Dieta seniora. Pij na zdrowie!

Dieta seniora. Pij na zdrowie!

Osłabienie, które często przypisujemy wiekowi lub wiosennemu przesileniu może wynikać z błędów żywieniowych. Dieta seniora – podpowiadamy, co warto w niej zmienić, aby czuć się lepiej.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów żywieniowych jest niewystarczające nawadnianie organizmu. Nie odczuwamy pragnienia, więc nie uzupełniamy płynów, a jeśli pijemy za mało wody, to organizm przechodzi na „tryb awaryjny”, co skutkuje spadkiem sił. Dlatego należy zadbać o to, aby dieta seniora była bogata w płyny.

Z wiekiem spada pragnienie

Organizm dorosłego człowieka składa się w 60-70% z wody, a u seniora zawartość wody w organizmie może być niższa o ok. 10-15%. Według badań u osób starszych zmniejsza się aktywność obszaru mózgu odpowiedzialnego za zaspokajanie pragnienia. Spada też wrażliwość nerwów w jamie ustnej, gardle, przełyku i żołądku. Łatwiej więc zapomnieć o odpowiednim nawadnianiu organizmu (co może grozić odwodnieniem). Tymczasem woda to źródło życia i witalności, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To ona jest rozpuszczalnikiem i naturalnym środkiem transportu składników odżywczych, witamin i hormonów.

Nawadniaj się

Seniorzy powinni pamiętać o wypiciu co najmniej 8 szklanek płynów dziennie. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia: płyny najlepiej uzupełniać regularnie, ale w niewielkich dawkach. Lepiej często sięgać po orzeźwiający łyk niż wypijać szklankę duszkiem. Pamiętanie o regularnym nawadnianiu może być początkowo trudne (gdyż trzeba wyrobić sobie odpowiedni nawyk), ale po pewnym czasie częstsze picie stanie się naturalne.

Najlepiej pić wodę – i to ona powinna stanowić większość wypijanych płynów – ale dobrze też sprawdzą się rozcieńczone soki owocowe (bez dodatku cukru) lub warzywne, słaba herbata, czy napary z ziół. Nie zaleca się picia napojów gazowanych, bo mogą zahamować pragnienie. Dobrym uzupełnieniem płynów jest także porcja codziennie spożywanej zupy. Każdy dzień warto zaczynać od wypicia wody.

Dieta seniora. Pij na zdrowie

Dieta seniora (fot. pixabay.com)

Pij, aby czuć się lepiej

Możemy samodzielnie przygotować zdrowe napoje. Na początek, trzeba zaprzyjaźnić się z cytryną. Szklanka wody z cytryną pokrywa w 25% zapotrzebowanie organizmu na witaminę C. W dodatku zawiera przeciwutleniacze, wspomaga trawienie i dobrze nawadnia (ma więcej elektrolitów niż sama woda).

Sok z połówki cytryny należy wycisnąć do szklanki wody i zamieszać. Można też dodać miód, miętę, cynamon lub imbir. Podstawą zdrowego napoju mogą też być inne świeże zioła, takie jak: bazylia, melisa, szałwia, pokrzywa, rozmaryn, tymianek, kolendra. W tej roli świetnie sprawdzą się też owoce sezonowe np. truskawki – trzeba je pokroić, zalać wodą i umieść w lodówce na ok. 6 godz.

 

 

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.