą uratować komuś życie. Współczesne defibrylatory są łatwe w użyciu ponieważ przez cały czas instruują – poprzez polecenia głosowe, osobę udzielającą pomocy. Urządzenie także samo podejmuje decyzję o wykonaniu defibrylacji. Aby znaleźć najbliższy defibrylator ratujący życie, należy na mapie Panoramy Firm zaznaczyć zakładkę o nazwie „defibrylatory” i kliknąć w zielone serce. Oprócz dokładnego adresu i numeru telefonu, przy każdym opisie podana jest informacja o godzinach, w których dany defibrylator jest dostępny. Dodatkową funkcjonalnością, która pozwala na jak najszybsze dotarcie do punktu z AED jest również możliwość wyznaczenia trasy dotarcia.

– Świadkowie zdarzenia powinni natychmiast powiadomić służby medyczne. Możemy rozpocząć ręczny masaż serca lub za pomocą defibrylatora AED. Nowoczesne technologie wychodzą nam na przeciw i tak naprawdę ułatwiają nam udzielanie pierwszej pomocy. Nie potrzebna jest żadna wiedza medyczna, wystarczy jedynie słuchać co mówi do nas urządzenie i wykonywać krok po kroku zadane instrukcje. Nie musimy się również obawiać, że zaszkodzimy poszkodowanemu, ponieważ to urządzenie podejmuje decyzje, czy rozpocząć defibrylację. Jego działanie polega na pobudzaniu mięśnia sercowego poprzez wstrząs elektryczny mający na celu pobudzenie krążenia. – mówi Sabina Kornblit.

– W Polsce defibrylatory AED najczęściej znajdują się w ośrodkach zdrowia, ale także w centrach handlowych, ośrodkach pracy, w komendach policji, na dworcach kolejowych i na lotniskach. Ważne jest, aby wiedzieć gdzie taki defibrylator znaleźć i go użyć. Podczas wypoczynku możemy być świadkami sytuacji zagrażających życiu innym osobom. Mogą to być zasłabnięcia u osób w każdym wieku. Warto więc użyć wtedy defibrylatora lub rozpocząć masaż serca. – dodaje Sabina Kornblit.

Źródło: Portal Newsrm.TV

fot. Pixabay

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.