Dieta DASH pomoże obniżyć ciśnienie krwi

Dieta DASH pomoże obniżyć ciśnienie krwi

Dieta DASH obfituje w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i rośliny strączkowe. Może skutecznie obniżyć ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu. Sprawdźcie, co warto jeść, aby cieszyć się zdrowiem.

Okazuje się, że ok. 10 mln Polaków może mieć problemy z nadciśnieniem tętniczym. W dodatku, nawet 30% osób nie jest świadoma swojej choroby, więc nie podejmuje działań zmierzających do obniżenia ciśnienia krwi. (Przypominajmy, o nadciśnieniu tętniczym mówimy wtedy, gdy ciśnienie skurczowe jest większe niż 140 mmHg, a rozkurczowe niż 90 mmHg.) Dieta DASH jest rozwiązaniem dla osób, które borykają się z problemem zbyt wysokiego ciśnienia, gdyż pozwala je obniżyć, a w konsekwencji zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału i niewydolności serca, udaru mózgu, choroby tętnic.

Wybieraj mądrze, aby cieszyć się zdrowiem

Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia problemów z wysokim ciśnieniem warto stosować zdrową i racjonalną dietę, która jest uboga w sól, a dodatkowo praktykować regularną aktywność fizyczną, utrzymywać prawidłową masę ciała, unikać alkoholu i tytoniu. Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego zaleca stosowanie diety DASH, którą opracowano, gdy pod koniec lat 90. badano wpływ diety na poziom ciśnienia tętniczego. Podczas badań zaobserwowano, że błonnik, wapń, potas i magnez mają największy wpływ na obniżenie ciśnienia. Dlatego w naszej diecie powinny znaleźć  się przede wszystkim warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych i orzechy, niskotłuszczowe produkty mleczne, tłuszcze roślinne i ryby (szczególnie morskie). Warto natomiast unikać nasyconych kwasów tłuszczowych, tłuszczu i cholesterolu, czyli dobrze jest ograniczyć jedzenie czerwonego mięsa i innych tłustych produktów pochodzenia zwierzęcego.

Dieta DASH jest bogata w orzechy

Dieta DASH jest bogata w orzechy

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.